Провинција Кангвон

Провинција Кангвон

Град во Северна Кореја. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Северна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Провинција Кангвон

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Провинција Кангвон

Овие податоци се наследени од Северна Кореја, не припаѓаат на Провинција Кангвон.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.61
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 13.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.03
Капучино (нормално)
$ 1.27
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.52

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.14
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.48
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.47
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 26.94
Гориво (1 литар)
$ 0.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 4,275.65
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 3,972.42

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 2.28
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 1.21
Кино (1 седиште)
$ 0.43

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 1.01
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 2.79
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 2.86
Машки кожени деловни чевли
$ 4.39

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 735.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 696.53
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.33

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 11.65
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.58
Млеко (1 литар)
$ 0.28
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.61
Бел ориз (1 кг)
$ 0.52
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.82
локално сирење (1 кг)
$ 0.23
Пилешко месо (1 кг)
$ 0.96
Говедско месо (1 кг)
$ 1.25
Јаболко (1 кг)
$ 0.60
Банана (1 кг)
$ 0.38
Портокал (1 кг)
$ 0.30
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.33
Кромид (1 кг)
$ 0.32
зелена салата (1 парче)
$ 0.19
Вода (1,5 литри)
$ 0.12
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 1.73
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.86

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 6.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 5.04

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 2.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 54.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 47.48
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 14.14
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 825.73
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 142.67

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 994.73

Провинција Кангвон Географски информации

Дознајте повеќе за Провинција Кангвон

Добредојдовте во провинцијата Кангвон, Северна Кореја! Овој регион е познат по своите бујни, зелени шуми, прекрасни планински масиви и историски знаменитости. Кангвон е најголемата провинција во Северна Кореја и се наоѓа на истокот на земјата. Покраината е дом на население од околу 1,5 милиони луѓе и зафаќа вкупна површина од над 20.700 km².

Провинцијата Кангвон е популарна туристичка дестинација и за локални и за меѓународни посетители. Регионот е дом на неколку прекрасни природни атракции, вклучувајќи ја и планината Кумганг, која се наоѓа на височина од 1.638 метри и нуди неверојатен поглед на околниот пејзаж. Други популарни природни атракции го вклучуваат езерото Чеонгчо, прекрасно слатководно езеро кое се наоѓа во срцето на провинцијата и долината Сокдамгугок, живописна долина која е позната по своите прекрасни водопади и карпести формации.

Љубителите на историјата, исто така, ќе најдат многу што да видат и направат во провинцијата Кангвон. Една од најзначајните историски знаменитости во регионот е тврдината Геумгангсан, древна тврдина која датира од 2 век. Тврдината одиграла клучна улога во историјата на регионот и била место на неколку важни битки низ годините.

Посетителите на провинцијата Кангвон, исто така, можат да уживаат во низа културни искуства. Регионот е дом на неколку традиционални корејски села, каде што посетителите можат да ја истражуваат традиционалната корејска архитектура и да научат за богатото културно наследство на регионот. Регионот е дом на неколку музеи и уметнички галерии, кои го прикажуваат најдоброто од корејската уметност и историја.

Провинцијата Кангвон е прекрасен и фасцинантен регион во Северна Кореја кој нуди по нешто за секого. Без разлика дали барате прекрасни природни атракции, богати културни искуства или шанса да ја истражите богатата историја на регионот, провинцијата Кангвон е дестинација која мора да се посети.

Популарни прашања за Провинција Кангвон

Провинцијата Кангвон може да се пофали со неколку популарни туристички места, вклучувајќи ја живописната планина Кумганг, скијачкиот центар Масикрионг и историскиот град Вонсан.

Провинцијата Кангвон доживува умерена клима која се карактеризира со свежи лета и студени зими, со обилни снежни врнежи во одредени области.

Главните градови во провинцијата Кангвон го вклучуваат Вонсан, главниот град на провинцијата, како и Хамхун, Чонџин и Танчон.

Да, историските локалитети на Каесонг, вклучувајќи ја тврдината Намхансансеонг и гробот на Кинг Конгмин, се места на светско наследство на УНЕСКО во провинцијата Кангвон.

Провинцијата Кангвон е позната по својата вкусна кујна. Некои традиционални јадења што треба да ги пробате вклучуваат наенгмјеон (ладни тестенини), мулхо (зачинета супа од сирова риба) и супа од сув полак.

Културата на провинцијата Кангвон е богата и разновидна. Опфаќа традиционална народна музика и игра, шарени фестивали и силен акцент на зачувување на локалните обичаи.

Да, можно е да се организираат тури за посета на демилитаризираната зона (DMZ) од провинцијата Кангвон. Сепак, се применуваат специфични ограничувања и дозволи, па затоа мора да се направат соодветни аранжмани.

Провинцијата Кангвон нуди различни активности на отворено, како што се пешачење по живописни планински патеки, скијање во ски-центарот Масикрионг и истражување на прекрасните плажи долж брегот на Источното Море.

Странските патници можат да ја посетат провинцијата Кангвон со добивање валидна виза, која може да се добие преку регистрирана туристичка агенција овластена од севернокорејската влада.

Да, провинцијата Кангвон е дом на неколку историски знаменитости како што се храмот Волјеонгса, револуционерната локација Кумгангсан и Големиот театар Хамхун.