Бел Ер

Бел Ер

Град во Сејшели. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Сејшели
0.0
(0 критики)

Увид за Бел Ер

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Бел Ер

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Бел Ер

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бел Ер

Овие податоци се наследени од Сејшели, не припаѓаат на Бел Ер.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.80
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 66.85
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.10
Капучино (нормално)
$ 5.02
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.11

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.89
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 24.30
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 10.02
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.28
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 14.22
Гориво (1 литар)
$ 1.50
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,117.99
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 35,715.56

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 81.41
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 14.62
Кино (1 седиште)
$ 6.31

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 66.22
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.86
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 73.46
Машки кожени деловни чевли
$ 76.92

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 657.66
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 908.41
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.01
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.22
Млеко (1 литар)
$ 2.11
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.79
Бел ориз (1 кг)
$ 2.07
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.32
локално сирење (1 кг)
$ 22.97
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.84
Говедско месо (1 кг)
$ 10.17
Јаболко (1 кг)
$ 2.21
Банана (1 кг)
$ 2.52
Портокал (1 кг)
$ 1.62
Домат (1 кг)
$ 5.90
Компир (1 кг)
$ 1.31
Кромид (1 кг)
$ 1.16
зелена салата (1 парче)
$ 1.29
Вода (1,5 литри)
$ 1.66
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.59
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 12.62

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 112.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 136.20

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 161.97
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,786.17

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,034.44
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 800.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,917.57
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,454.37

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 764.94

Бел Ер Географски информации

Дознајте повеќе за Бел Ер

Бел Ер, Сејшели – спокојна и мирна дестинација

Сместено во срцето на Махе, Сејшели, е спокојното и спокојно соседство Бел Ер. Бел Ер е чудно и живописно станбено предградие лоцирано на само десет минути од главниот град Викторија. Населбата може да се пофали со мешавина од домови во креолски стил и модерни вили, кои беспрекорно се спојуваат заедно, обезбедувајќи уникатна и шармантна средина.

Бел Ер е опкружен со бујно зеленило и прекрасни пејсажи, обезбедувајќи живописен поглед и создавајќи средина која помага да се ослободи од стресот од секојдневниот живот. Може да уживате во прошетки низ бујните шуми и врвови на ридови или да се занесете во сончање на прекрасните плажи на источниот брег на Махе, сето тоа на само неколку минути.

Во Бел Ер може да се ужива во најдоброто од двата света. Соседството комбинира тивок и мирен амбиент со сите модерни удобности што му се потребни. Локалитетот е добро опслужен со јавен превоз, а многу популарни ресторани, барови и продавници се на само мала прошетка.

Бел Ер е исто така дом на различни врвни училишта, нудејќи квалитетно образование на своите жители, што го прави посакувана станбена зона за семејствата. Пријателската заедница е секогаш подготвена да подаде рака за помош и срдечно ги пречекува новодојденците.

Бел Ер може да се пофали со некои од најпознатите знаменитости во Махе, како што се прекрасната католичка црква, споменикот Света Мари и живописните гробишта Бел Ер, кои нудат поглед на колонијалното минато на островот.

Прекрасната населба Бел Ер е совршено место за оние кои бараат мирно повлекување далеку од метежот и вревата на зафатениот градски живот. Без разлика дали станува збор за викенд одмор или постојан престој, Бел Ер, Сејшели, нуди по нешто за секого.

Популарни прашања за Бел Ер

Просечната цена на домот во Бел Ер, Сејшели е приближно 1 милион долари.

Популарните атракции во Бел Ер, Сејшели ги вклучуваат гробиштата Бел Ер, плажата Бел Омбре и Националните ботанички градини на Сејшелите.

Бел Ер, Сејшели доживува тропска клима со постојани температури кои се движат помеѓу 25°C и 30°C (77°F - 86°F) во текот на целата година.

Да, Бел Ер, Сејшели е дом на неколку училишта како што се средното училиште Бел Ер и училиштето Норт Ист Поинт.

Опциите за превоз во Бел Ер, Сејшели вклучуваат такси, автобуси и изнајмување автомобили. Локалната корпорација за јавен транспорт на Сејшелите работи со редовни автобуски линии.

Да, во Бел Ер, Сејшели, можете да најдете медицински установи како болницата Сејшели и клиниката Бел Ер за да се задоволат здравствените потреби.

Иако Бел Ер нема големи трговски центри, блиската Викторија нуди различни опции, вклучувајќи го и пазарот Сер Селвин Селвин-Кларк за локални производи и сувенири.

Некои блиски плажи од Бел Ер, Сејшели ги вклучуваат плажата Бо Валон, плажата Гранд Ансе и Ансе Такамака, нудејќи прекрасни крајбрежни места за релаксација и водени активности.

Додека самиот Бел Ер не е познат по својот ноќен живот, блиските области на Викторија и Бо Валон нудат различни ресторани, барови и места за музика во живо.

Да, Бел Ер, Сејшели има зелени површини како Националната ботаничка градина на Сејшелите и гробиштата Бел Ер, кои нудат мирна и природна околина.