Сингапур

Сингапур

🇸🇬
Земја. Имаме 5 држави и 2 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Сингапур

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сингапур

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 10.92
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 73.04
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.44
Капучино (нормално)
$ 4.74
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.54

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.49
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 95.17
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.14
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.78
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 14.87
Гориво (1 литар)
$ 2.10
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 133,951.34
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 119,911.62

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 99.90
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.74
Кино (1 седиште)
$ 11.16

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 68.26
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 43.59
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 94.07
Машки кожени деловни чевли
$ 110.47

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 20,010.61
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 12,710.93
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 3.56

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 7.61
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 6.48
Млеко (1 литар)
$ 2.97
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.10
Бел ориз (1 кг)
$ 2.56
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.27
локално сирење (1 кг)
$ 18.18
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.16
Говедско месо (1 кг)
$ 20.15
Јаболко (1 кг)
$ 4.21
Банана (1 кг)
$ 3.13
Портокал (1 кг)
$ 3.94
Домат (1 кг)
$ 2.83
Компир (1 кг)
$ 2.30
Кромид (1 кг)
$ 2.25
зелена салата (1 парче)
$ 1.81
Вода (1,5 литри)
$ 1.37
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 22.79
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 11.95

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 156.44
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.76

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,185.24
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 27,325.26

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 2,819.93
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 2,035.13
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 5,426.44
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 3,754.48

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 4,819.88

Детали за квалитетот на воздухот за Сингапур

Метрика за квалитет на воздухот за Сингапур

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Сингапур Географски информации

ISO2
: SG
ISO3
: SGP
Phone Code
: +65
Currency
: SGD
Population
: 5,453,566 (2021)

Дознајте повеќе за Сингапур

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Сингапур, вашиот водич за динамичниот и конкурентен пазар на недвижности во овој мал остров-град-држава лоциран во Југоисточна Азија. Со својата просперитетна економија, инфраструктура од светска класа и стратешка локација, Сингапур е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Сингапур има високо развиена економија и конкурентен пазар на недвижности. Земјата нуди низа можности за инвестирање, од станбени имоти до комерцијални недвижности. Дополнително, Сингапур има силна репутација како глобален финансиски центар, што може да обезбеди можности за странските инвеститори кои сакаат да го прошират своето портфолио.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Сингапур е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки. на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Сингапур. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Сингапур.

Без разлика дали сте заинтересирани за енергијата на Орчард Роуд, природната убавина на островот Сентоса или културното богатство на кинескиот кварт, Home Страницата на Trust во Сингапур има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Сингапур може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Сингапур

Инвестирањето во имоти во Сингапур нуди стабилни приноси, силна побарувачка за изнајмување и потенцијална апрецијација на капиталот. Земјата има про-деловна средина и може да се пофали со атрактивна инфраструктура и удобности.

Сингапур нуди низа имоти, вклучувајќи приватни станови, куќи со земјиште, станови HDB и комерцијални имоти. Секој тип на имот има свој сет на прописи и критериуми за подобност.

Некои клучни фактори што треба да се земат предвид при купување на имот во Сингапур вклучуваат локација, цена, пристапност, погодности во близина, репутација на инвеститорот и идни планови за развој.

Да, странците можат да купат одредени видови имоти во Сингапур. Сепак, постојат ограничувања за видот на имотот и може да се применат дополнителни даноци и такси за странските купувачи.

Стапките на данок на имот во Сингапур се движат од 0% до 16% од годишната вредност на имотот. Данокот е прогресивен, што значи дека имотите со поголема вредност подлежат на повисоки даночни стапки.

Купувачите во Сингапур можат да обезбедат финансирање на имот преку банкарски заеми, станбени заеми или станбени заеми. Опциите се разликуваат врз основа на времетраењето на заемот, каматните стапки, авансното плаќање и критериумите за подобност.

Приносите за изнајмување во Сингапур обично се движат од 2% до 5% во зависност од видот на имотот, локацијата и пазарните услови. Важно е да се истражи и анализира потенцијалот за изнајмување пред да се инвестира.

За одредени категории имоти, како што се приватни станбени имоти, има минимален период на чување од 3 години пред продажба. Оваа мерка помага да се стабилизира пазарот на недвижнини.

Освен куповната цена, купувачите треба да ги земат предвид и дополнителните трошоци како такса за маркичка, правни такси, провизии за агенти, такси за проценка на имотот и надоместоци за одржување на заедничките објекти.

Сингапур има регулативи за сопственост на имот, како што се ограничувања на странска сопственост на одредени имоти и ограничувања на времетраењето на изнајмување имот во некои случаи. Важно е да бидете свесни за овие прописи.