Провинција Чаганг

Провинција Чаганг

Град во Северна Кореја. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Северна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Провинција Чаганг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Провинција Чаганг

Овие податоци се наследени од Северна Кореја, не припаѓаат на Провинција Чаганг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.61
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 13.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.03
Капучино (нормално)
$ 1.27
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.52

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.14
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 2.48
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.47
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 26.94
Гориво (1 литар)
$ 0.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 4,275.65
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 3,972.42

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 2.28
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 1.21
Кино (1 седиште)
$ 0.43

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 1.01
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 2.79
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 2.86
Машки кожени деловни чевли
$ 4.39

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 735.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 696.53
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.33

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 11.65
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.58
Млеко (1 литар)
$ 0.28
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.61
Бел ориз (1 кг)
$ 0.52
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.82
локално сирење (1 кг)
$ 0.23
Пилешко месо (1 кг)
$ 0.96
Говедско месо (1 кг)
$ 1.25
Јаболко (1 кг)
$ 0.60
Банана (1 кг)
$ 0.38
Портокал (1 кг)
$ 0.30
Домат (1 кг)
$ 0.38
Компир (1 кг)
$ 0.33
Кромид (1 кг)
$ 0.32
зелена салата (1 парче)
$ 0.19
Вода (1,5 литри)
$ 0.12
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 1.73
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.86

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 6.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 5.04

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 2.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 54.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 47.48
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 14.14
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 825.73
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 142.67

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 994.73

Провинција Чаганг Географски информации

Дознајте повеќе за Провинција Чаганг

Провинцијата Чаганг се наоѓа во северозападниот дел на Северна Кореја, граничи со Кина на север и исток. Сместен во прекрасниот корејски планински венец, овој регион ужива уникатна топографија со прекрасни пејзажи што го прават популарна туристичка атракција.

Покраината е именувана по нејзината најголема река, реката Ченгчон, која минува низ регионот. Економијата на провинцијата Чаганг главно е водена од рударството и шумарството, при што значителен дел од населението е вработено во овие индустрии. Минералите од ретки земји пронајдени во регионот се многу барани и се покажаа како вредно богатство за севернокорејската економија.

Туристите можат да ги истражуваат прекрасните природни убавини на регионот, вклучувајќи ја и планината Паекту, која се наоѓа на границата меѓу Кина и Северна Кореја. Оваа планина е највисокиот врв во регионот и се смета за света и кај Севернокорејците и кај Кинезите. Нуди поглед кој го одзема здивот и е популарна дестинација за планинари и љубители на природата.

Посетителите исто така можат да ги истражуваат историските знаменитости на регионот, како што е Големиот споменик Самџијон. Сместен во градот Самџион, овој споменик е посветен на војниците кои се бореле во Корејската војна. Тој е симбол на храброста и издржливоста на Северна Кореја за време на војната и е атракција што мора да ја видат за љубителите на историјата.

Вреди да се посетат и ботаничките градини во провинцијата Чаганг, бидејќи можат да се пофалат со некои од најразновидните растителни видови во земјата. Овие градини имаат неколку ретки и загрозени растенија, вклучувајќи го и дивиот женшен, кој е познат по своите лековити својства.

Севкупно, провинцијата Чаганг е дестинација што мора да ја посети секој кој е заинтересиран да ја истражува уникатната култура, историја и природните убавини на Северна Кореја. Со своите неверојатни пејзажи, богата историја и пријателските локални жители, сигурно ќе остави траен впечаток на сите што го посетуваат.

Популарни прашања за Провинција Чаганг

Населението на провинцијата Чаганг во Северна Кореја е приближно 1,2 милиони луѓе, според најновата проценка.

Главните индустрии на провинцијата Чаганг вклучуваат рударство, шумарство, земјоделство и производство на хидроелектрична енергија.

Туристите кои ја посетуваат провинцијата Чаганг често уживаат во истражувањето на револуционерните локалитети Паектусан, револуционерниот музеј на провинцијата Јанганг и уметничката трупа Мансуда.

Провинцијата Чаганг доживува континентална клима со студени зими и топли лета. Познат е по прекрасното есенско зеленило.

Провинцијата Чаганг има транспортна мрежа која се состои од патишта, железници и реки. Локалните автобуси и такси се основните начини на јавен превоз.

Традиционалните јадења во провинцијата Чаганг вклучуваат кимчи, наенгмјеон (ладни тестенини од леќата), синсеоло (јадење со жарче) и разни месо на скара.

Да, Универзитетот Чаганг е истакната високообразовна институција лоцирана во провинцијата Чаганг, Северна Кореја.

Провинцијата Чаганг е позната по своите прекрасни планини, реки и природни резервати. Тој е дом на величествената планина Паекту и реката Сонгхуа.

Провинцијата Чаганг одигра значајна улога во Корејската војна и има историски локалитети поврзани со различни револуционерни движења.

Да, провинцијата Чаганг е домаќин на фестивалот Чаганг, кој вклучува културни претстави, традиционални игри и изложби на локални производи.