Северни Маријански Острови

Северни Маријански Острови

🇲🇵
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Северни Маријански Острови

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Северни Маријански Острови

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Северни Маријански Острови

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Северни Маријански Острови

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 12.00
Капучино (нормално)
$ 4.83
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.50

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.85
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.78
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.41
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.00
Гориво (1 литар)
$ 1.39
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 10,672.79
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,711.39

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 49.83
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.00
Кино (1 седиште)
$ 8.17

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 33.22
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.90
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 75.64
Машки кожени деловни чевли
$ 58.21

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,800.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 12,916.69
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.50
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.00
Млеко (1 литар)
$ 2.00
Свеж бел леб (500 грама)
$ 3.39
Бел ориз (1 кг)
$ 17.09
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 5.70
локално сирење (1 кг)
$ 2.17
Пилешко месо (1 кг)
$ 9.92
Говедско месо (1 кг)
$ 0.00
Јаболко (1 кг)
$ 6.59
Банана (1 кг)
$ 2.20
Портокал (1 кг)
$ 6.59
Домат (1 кг)
$ 0.00
Компир (1 кг)
$ 2.15
Кромид (1 кг)
$ 2.37
зелена салата (1 парче)
$ 1.90
Вода (1,5 литри)
$ 0.00
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 15.00
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 276.55
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 88.82

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 55.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,738.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 651.60
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 469.49
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,113.22
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 987.34

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,060.93

Детали за квалитетот на воздухот за Северни Маријански Острови

Метрика за квалитет на воздухот за Северни Маријански Острови

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Северни Маријански Острови Географски информации

ISO2
: MP
ISO3
: MNP
Phone Code
: +1-670
Currency
: USD
Population
: 49,481 (2021)

Дознајте повеќе за Северни Маријански Острови

Добредојдовте на страницата на Северните Маријански Острови на TrustLocale.com! Овде ќе ги најдете сите информации што ви се потребни за да донесете информирана одлука за живеење или инвестирање во овој прекрасен синџир острови во западниот дел на Тихиот Океан.

Северните Маријански Острови се составени од 15 острови, а најголем и најнаселен е Саипан. Островите имаат богата историја.
Денес, Северните Маријански Острови се познати по своите недопрени плажи, кристално чистите води и просперитетните корални гребени. Љубителите на отворено ќе уживаат во природната убавина на островите, со можности за нуркање, нуркање, риболов и пешачење. Островите исто така се дом на неколку првенствени терени за голф, вклучувајќи го и високо оценетиот LaoLao Bay Golf & Resort.

За оние кои сакаат да инвестираат во недвижен имот на Северните Маријански Острови, островите нудат различни опции, вклучувајќи куќи на брегот, имоти во одморалиштето и станови. Зголемената популарност на островите како туристичка дестинација ги прави атрактивно место за поседување куќа за одмор или имот за изнајмување.

Северните Маријански Острови, исто така, нудат уникатен спој на култури, со влијанија од домородниот народ Чаморо, шпанските колонизатори, јапонските окупатори и американските доселеници. Локалната кујна нуди вкусен спој на азиски, пацифички и европски вкусови, а главна точка се јадењата од морска храна.

Страницата на Северните Маријански Острови на TrustLocale.com е вашиот изворен извор за сите работи поврзани со пазарот на недвижности на островите. Нашите стручни рецензенти темелно ги проверија својствата и обезбедија непристрасни прегледи за да ви помогнат да го водите вашето одлучување. Се гордееме што сме доверлив извор на информации за оние кои сакаат да инвестираат на Северните Маријански Острови.

Популарни прашања за Северни Маријански Острови

Населението на Северните Маријански Острови се проценува на околу 51.433.

Официјален јазик на Северните Маријански Острови е англискиот.

Главен град на Северните Маријански Острови е Саипан.

Валутата што се користи на Северните Маријански Острови е американскиот долар (USD).

Временската зона на Северните Маријански Острови е стандардно време на Чаморо (ChST), UTC+10.

Кодот за повикување за Северните Маријански Острови е +1 670.

Главните индустрии на Северните Маријански Острови вклучуваат туризам, производство на облека и земјоделство.

Северните Маријански Острови имаат тропска морска клима со високи температури во текот на целата година и влажна сезона од јули до ноември.

Популарни туристички атракции на Северните Маријански Острови вклучуваат Грото, Американски Меморијален парк и островот Манагаха.

Како комонвелт на САД, посетителите на Северните Маријански Острови мора да се придржуваат до регулативите за визите на САД. Ве молиме проверете кај локалната амбасада или конзулат за конкретни барања.