Сент Винсент и Гренадини

Сент Винсент и Гренадини

🇻🇨
Земја. Имаме 6 држави и 9 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Сент Винсент и Гренадини

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сент Винсент и Гренадини

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.25
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 64.75
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.18
Капучино (нормално)
$ 1.85
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.85

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.11
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 55.50
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 12.95
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.85
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 37.00
Гориво (1 литар)
$ 1.71
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,301.88
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,817.96

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 27.29
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.72
Кино (1 седиште)
$ 6.48

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 75.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 92.51
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 106.38
Машки кожени деловни чевли
$ 111.01

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,095.29
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 697.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.33

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.22
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.29
Млеко (1 литар)
$ 2.91
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.75
Бел ориз (1 кг)
$ 1.90
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.77
локално сирење (1 кг)
$ 16.47
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.63
Говедско месо (1 кг)
$ 12.94
Јаболко (1 кг)
$ 11.70
Банана (1 кг)
$ 2.02
Портокал (1 кг)
$ 10.12
Домат (1 кг)
$ 4.96
Компир (1 кг)
$ 4.27
Кромид (1 кг)
$ 3.10
зелена салата (1 парче)
$ 3.79
Вода (1,5 литри)
$ 3.11
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.44

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 86.34
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 53.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 157.26
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,330.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 377.42
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 244.21
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,554.09
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 619.79

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 601.28

Детали за квалитетот на воздухот за Сент Винсент и Гренадини

Метрика за квалитет на воздухот за Сент Винсент и Гренадини

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Сент Винсент и Гренадини Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Сент Винсент и Гренадини Географски информации

ISO2
: VC
ISO3
: VCT
Phone Code
: +1-784
Currency
: XCD
Population
: 104,332 (2021)

Дознајте повеќе за Сент Винсент и Гренадини

Добредојдовте на страницата Свети Винсент и Гренадини на TrustLocale.com! Сместена на источниот дел на Карибите, оваа неверојатна островска земја е составена од 32 острови и гребени. Со своите кристално чисти води, меките песочни плажи и бујните дождовни шуми, не е ни чудо зошто Свети Винсент и Гренадини се барана дестинација за патување.

Една од најпопуларните атракции е морскиот парк Тобаго Кејс. Овде, посетителите можат да нуркаат или да нуркаат за да ги истражат прекрасните корални гребени и да пливаат со различни морски животни. Островот Палма е уште една дестинација која мора да се посети, со своите спокојни плажи и луксузни одморалишта.

За оние кои ја сакаат природата, Свети Винсент и Гренадини нуди голем број на пешачки патеки кои водат до живописни водопади, како што се водопадите Dark View. Земјата е дом и на папагалот Свети Винсент, прекрасна и ретка птица која може да се најде само на островот Свети Винсент.

Богатата историја и култура на островот може да се доживее во Ботаничките градини и катедралата Свети Џорџ, кои се наоѓаат во главниот град Кингстаун. Дополнително, посетителите можат да ја истражуваат Форт Шарлот, која нуди неверојатен поглед на Карипското Море.

И на крај, Свети Винсент и Гренадини е познат по својата вкусна кујна. Локалните омилени се солена риба и кнедли, пилешко на скара и супа од калало. Земјата, исто така, има просперитетна индустрија за рум, со различни дестилерии кои произведуваат висококвалитетен рум што може да се земе примерок и да се купи.

Без разлика дали барате мирен одмор или патување исполнето со авантури, Свети Винсент и Гренадини имаат по нешто за секого. Со своите прекрасни пејзажи, богата култура и добредојдени луѓе, не е изненадување што оваа островска земја стана сакана дестинација за патниците од целиот свет.

Популарни прашања за Сент Винсент и Гренадини

Свети Винсент и Гренадини нудат прекрасни атракции како што се Тобаго Кејс, островот Бекија и вулканот Суфриере.

Најдобро време за посета на Свети Винсент и Гренадини е сушната сезона од декември до мај, кога времето е сончево, а врнежите се минимални.

Популарните острови во Сент Винсент и Гренадини ги вклучуваат Бекија, Мустик, Кануан и Островот Палм, секој од нив нуди уникатни искуства за посетителите.

Љубителите на отворено можат да се вклучат во активности како нуркање, нуркање, едрење, планинарење и истражување на прекрасните плажи во Свети Винсент и Гренадини.

Локалната валута што се користи во Сент Винсент и Гренадини е источниот карипски долар (XCD). Американските долари се широко прифатени во туристичките области.

Во зависност од вашата националност, можеби ќе ви треба виза за да влезете во Свети Винсент и Гренадини. Препорачливо е да ги проверите барањата за виза пред да патувате.

Официјален јазик на Свети Винсент и Гренадини е англискиот. Меѓутоа, некои зборуваат и локална варијанта позната како Винсентиски креолски.

Опциите за транспорт во Свети Винсент и Гренадини вклучуваат такси, изнајмување автомобили, автобуси и летови меѓу островите. Достапни се и фериботи за скокање на островот.

Патниците во Сент Винсент и Гренадини треба да бидат во тек со рутинските вакцини и да преземаат мерки на претпазливост против болестите што ги пренесуваат комарците, како што е денгата.

Локалните јадења што треба да се пробаат во Сент Винсент и Гренадини вклучуваат печено лебно овошје, супа од калало, пржена дигалка и капки од кокос за вкусно искуство.