Латакија

Латакија

Град во Сирија. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Сирија
0.0
(0 критики)

Увид за Латакија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Латакија

Овие податоци се наследени од Сирија, не припаѓаат на Латакија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.83
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.23
Капучино (нормално)
$ 0.93
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.80

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.10
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.81
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.37
Гориво (1 литар)
$ 1.64
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,383.06
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,102.71

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 10.97
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.52
Кино (1 седиште)
$ 2.99

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 21.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 26.44
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 54.19
Машки кожени деловни чевли
$ 45.50

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,289.03
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 614.60
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.65

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.57
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.92
Млеко (1 литар)
$ 0.77
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.79
Бел ориз (1 кг)
$ 1.25
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.66
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.48
Говедско месо (1 кг)
$ 8.38
Јаболко (1 кг)
$ 0.91
Банана (1 кг)
$ 1.70
Портокал (1 кг)
$ 0.70
Домат (1 кг)
$ 0.58
Компир (1 кг)
$ 0.49
Кромид (1 кг)
$ 0.48
зелена салата (1 парче)
$ 0.29
Вода (1,5 литри)
$ 0.51
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.04
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.83

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 52.30
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.02
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.10

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 51.20
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,312.68

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 168.23
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 102.17
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 326.10
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 190.60

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 45.69

Латакија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Латакија Географски информации

Дознајте повеќе за Латакија

Латакија е крајбрежен град лоциран во Сирија, граничи со Средоземното Море на запад и планински венец на исток. Тоа е главното пристаниште во Сирија и е познато по своите релаксирачки плажи, прекрасни природни пејзажи и историски знаменитости.

Градот е дом на големо муслиманско население, но има и разновидна мешавина на верски и етнички заедници, вклучувајќи христијански и алавитски малцинства. Посетителите на Латакија можат да доживеат богато културно наследство и уникатни кулинарски традиции.

Една од најпопуларните атракции на Латакија е Цитаделата, древна тврдина која датира од 10 век. Се наоѓа на врвот на ридот во срцето на градот и нуди неверојатен поглед на околните пејзажи. Друго место кое мора да се посети е замокот Саладин, прекрасна средновековна тврдина која била изградена за време на крстоносните војни.

За оние кои сакаат на отворено, Латакија има неколку прекрасни паркови и природни резервати, вклучувајќи го и Националниот парк Тартус, кој е дом на разновидна низа флора и фауна. Градот има и голем број прекрасни плажи, вклучувајќи ги Ал-Акрам и Ал-Басел, каде што посетителите можат да уживаат во сонцето и да уживаат во кристално чистите води на Средоземното Море.

Латакија е позната по својата разновидна и вкусна кујна, а традиционалните јадења како што се ќебапи, хумус и табуле се популарни низ целата земја. Градот е исполнет со раздвижени ресторани, кафулиња и улични продавачи, каде што посетителите можат да ги пробаат овие вкусни задоволства и да ги искусат локалните вкусови.

Генерално, Латакија е град полн со изненадувања, кој им нуди на посетителите уникатен спој на историја, култура и природна убавина. Без разлика дали сте заинтересирани да истражувате антички знаменитости, да се одморите на плажа или да се препуштите на вкусна храна, Латакија е совршена дестинација за вашиот следен одмор.

Популарни прашања за Латакија

Од 2021 година, населението во Латакија, Сирија е над 500.000.

Латакија има медитеранска клима со топли, суви лета и благи, дождливи зими.

Латакија е позната по прекрасното крајбрежје, историските места како Цитаделата на Салах Ед-Дин и живиот пазар Сук Ал-Мадина.

Некои популарни населби во Латакија ги вклучуваат Ал-Рамл, Ал-Ксур и Ал-Нужа.

Латакија генерално има пониски трошоци за живот во споредба со другите поголеми градови во Сирија, со прифатливи станови и разумни цени за стоки и услуги.

Латакија е релативно безбедна за туристите, но секогаш се советува да останете во тек со најновите совети за патување и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост.

Латакија е позната по вкусните јадења од морска храна, ќебапите на скара и традиционалните мезе од Блискиот Исток.

Да, Латакија служи како порта за неколку блиски археолошки локалитети, вклучувајќи го античкиот град Угарит и тврдината на крстоносците Салах Ед-Дин.

Латакија има мрежа од автобуси, такси и заеднички минибуси наречени „услуги“ кои обезбедуваат превоз во градот и до околните градови.

Најдобро време за посета на Латакија е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (од септември до ноември) кога времето е благо и пријатно.