Пјонгјанг

Пјонгјанг

Град во Северна Кореја. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Северна Кореја
0.0
(0 критики)

Увид за Пјонгјанг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Пјонгјанг

Овие податоци се наследени од Северна Кореја, не припаѓаат на Пјонгјанг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.61
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 12.86
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.94
Капучино (нормално)
$ 1.26
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.52

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 1.71
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.45
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.11
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 26.61
Гориво (1 литар)
$ 0.16
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 3,898.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 3,470.63

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 1.43
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.93
Кино (1 седиште)
$ 0.27

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 0.56
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 2.26
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 1.33
Машки кожени деловни чевли
$ 3.02

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 716.71
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 682.52
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.18

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 11.68
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 0.55
Млеко (1 литар)
$ 0.27
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.58
Бел ориз (1 кг)
$ 0.48
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.78
локално сирење (1 кг)
$ 0.14
Пилешко месо (1 кг)
$ 0.88
Говедско месо (1 кг)
$ 1.15
Јаболко (1 кг)
$ 0.51
Банана (1 кг)
$ 0.33
Портокал (1 кг)
$ 0.26
Домат (1 кг)
$ 0.32
Компир (1 кг)
$ 0.27
Кромид (1 кг)
$ 0.27
зелена салата (1 парче)
$ 0.15
Вода (1,5 литри)
$ 0.11
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 1.61
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 5.47
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 4.21

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.56
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 11.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 46.64
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 12.57
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 795.28
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 142.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,009.92

Пјонгјанг Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Пјонгјанг

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Пјонгјанг Географски информации

Дознајте повеќе за Пјонгјанг

Пјонгјанг е главен град на Северна Кореја и се наоѓа во западниот дел на земјата. Тој е дом на над 2,8 милиони луѓе, што го прави најголемиот град во Северна Кореја.

И покрај поврзаноста со политичкиот режим, Пјонгјанг е фасцинантен град со богата историја и култура. Градот е познат по својата монументална архитектура, вклучувајќи ги и многуте јавни згради и споменици кои го прекриваат неговиот градски пејзаж, како што се познатата кула Џуче и Триумфната капија.

Една од највпечатливите карактеристики на градот е неговиот хоризонт, во кој доминираат високи згради кои биле подигнати во годините по Корејската војна. Овие згради станаа симболични за Пјонгјанг, а нивниот футуристички дизајн е доказ за аспирациите на земјата за иднината.

Покрај својата архитектура, Пјонгјанг може да се пофали со бројни културни знаменитости, како што се иконското метро во Пјонгјанг, Големата народна студија куќа и Големиот споменик на ридот Мансу. Овие знаменитости служат како симболи на живописното културно наследство на градот и им нудат на посетителите поглед во сложената историја на земјата.

Посетителите на Пјонгјанг ќе најдат и многу музеи, театри и галерии, од кои сите се посветени на прикажување на културното наследство на градот. Од Корејскиот централен историски музеј до фолклорниот парк во Пјонгјанг, нема недостиг на начини за истражување на историјата и културата на градот.

Генерално, Пјонгјанг е фасцинантен град кој нуди уникатен прозорец кон сложеноста на севернокорејското општество. Со својата неверојатна архитектура, богатото културно наследство и акцентот на зачувување на својата историја, нема сомнеж дека овој град ќе продолжи да привлекува посетители од целиот свет во годините што доаѓаат.

Популарни прашања за Пјонгјанг

Сегашното население на Пјонгјанг, Северна Кореја се проценува на над 3 милиони луѓе.

Да, Пјонгјанг е главен град на Северна Кореја и политички, економски и културен центар на земјата.

Пјонгјанг доживува континентална клима со топли, влажни лета и студени, суви зими.

Да, некои од познатите знаменитости во Пјонгјанг ги вклучуваат кулата Џуче, плоштадот Ким Ил-сунг и Триумфната капија.

Да, туристите можат да го посетат Пјонгјанг, но потребна е посебна виза, а патувањето го регулира севернокорејската влада.

Некои популарни активности во Пјонгјанг вклучуваат посета на Големиот споменик Мансуда, истражување на Меѓународната изложба на пријателство и присуство на настап во циркусот во Пјонгјанг.

Додека севернокорејската влада ја гарантира безбедноста на туристите, посетителите треба да се придржуваат до законите и правилата на земјата, како и да ги следат сите упатства дадени од нивните тур-оператори.

Официјалниот јазик што се зборува во Пјонгјанг, како и остатокот од Северна Кореја, е корејскиот.

Валутата што се користи во Пјонгјанг е севернокорејскиот вон (KPW). Сепак, важно е да се забележи дека повеќето трансакции се вршат во готовина, а странските валути не се широко прифатени.

Некои традиционални јадења што треба да се пробаат во Пјонгјанг вклучуваат кимчи, ладни тестенини од Пјонгјанг (наенгмјеон) и јадења од печено месо како булгоги или самгеопсал.