Сент Мартин

Сент Мартин

🇲🇫
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Сент Мартин

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Сент Мартин

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Сент Мартин

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сент Мартин

Јадење и пиење

Нема доволно податоци

Транспорт

Нема доволно податоци

Слободно време и хоби и спорт

Нема доволно податоци

Облека

Нема доволно податоци

Цени на станови

Нема доволно податоци

Купување на намирници

Нема доволно податоци

Месечни сметки

Нема доволно податоци

Грижа за деца

Нема доволно податоци

Изнајмување

Нема доволно податоци

Плати

Нема доволно податоци

Детали за квалитетот на воздухот за Сент Мартин

Метрика за квалитет на воздухот за Сент Мартин

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Сент Мартин Географски информации

ISO2
: MF
ISO3
: MAF
Phone Code
: +590
Currency
: EUR
Population
: 31,948 (2021)

Дознајте повеќе за Сент Мартин

Добредојдовте во Сен Мартин! Сместен во срцето на Карибите, францускиот дел од оваа островска држава е скриен рај кој чека да биде истражен. Познат по своите прекрасни плажи, луксузни одморалишта и богати културни искуства, Сен Мартин е дестинација која нуди по нешто за секого.

Една од најпопуларните атракции на островот е колоритното село Гранд Кејс, кое е познато по својата кујна од светска класа и живиот ноќен живот. Од луксузни ресторани до локални штандови за храна, Grand Case е местото каде што ќе најдете некои од највкусните кујни на сите Кариби.

Покрај неговите гастрономски задоволства, Сен Мартин може да се пофали и со просперитетна уметничка сцена. Островот е дом на голем број галерии, музеи и културни настани кои ја истакнуваат работата на локалните уметници и го слават уникатниот спој на островот од француски и карипски влијанија.

Ако сакате да се опуштите и да се опуштите, плажите на Сен Мартин се совршено место за да го направите токму тоа. Од затскриените заливи до популарните жаришта, крајбрежјето на островот е преполно со недопрени плажи со бел песок и кристално чисти води. Без разлика дали сакате да се впиете во сонцето, да одите нуркач или да одите на прошетка со брод, има по нешто за секого на прекрасните плажи на Сен Мартин.

Се разбира, ниту едно патување до Сен Мартин не би било целосно без истражување на некои од историските знаменитости на островот и природни чуда. Прошетајте низ бујните дождовни шуми на Лотерија Фарм, посетете го историскиот Форт Луис на островот или нуркајте за да ги истражите подводните бродови и коралните гребени.

Без оглед на вашите интереси, Сен Мартин е дестинација која нуди незаборавен спој на авантура, релаксација и култура. Па зошто да чекаме? Дојдете сами да го истражите овој прекрасен остров и да доживеете се што има да понуди!

Популарни прашања за Сент Мартин

Од 2020 година, населението на Сен Мартен (француски дел) е приближно 35.000.

Официјален јазик на Сен-Мартен (француски дел) е францускиот.

Сен-Мартен (француски дел) го следи стандардното време на Атлантикот (AST, UTC-4).

Не, Сен-Мартен (француски дел) е прекуокеански колектив на Франција.

Официјалната валута што се користи во Сен-Мартен (француски дел) е еврото (ЕУР).

Ако сте државјанин на Европската Унија, не е потребна виза. Други националности може да бараат виза, затоа ве молиме проверете со вашата локална амбасада.

Сен Мартин (француски дел) ужива тропска клима со топли температури во текот на целата година, во просек околу 27 °C.

Некои популарни туристички атракции во Сен Мартин (француски дел) вклучуваат плажата Ориент Беј, плажата Махо, Гранд Кејс и Форт Луис.

Да, Сен Мартин (францускиот дел) е домаќин на различни културни настани и фестивали во текот на годината, како што се карневалот во февруари и регатата Хајнекен во март.

Активностите на отворено во Сен-Мартен (француски дел) вклучуваат пливање, нуркање, нуркање, едрење, планинарење и истражување на прекрасните плажи и природни резервати.