Ал-Хасака

Ал-Хасака

Град во Сирија. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Сирија
0.0
(0 критики)

Увид за Ал-Хасака

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ал-Хасака

Овие податоци се наследени од Сирија, не припаѓаат на Ал-Хасака.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.83
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.22
Капучино (нормално)
$ 0.93
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.80

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.10
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.79
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.36
Гориво (1 литар)
$ 1.64
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,284.22
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,002.16

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 10.97
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.53
Кино (1 седиште)
$ 2.99

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 21.47
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 26.51
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 53.99
Машки кожени деловни чевли
$ 45.43

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,293.07
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 613.28
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.69

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.57
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.93
Млеко (1 литар)
$ 0.77
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.79
Бел ориз (1 кг)
$ 1.25
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.66
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.48
Говедско месо (1 кг)
$ 8.38
Јаболко (1 кг)
$ 0.91
Банана (1 кг)
$ 1.69
Портокал (1 кг)
$ 0.70
Домат (1 кг)
$ 0.58
Компир (1 кг)
$ 0.49
Кромид (1 кг)
$ 0.48
зелена салата (1 парче)
$ 0.29
Вода (1,5 литри)
$ 0.51
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.04
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.84

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 52.62
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.02
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.11

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 51.15
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,314.05

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 168.19
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 102.02
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 325.22
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 190.28

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 45.65

Ал-Хасака Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Ал-Хасака Географски информации

Дознајте повеќе за Ал-Хасака

Ал-Хасака е град во североисточна Сирија сместен во срцето на плодниот регион Џазира. Тој е главен град на гувернерот Ал-Хасака, кој е еден од најголемите региони во Сирија. Градот е познат по своето богато културно наследство, историските атракции и уникатните традиции.

Една од главните атракции во Ал-Хасака е античкиот град Нисибис, кој е основан пред повеќе од 2.000 години од асирскиот крал Адиабене. Градот играл клучна улога во Римската и Персиската империја и бил важен центар на учење и трговија во средновековниот период.

Ал-Хасака е дом на неколку прекрасни паркови и градини, вклучувајќи го и паркот Ал-Кудс, кој се наоѓа во срцето на градот и има различни рекреативни активности на отворено. Паркот е идеална дестинација за семејства и љубители на природата и нуди прекрасен поглед на околните села.

Покрај историските и природните атракции, Ал-Хасака е познат по своите традиционални занаети и кујна. Градот има просперитетен пазар каде посетителите можат да купат различни традиционални ракотворби, вклучувајќи теписи, кошеви и керамика. Локалната кујна исто така мора да се проба, а јадењата како кибе, салата од модар патлиџан и хумус се популарни омилени.

Ал-Хасака е исто така дом на енергична уметничка и културна сцена. Градот е домаќин на неколку годишни културни фестивали, вклучувајќи го и фестивалот Ал-Џазира, кој го слави различното наследство и традиции на регионот. Посетителите можат да ги истражуваат и многуте галерии и музеи во градот, кои ја прикажуваат богатата историја и култура на регионот.

Генерално, Ал-Хасака е фасцинантна дестинација која нуди незаборавен микс на историја, култура и природна убавина. Од неговите антички урнатини до неговата вкусна кујна и енергичната уметничка сцена, градот е задолжително да го посети секој што патува во Сирија.

Популарни прашања за Ал-Хасака

Населението во Ал-Хасака, Сирија е приближно XXX,XXX луѓе.

Ал-Хасака доживува топла пустинска клима со многу топли лета и благи зими.

Главниот јазик што се зборува во Ал-Хасака е арапскиот.

Некои популарни атракции во Ал-Хасака ги вклучуваат црквата Камишли, музејот Ал-Хасака и браната Ал-Хасака.

Додека Ал-Хасака искуси некои безбедносни проблеми во минатото, релативно е безбедно да се посети. Се препорачува да останете ажурирани за тековните совети за патување пред да планирате посета.

Опциите за превоз во Ал-Хасака вклучуваат такси, автобуси и приватни автомобили. Препорачливо е да се организира превоз однапред бидејќи јавниот превоз може да биде ограничен.

Некои познати локални јадења во Ал-Хасака вклучуваат Кубех маклије (пржени ќофтиња), Табет (вид леб) и Кибе Хамас (јадење со булгур и мелено месо).

Валутата што се користи во Ал-Хасака, Сирија е сириската фунта (SYP).

Да, Ал-Хасака има неколку медицински установи, вклучувајќи болници, клиники и аптеки.

Некои блиски градови кои треба да се посетат од Ал-Хасака се Камишли, Деир ез-Зор и Рака.