Сент Лусија

Сент Лусија

🇱🇨
Земја. Имаме 12 држави и 481 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Сент Лусија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сент Лусија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 7.40
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 62.90
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.00
Капучино (нормално)
$ 2.83
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.94

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.90
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 8.33
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.37
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 18.50
Гориво (1 литар)
$ 1.42
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 31,451.78
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,501.05

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.85
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 18.50
Кино (1 седиште)
$ 7.59

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 60.31
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 64.75
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.59
Машки кожени деловни чевли
$ 115.63

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 148.01
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 185.01
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.50

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.85
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.90
Млеко (1 литар)
$ 2.24
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.97
Бел ориз (1 кг)
$ 1.84
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.23
локално сирење (1 кг)
$ 8.12
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.74
Говедско месо (1 кг)
$ 15.66
Јаболко (1 кг)
$ 5.74
Банана (1 кг)
$ 1.65
Портокал (1 кг)
$ 3.93
Домат (1 кг)
$ 6.02
Компир (1 кг)
$ 4.26
Кромид (1 кг)
$ 2.26
зелена салата (1 парче)
$ 1.76
Вода (1,5 литри)
$ 0.98
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.10
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.11

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 111.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 45.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 180.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,180.29

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 477.41
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 295.24
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 830.03
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 638.70

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,270.41

Детали за квалитетот на воздухот за Сент Лусија

Метрика за квалитет на воздухот за Сент Лусија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Сент Лусија Историја на земјотреси

Најлошото Градови во Сент Лусија

Сент Лусија Географски информации

ISO2
: LC
ISO3
: LCA
Phone Code
: +1-758
Currency
: XCD
Population
: 179,651 (2021)

Дознајте повеќе за Сент Лусија

Сместен во срцето на Карипското Море се наоѓа прекрасниот остров Света Луција. Познат по своите прекрасни пејзажи и пријателските локални жители, овој тропски рај стана популарна дестинација за туристите од целиот свет.

Света Луција може да се пофали со низа природни чуда, од величествените планини Питон до беспрекорните плажи со бел песок. Островот е исто така дом на бујни дождовни шуми, кристално чисти води и изобилство на диви животни. Без разлика дали сакате да одите на нуркање, планинарење или едноставно да се одморите на плажа, Света Луција има по нешто за секого.

Културата на островот е богата и разновидна, со мешавина од африкански, француски и британски влијанија. Посетителите можат да ги истражуваат локалните пазари и да пробаат традиционална креолска кујна или да присуствуваат на еден од многуте културни настани што се одржуваат во текот на годината.

За оние кои бараат луксуз и релаксација, Света Луција нема недостиг од одморалишта и бањи од светска класа. Од ексклузивното планинско одморалиште Jade до наградуваниот Sugar Beach, нема недостиг од места за одмор и уживање.

Не треба да се пропушти посетата на Суфриере, шармантен град сместен во подножјето на планините Питон. Овде можете да ги искусите природните топли извори и бањите со кал или да направите обиколка на локалните плантажи со какао.

Генерално, Света Луција е дестинација што мора да ја посетите за секој кој бара тропско бегство. Со својата природна убавина, богата култура и топло гостопримство, лесно е да се види зошто овој остров стана омилен меѓу патниците.

Популарни прашања за Сент Лусија

Просечната цена за купување имот во Света Лусија зависи од различни фактори, но може да очекувате цени кои се движат од 300.000 долари до неколку милиони долари.

Популарните локации за имот во Света Лусија го вклучуваат главниот град Кастри, селото Родни Беј, островот Грос и Суфриер.

Широк спектар на имоти се достапни во Света Лусија, вклучувајќи луксузни вили, станови на плажа, имоти на плантажи и станбени домови.

За да купат имот во Света Луција, нерезидентите треба да добијат лиценца за поседување земјиште во странство. Се препорачува да се работи со локален адвокат запознаен со процесот.

Да, странците можат да поседуваат имот во Света Луција. Сепак, можеби ќе треба да добијат лиценца за поседување вонземјани, што е јасен процес.

Даноците на имот во Света Лусија обично се движат од 0,25% до 1% од проценетата вредност на имотот, во зависност од неговата локација и употреба.

Нема значителни ограничувања за градежните имоти во Света Лусија, но се препорачува да се усогласат со локалните правила и прописи за градење.

Опциите за финансирање за купување имот во Света Лусија се достапни преку локални банки или меѓународни заемодавци. Обично се бара аванс од околу 20-30%.

Света Луција нуди прекрасни плажи, прекрасни национални паркови, иконите Питон планини, спортови на вода, одморалишта од светска класа и енергична локална култура и кујна.

Да, можно е да се изнајмуваат имоти во Света Луција. Туристичката индустрија на островот обезбедува можности за изнајмување на одмор и долгорочни закупи.