Риф Димашк

Риф Димашк

Град во Сирија. Имаме 19 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Сирија
0.0
(0 критики)

Увид за Риф Димашк

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Риф Димашк

Овие податоци се наследени од Сирија, не припаѓаат на Риф Димашк.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.88
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.83
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.23
Капучино (нормално)
$ 0.93
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.80

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.10
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.82
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.38
Гориво (1 литар)
$ 1.64
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,400.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,120.05

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 10.97
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.52
Кино (1 седиште)
$ 2.99

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 21.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 26.43
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 54.23
Машки кожени деловни чевли
$ 45.51

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,288.26
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 614.82
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.64

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.57
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.92
Млеко (1 литар)
$ 0.77
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.79
Бел ориз (1 кг)
$ 1.25
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.57
локално сирење (1 кг)
$ 3.66
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.48
Говедско месо (1 кг)
$ 8.38
Јаболко (1 кг)
$ 0.91
Банана (1 кг)
$ 1.70
Портокал (1 кг)
$ 0.70
Домат (1 кг)
$ 0.58
Компир (1 кг)
$ 0.49
Кромид (1 кг)
$ 0.48
зелена салата (1 парче)
$ 0.29
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.04
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.83

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 52.24
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.02
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.09

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 51.21
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,312.44

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 168.24
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 102.20
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 326.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 190.65

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 45.70

Риф Димашк Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Риф Димашк Географски информации

Дознајте повеќе за Риф Димашк

Риф Димашк е провинција лоцирана во југозападниот дел на Сирија, опфаќајќи ги предградијата и околните области на Дамаск, главниот град. Таа е најнаселената провинција во земјата, со население од над 2,5 милиони луѓе кои ги населуваат нејзините градови и градови.

Покраината е позната по својата богата историја и културно наследство, бидејќи била витален центар на трговијата и трговијата уште од античко време. Нејзината стратешка локација долж трговските патишта кон Азија и Европа го направи лонец на различни култури и религии, со значајни влијанија од Римската, Византиската, Исламската и Отоманската империја.

Една од најзабележителните атракции на Риф Димашк е античкиот град Дамаск, познат по своите добро сочувани историски локалитети, вклучувајќи ја џамијата Омајад, Цитаделата и Стариот град, кој е дел од светското наследство на УНЕСКО. Меѓународниот аеродром во Дамаск исто така се наоѓа во покраината, што го прави суштински центар за меѓународно патување.

Покрај неговото културно значење, Риф Димашк е дом и на просперитетна модерна метропола, со трговски центри, ресторани и дестинации за ноќен живот расфрлани низ нејзините градови. За оние кои бараат рекреација на отворено, има неколку паркови и живописни области за истражување, како што се резерватот за диви животни Ал Мутана и природниот резерват Вади Барада.

И покрај тековниот конфликт во Сирија, Риф Димашк остана релативно стабилен, а многу патници продолжуваат да го посетуваат регионот за да ја искусат неговата богата историја и култура. Жителите на Риф Димашк се славно гостопримливи, со традиција да ги пречекуваат посетителите со раширени раце и великодушно гостопримство.

Значи, ако барате жив и разновиден регион за истражување во Сирија, Риф Димашк дефинитивно вреди да се посети. Од античката историја до модерните удобности, оваа провинција има што да понуди за секој тип на патник.

Популарни прашања за Риф Димашк

Пазарот на недвижности во Риф Димашк, Сирија моментално доживува пад поради тековните конфликти и политичката нестабилност.

Риф Димашк е дом на неколку историски знаменитости и атракции, вклучувајќи го античкиот град Палмира и џамијата Умајад.

Цените на имотот во Риф Димашк, Сирија многу варираат во зависност од локацијата, големината и состојбата. Сепак, поради моменталната ситуација, тешко е да се добијат точни информации за цените.

Rif Dimashq нуди различни имоти, вклучувајќи станови, вили, градски куќи и комерцијални простори.

Поради тековните конфликти и политичката нестабилност, инвестирањето во недвижен имот во Риф Димашк, Сирија се смета за ризично и не се препорачува.

Иако може да има некои агенции за недвижности кои работат во Риф Димашк, Сирија, важно е да се продолжи со претпазливост и темелно да се истражат сите потенцијални агенти или агенции.

Rif Dimashq нуди низа удобности и услуги, вклучувајќи училишта, болници, трговски центри и рекреативни објекти.

Некои од популарните населби во Риф Димашк, Сирија ги вклучуваат Дамаск, Хомс и Ал-Забадани.

Rif Dimashq има мрежа на јавен превоз, вклучувајќи автобуси и такси, иако услугата може да биде ограничена или нарушена поради моменталната ситуација.

Купувањето имот во Риф Димашк, Сирија претставува неколку предизвици како што се правни сложености, недостаток на документација за имотот и неизвесност околу правата на сопственост на имотот.