Такамака

Такамака

Град во Сејшели. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Сејшели
0.0
(0 критики)

Увид за Такамака

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Такамака

Најлошото Населби во Такамака

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Такамака

Овие податоци се наследени од Сејшели, не припаѓаат на Такамака.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.99
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 67.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.12
Капучино (нормално)
$ 5.03
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.11

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.88
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 24.91
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 9.89
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.28
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 14.25
Гориво (1 литар)
$ 1.50
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,113.19
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 35,756.84

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 80.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 14.61
Кино (1 седиште)
$ 6.24

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 66.32
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.60
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 73.22
Машки кожени деловни чевли
$ 76.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 657.17
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 903.39
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.98
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.25
Млеко (1 литар)
$ 2.11
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.80
Бел ориз (1 кг)
$ 2.07
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.34
локално сирење (1 кг)
$ 24.26
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.93
Говедско месо (1 кг)
$ 10.36
Јаболко (1 кг)
$ 2.17
Банана (1 кг)
$ 2.50
Портокал (1 кг)
$ 1.63
Домат (1 кг)
$ 5.99
Компир (1 кг)
$ 1.31
Кромид (1 кг)
$ 1.17
зелена салата (1 парче)
$ 1.30
Вода (1,5 литри)
$ 1.65
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.77
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 12.85

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 113.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 136.39

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 162.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,754.88

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,036.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 801.46
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,925.93
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,455.39

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 770.44

Такамака Географски информации

Дознајте повеќе за Такамака

Добредојдовте на прекрасните брегови на Такамака, Сејшели - скриен скапоцен камен во срцето на Индискиот Океан. Сместен на југозападниот брег на островот Махе, заливот Такамака е рај за оние кои бараат сонце, песок и море.

Такамака е мирно засолниште со чисти води и спокојна атмосфера. Белите песочни плажи се совршени за сончање, пливање и нуркање. Можете да ги истражувате живописните корални гребени преполни со егзотичен морски живот или да се препуштите на водени спортови како што се сурфање на ветер, млаз скијање и падобранство. Плажата, исто така, може да се пофали со избор на ресторани кои нудат свежа морска храна и егзотични коктели за да го привлечат вашиот вкус.

Освен прекрасните плажи, Такамака нуди и неколку уникатни искуства. Можете да направите обиколка со водич низ дестилеријата за рум Такамака лоцирана во бујните ридови што го опкружуваат заливот. Овде можете да дознаете за историјата на производството на рум и да пробате некои од најдобрите рум што ги нудат Сејшелите.

За оние кои се заинтересирани за природата, Националната ботаничка градина на Сејшелите е само на кратко возење. Еден од најстарите резервати на Сејшелите и популарна туристичка атракција, оваа ботаничка градина е дом на широк спектар на флора и фауна, вклучувајќи џиновски желки, овошни лилјаци и ретки ендемски видови.

Такамака, исто така, има богато културно наследство, со разновидна мешавина на мајчин креолски и француски влијанија. Можете да се прошетате по главниот пат на селото Такамака и да ја искусите локалната култура и гостопримството од прва рака. Селските пазари нудат низа локални производи и ракотворби што создаваат одлични сувенири.

Како заклучок, Такамака е совршена дестинација за оние кои бараат тропско бегство и автентично искуство на природната убавина и богатата култура на Сејшелите. Без разлика дали сакате да се опуштите или да се препуштите на активности, ќе најдете се што ви е потребно за да го направите вашиот престој во Такамака незаборавен.

Популарни прашања за Такамака

Од 2020 година, населението на Такамака, Сејшели е приближно 5.000.

Да, Такамака е популарна туристичка дестинација позната по прекрасните плажи, живиот морски живот и опуштената атмосфера.

Такамака нуди атракции како што се плажата Ансе Такамака, ботаничката градина и градината за зачини Ле Жардин Ду Рои.

Такамака ужива тропска клима со топли температури во текот на целата година, кои се движат од 25°C (77°F) до 30°C (86°F).

Посетителите можат да се препуштат на активности како нуркање, нуркање, планинарење, излети на плажа и истражување на локалната кујна во Такамака, Сејшели.

Да, Такамака нуди низа опции за сместување, вклучувајќи одморалишта, куќи за гости и вили на плажа за да одговараат на различни буџети.

Најдобро време за посета на Такамака, Сејшели е во сувата сезона, од мај до октомври, кога времето е пријатно, а врнежите се слаби.

Да, Такамака е семејна дестинација со своите мирни плажи, природни паркови и разни активности на отворено погодни за сите возрасни групи.

Такамака нуди локални продавници и пазари каде посетителите можат да купат сувенири, ракотворби, зачини и свежи производи.

До Такамака може да се стигне по воздушен пат преку меѓународниот аеродром во Сејшели, кој се наоѓа на главниот остров Махе, кој е добро поврзан со главните меѓународни дестинации.