Парохија Свети Дејвид

Парохија Свети Дејвид

Град во Сент Винсент и Гренадини. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Сент Винсент и Гренадини
0.0
(0 критики)

Увид за Парохија Свети Дејвид

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Парохија Свети Дејвид

Најлошото Населби во Парохија Свети Дејвид

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Парохија Свети Дејвид

Овие податоци се наследени од Сент Винсент и Гренадини, не припаѓаат на Парохија Свети Дејвид.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.25
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 64.75
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.18
Капучино (нормално)
$ 1.85
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.85

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.11
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 55.50
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 12.95
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.85
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 37.00
Гориво (1 литар)
$ 1.71
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 33,301.88
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,817.96

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 27.29
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.72
Кино (1 седиште)
$ 6.48

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 75.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 92.51
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 106.38
Машки кожени деловни чевли
$ 111.01

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,095.29
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 697.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.33

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.22
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.29
Млеко (1 литар)
$ 2.91
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.75
Бел ориз (1 кг)
$ 1.90
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.77
локално сирење (1 кг)
$ 16.47
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.63
Говедско месо (1 кг)
$ 12.94
Јаболко (1 кг)
$ 11.70
Банана (1 кг)
$ 2.02
Портокал (1 кг)
$ 10.12
Домат (1 кг)
$ 4.96
Компир (1 кг)
$ 4.27
Кромид (1 кг)
$ 3.10
зелена салата (1 парче)
$ 3.79
Вода (1,5 литри)
$ 3.11
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.44

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 86.34
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 53.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 157.26
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,330.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 377.42
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 244.21
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,554.09
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 619.79

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 601.28

Парохија Свети Дејвид Географски информации

Дознајте повеќе за Парохија Свети Дејвид

Сместена на источниот брег на Сент Винсент, Парохијата Свети Дејвид е живописна и културно богата област која е дом на околу 6.300 жители. Познат по својата неверојатна природна убавина и разновидните историски локалитети, Парохијата Свети Дејвид е совршено одморалиште за оние кои сакаат да избегаат во рајот и да ја искусат вистинската суштина на островското живеење.

Од бујната прашума што ја опкружува областа до недопрените плажи и кристално чистите води што ги красат нејзините брегови, Парохијата Свети Дејвид им нуди на посетителите низа природни чуда за истражување. Пешачењето низ зелениот терен на планината Ла Суфриер, каде што кратер од вулкан привлекува туристи кои бараат уникатни искуства или се релаксираат на недопрените плажи на заливот Dry Season и плажата Рабака, се само дел од многуте активности достапни на оваа идилична локација.

Областа, исто така, може да се пофали со богато културно наследство, со различни историски места и настани кои му оддаваат почит на минатото на островот. Парохиската црква Свети Давид, прекрасен пример на готска архитектура, е камен-темелник на заедницата и суштинска станица за секој што ја посетува областа. За извонредно културно искуство, посетителите можат да присуствуваат на традиционални настани како што се Велигденскиот фестивал и фестивалот Ден на рибарот, каде што енергичната музика и танц ги слават локалните традиции и обичаи.

Од неверојатната природна глетка до живописните културни прослави, Парохијата Свети Дејвид е дестинација која нуди и релаксација и авантура, што ја прави идеална локација за туристите кои бараат автентично искуство на Карибите. Со топли тропски ветришта, кристално чисти води и добредојдени локални жители, Парохијата Сент Дејвид е одлично место да се нарекува дома далеку од дома. Без разлика дали барате тивко и мирно повлекување или авантура полна со акција, Парохијата Свети Дејвид Сент Винсент и Гренадини има по нешто за секого.

Популарни прашања за Парохија Свети Дејвид

Парохијата Свети Дејвид, Сент Винсент и Гренадините имаат тропска клима со топли температури во текот на целата година. Доживува влажна сезона од мај до ноември и сува сезона од декември до април.

Туристите често го посетуваат Центарот за нуркање и пешачење во Ричмонд Вејл, вулканот и водопадите Ла Суфриер и езерцето со сол Овија во парохијата Сент Дејвид, Сент Винсент и Гренадините.

Парохијата Свети Дејвид, Сент Винсент и Гренадини нуди низа сместувања, вклучувајќи хотели, куќи за гости и изнајмување за одмор. Посетителите можат да изберат од одморалишта на плажа или пријатни колиби сместени во ридовите.

Да, Парохијата Свети Дејвид, Свети Винсент и Гренадини се дом на неколку прекрасни плажи. Некои популарни опции вклучуваат плажата Маунт Вин, плажата Ричмонд и плажата Аргил.

Посетителите можат да уживаат во различни активности во Парохија Сент Дејвид, Свети Винсент и Гренадини, вклучувајќи нуркање, нуркање, планинарење, истражување на водопади и посета на историски места како Форт Шарлот.

Локалната кујна во парохијата Сент Дејвид, Сент Винсент и Гренадини се одликува со вкусна мешавина на карипски вкусови. Не пропуштајте да пробате јадења како печен леб, супа од калало и свежи морски плодови.

Парохија Свети Дејвид, Свети Винсент и Гренадини генерално е безбедно место за посета. Сепак, како и со секоја дестинација, важно е да ги преземете вообичаените мерки на претпазливост и да останете свесни за вашата околина.

Најдобро време за посета на Парохијата Свети Дејвид, Свети Винсент и Гренадини е во сувата сезона, од декември до април. Ова е кога можете да уживате во најмногу сонце и најмалку врнежи.

Опциите за превоз во Парохија Сент Дејвид, Сент Винсент и Гренадини вклучуваат такси, изнајмување автомобили и јавни автобуси. Многу сместувачки капацитети нудат и шатл услуги за своите гости.

Да, Парохија Свети Дејвид, Свети Винсент и Гренадини слават различни фестивали и настани во текот на годината, вклучувајќи ги карневалот Винси Мас, Велигденската регата Бекиа и фестивалот Девет утро.