Алепо

Алепо

Град во Сирија. Имаме 21 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Сирија
0.0
(0 критики)

Увид за Алепо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Алепо

Овие податоци се наследени од Сирија, не припаѓаат на Алепо.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.83
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.23
Капучино (нормално)
$ 0.93
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.80

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.10
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.82
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.38
Гориво (1 литар)
$ 1.64
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,400.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,120.05

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 10.97
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.52
Кино (1 седиште)
$ 2.99

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 21.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 26.43
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 54.23
Машки кожени деловни чевли
$ 45.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,288.26
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 614.82
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.64

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.57
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.92
Млеко (1 литар)
$ 0.77
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.79
Бел ориз (1 кг)
$ 1.25
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.66
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.48
Говедско месо (1 кг)
$ 8.38
Јаболко (1 кг)
$ 0.91
Банана (1 кг)
$ 1.70
Портокал (1 кг)
$ 0.70
Домат (1 кг)
$ 0.58
Компир (1 кг)
$ 0.49
Кромид (1 кг)
$ 0.48
зелена салата (1 парче)
$ 0.29
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.04
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.83

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 52.24
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.02
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.09

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 51.21
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,312.44

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 168.24
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 102.20
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 326.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 190.65

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 45.70

Алепо Географски информации

Дознајте повеќе за Алепо

Алепо, Сирија е град кој помина низ многу конфликти и трагедии низ годините, но останува прекрасно и историско место со богато културно наследство и силен дух на издржливост. И покрај предизвиците со кои се соочи, Алепо е град кој вреди да се посети за секој кој е заинтересиран за историјата, културата и човечкото искуство.

Во срцето на Алепо се наоѓа античката Цитадела, која датира од 3-от милениум п.н.е. и била место на безброј битки и опсади низ вековите. Оваа импресивна тврдина сега е дел од светското наследство на УНЕСКО и нуди прекрасен поглед на градот од неговите бедеми.

Покрај Цитаделата, Алепо е дом на голем број историски џамии, цркви и други архитектонски чуда кои ги прикажуваат различните културни влијанија на регионот. Пазарот Алепо, распространет пазар лоциран во Стариот град на градот, е уште една атракција која мора да се посети која функционира со векови и е доказ за комерцијалната и културната виталност на градот.

И покрај штетата нанесена од тековниот конфликт во Сирија, во тек се напори да се обноват и обноват многу историски знаменитости на Алепо и да се промовира туристичката индустрија на градот. Посетителите на Алепо можат да уживаат во традиционалната храна, музика и уметност, како и да погледнат во секојдневниот живот и борбите на жителите на градот.

Додека ситуацијата во Сирија може да биде непредвидлива и предизвикувачка за патниците, оние кои ќе се потрудат да го посетат Алепо ќе најдат динамичен и фасцинантен град кој е решен да преживее и да напредува и покрај сите шанси. Без разлика дали барате авантура, културно збогатување или едноставно подлабоко разбирање на светот, Алепо е град кој вреди да се истражува.

Популарни прашања за Алепо

Безбедносната ситуација во Алепо, Сирија е подобрена во споредба со претходните години, но сепак се препорачува да се биде внимателен и да се информира за најновите случувања.

Некои популарни населби во Алепо, Сирија ги вклучуваат Азизије, Сулејманија и Ал-Фуркан. Секоја населба има свои уникатни карактеристики и атракции.

Трошоците за живот во Алепо, Сирија се релативно пониски во споредба со многу други градови. Трошоците за домување, превоз и храна се генерално достапни.

Да, Алепо, Сирија има неколку реномирани образовни институции кои се движат од училишта до универзитети, обезбедувајќи квалитетно образование во различни области на студирање.

Некои популарни туристички атракции во Алепо, Сирија ги вклучуваат Цитаделата Алепо, Големата џамија во Алепо и Алепо Соук, кој е еден од најстарите покриени пазари.

Алепо, Сирија има медитеранска клима со топли, суви лета и свежи, влажни зими. Препорачливо е да се планираат активности соодветно врз основа на сезонските варијации.

Да, Алепо, Сирија има широк систем за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и такси, што го прави релативно лесно да се движите низ градот и да стигнете до различни дестинации.

Алепо, Сирија нуди богато кулинарско искуство. Некои популарни локални јадења што треба да се пробаат вклучуваат кибе, мухамара и фалафел, заедно со различни традиционални слатки.

Да, Алепо, Сирија е домаќин на различни културни фестивали и настани во текот на годината, прикажувајќи го наследството, уметноста, музиката и традициите на градот.

Постојат неколку организации и иницијативи во Алепо, Сирија кои ги пречекуваат волонтерите. Поврзувањето со локални невладини организации може да ви помогне да најдете можности да придонесете за заедницата.