Провинција Јужна Хвангхае

Провинција Јужна Хвангхае

Град во Северна Кореја. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Северна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Провинција Јужна Хвангхае

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Провинција Јужна Хвангхае

Овие податоци се наследени од Северна Кореја, не припаѓаат на Провинција Јужна Хвангхае.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.60
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 12.64
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.90
Капучино (нормално)
$ 1.26
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.52

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 1.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.45
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.10
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 26.41
Гориво (1 литар)
$ 0.16
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 3,822.58
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 3,360.33

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 1.22
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.87
Кино (1 седиште)
$ 0.23

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 0.45
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 2.14
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 0.90
Машки кожени деловни чевли
$ 2.72

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 706.79
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 675.26
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.10

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 11.66
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.53
Млеко (1 литар)
$ 0.26
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 0.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.76
локално сирење (1 кг)
$ 0.11
Пилешко месо (1 кг)
$ 0.86
Говедско месо (1 кг)
$ 1.13
Јаболко (1 кг)
$ 0.49
Банана (1 кг)
$ 0.32
Портокал (1 кг)
$ 0.25
Домат (1 кг)
$ 0.31
Компир (1 кг)
$ 0.25
Кромид (1 кг)
$ 0.26
зелена салата (1 парче)
$ 0.14
Вода (1,5 литри)
$ 0.11
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 1.58
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.77

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 5.36
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 4.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 0.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 46.20
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 11.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 779.18
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 143.14

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,017.19

Провинција Јужна Хвангхае Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Провинција Јужна Хвангхае

Провинција Јужна Хвангхае Географски информации

Дознајте повеќе за Провинција Јужна Хвангхае

Провинцијата Јужна Хвангхае е еден од административните региони на Северна Кореја и се наоѓа во југозападниот дел на земјата. Се граничи со провинцијата Јужен Пјонг на север, со северната провинција Хванга на исток и со Жолтото Море на запад.

Покраината зафаќа површина од 8.450 квадратни километри и има население од приближно 2,4 милиони луѓе. Главен град на покраината е Хаеџу, кој е еден од најголемите градови во Северна Кореја и има просперитетна економија.

Провинцијата Јужна Хвангхае е позната по своето земјоделско производство, особено во ориз, зеленчук и овошје. Покраината е дом и на неколку индустриски зони кои се специјализирани за производство на текстил, хемикалии и машини.

Туризмот е растечка индустрија во провинцијата Јужна Хванхае, со неколку историски и културни места за посета. Една од најпопуларните туристички атракции во областа е Народниот музеј Хаеџу, кој го прикажува традиционалниот корејски начин на живот. Друг белег е тврдината Хаеџу Сеонг, древна тврдина која датира од 14 век.

Посетителите можат да уживаат и во живописната убавина на провинцијата, како што се прекрасните плажи Даеханг-ри и Гогун-ри. Планинските региони Мунам-сан и Оде-сан се исто така популарни дестинации за пешачење и пешачење.

Провинцијата Јужна Хвангхае им нуди на посетителите уникатен поглед на севернокорејската култура и начин на живот. Со својата богата историја, неверојатен пејзаж и пријателски настроени локални жители, таа е дестинација која мора да ја посети секој што е заинтересиран да ја истражува оваа фасцинантна земја.

Популарни прашања за Провинција Јужна Хвангхае

Провинцијата Јужна Хвангхае нуди различни туристички атракции, вклучувајќи ја древната тврдина Намхансансеонг, плажата Онгџин и историскиот храм Синвонса.

Провинцијата Јужна Хванхае има умерена клима со топли лета и студени зими. Искусува четири различни сезони во текот на годината.

Да, провинцијата Јужна Хвангха слави неколку фестивали, како што е годишниот пролетен фестивал на пазарот Каесонг Намдаемун, со прикажување на традиционални занаети и фестивалот на лотус фенери во храмот Синвонса.

Значајни историски локалитети во провинцијата Јужна Хвангхае ги вклучуваат музејот Корјо, палатата Манволда и пазарот Каесонг Намдаемун, кој датира од династијата Џосеон.

Провинцијата Јужна Хвангхае е позната по својата вкусна локална кујна, која вклучува јадења како ладни тестенини од Пјонгјанг (наенгмјеон), кимчи и слатководна риба на скара.

Провинцијата Јужна Хвангхае има добро развиен транспортен систем со патишта, железници и аеродроми. Јавните автобуси и такси се достапни за локален превоз.

Да, провинцијата Јужна Хвангхае нуди низа сместувања, вклучувајќи хотели и куќи за гости. Некои популарни опции ги вклучуваат Kaesong Folk Hotel и Minsok Hotel во Kaesong.

Да, туристите можат да ја посетат демилитаризираната зона (DMZ) од провинцијата Јужна Хвангхае. Тоа дава можност да се запознаете со историјата и моменталната ситуација на Корејскиот Полуостров.

Љубителите на отворено можат да уживаат во активности како пешачење во живописната планина Сонгак, истражување на полуостровот Онѓин и релаксација на прекрасните плажи покрај брегот.

Пред да патувате во провинцијата Јужна Хвангхае, важно е да проверите дали има какви било совети за патување. Неопходно е да ги следите локалните прописи и упатствата од овластените водичи за време на вашата посета.