Северна Кореја

Северна Кореја

🇰🇵
Земја. Имаме 11 држави и 80 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Северна Кореја

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Северна Кореја

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.61
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 13.15
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.05
Капучино (нормално)
$ 1.27
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.14
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.66
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.48
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.16
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 27.00
Гориво (1 литар)
$ 0.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 4,367.44
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 4,094.49

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 2.48
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 1.28
Кино (1 седиште)
$ 0.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 1.12
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 2.92
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 3.22
Машки кожени деловни чевли
$ 4.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 740.65
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 699.93
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.36

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 11.64
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.59
Млеко (1 литар)
$ 0.28
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.62
Бел ориз (1 кг)
$ 0.53
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.83
локално сирење (1 кг)
$ 0.25
Пилешко месо (1 кг)
$ 0.97
Говедско месо (1 кг)
$ 1.28
Јаболко (1 кг)
$ 0.63
Банана (1 кг)
$ 0.40
Портокал (1 кг)
$ 0.31
Домат (1 кг)
$ 0.39
Компир (1 кг)
$ 0.35
Кромид (1 кг)
$ 0.33
зелена салата (1 парче)
$ 0.20
Вода (1,5 литри)
$ 0.12
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 1.76
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.88

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 6.19
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 5.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 3.27
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 64.90

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 47.69
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 14.52
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 833.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 142.60

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 991.04

Детали за квалитетот на воздухот за Северна Кореја

Метрика за квалитет на воздухот за Северна Кореја

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Северна Кореја Историја на земјотреси

Северна Кореја Географски информации

ISO2
: KP
ISO3
: PRK
Phone Code
: +850
Currency
: KPW
Population
: 25,971,909 (2021)

Дознајте повеќе за Северна Кореја

Добредојдовте во TrustLocale.com North Korea!

Северна Кореја, официјално позната како Демократска Народна Република Кореја, се наоѓа во Источна Азија и е дом на над 25 милиони луѓе. Познат е по својот уникатен политички систем и изолираната економија, што го прави особено интересна дестинација за патниците и за оние кои бараат имот.

Како земја претежно отсечена од остатокот од светот, Северна Кореја обично не се смета за главен играч во глобалната економија. Сепак, нејзините неодамнешни напори да ги отвори вратите за странски инвестиции го привлекоа вниманието на деловните луѓе кои бараат нови можности.

Иако можеби не е најлесната земја за навигација, интригантната историја и култура на Северна Кореја ја прават фасцинантно место за истражување. Некои популарни туристички дестинации го вклучуваат главниот град Пјонгјанг, демилитаризираната зона (DMZ) што ги дели Северна и Јужна Кореја и прекрасните планини и села на провинцијата Кангвон.

Кога станува збор за имотот во Северна Кореја, опциите се ограничени. Владата ја поседува целата земја, а на странците им е дозволено да издаваат имот само до 50 години. Дополнително, постојат строги закони и регулативи кои регулираат какви видови бизниси можат да работат странците во земјата.

И покрај овие предизвици, сè уште има можности за оние кои се заинтересирани да инвестираат во Северна Кореја. Владата ја сигнализираше својата намера да даде приоритет на инфраструктурните проекти и може да има потенцијал за странско вклучување во области како што се туризмот и енергетиката.

Севкупно, ако барате уникатно искуство во често погрешно разбрана земја, Северна Кореја можеби е само место за вас. Со своите прекрасни пејзажи, богата историја и големи можности, има многу да се открие во оваа фасцинантна нација.

Популарни прашања за Северна Кореја

Главните градови во Северна Кореја ги вклучуваат Пјонгјанг, Хамхунг, Чонџин, Нампо и Вонсан.

Патувањето во Северна Кореја е предмет на различни ограничувања и ризици. Се препорачува да се повикате на советите за патување пред да размислите за посета.

Официјален јазик на Северна Кореја е корејскиот, поточно дијалектот познат како дијалект Пјонгјанг.

Валутата што се користи во Северна Кореја е севернокорејскиот вон (KPW). Меѓутоа, странските посетители често користат посебна валута наречена севернокорејски турист вон за одредени трансакции.

Северна Кореја доживува различни сезони. Летата се генерално топли и врнежливи, додека зимите можат да бидат многу студени со обилни снежни врнежи. Пролетта и есента нудат благи температури.

Популарните туристички атракции во Северна Кореја ги вклучуваат кулата Џуче, Палатата на Сонцето Кумсусан, планината Паекту, Демилитаризираната зона (DMZ) што се граничи со Јужна Кореја и Големиот споменик Мансудае.

Туристите во Северна Кореја генерално имаат ограничувања на нивните движења и активности. Тие обично се придружени од овластени водичи и мора да ги следат назначените маршрути.

Северна Кореја го следи стандардното корејско време (UTC+9).

Северна Кореја е официјално атеистичка, а владата ги обесхрабрува верските практики. Сепак, некои традиционални верувања, вклучувајќи ги шаманизмот и будизмот, имаат културно значење.

Севернокорејската кујна обично се состои од ориз, тестенини, зеленчук и месо. Традиционалните јадења вклучуваат кимчи, бибимбап, наенгмјеон и ладни тестенини од Пјонгјанг.