Словачка

Словачка

🇸🇰
Земја. Имаме 8 држави и 233 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Словачка

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Словачка

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.34
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 42.63
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.52
Капучино (нормално)
$ 2.43
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.76

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.07
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.03
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.26
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.10
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 15.99
Гориво (1 литар)
$ 1.74
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,992.71
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,113.96

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.11
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 14.68
Кино (1 седиште)
$ 8.64

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 67.26
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 34.34
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 80.70
Машки кожени деловни чевли
$ 93.43

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,881.90
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,925.13
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.04

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.17
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.07
Млеко (1 литар)
$ 1.03
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.43
Бел ориз (1 кг)
$ 1.77
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.29
локално сирење (1 кг)
$ 12.54
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.25
Говедско месо (1 кг)
$ 12.79
Јаболко (1 кг)
$ 1.66
Банана (1 кг)
$ 1.80
Портокал (1 кг)
$ 2.14
Домат (1 кг)
$ 4.03
Компир (1 кг)
$ 1.22
Кромид (1 кг)
$ 1.19
зелена салата (1 парче)
$ 1.36
Вода (1,5 литри)
$ 0.79
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.42
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.37

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 241.62
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 19.52

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 508.40
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 11,443.37

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 627.48
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 506.28
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,015.52
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 777.26

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,189.80

Детали за квалитетот на воздухот за Словачка

Метрика за квалитет на воздухот за Словачка

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Словачка Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Словачка Географски информации

ISO2
: SK
ISO3
: SVK
Phone Code
: +421
Currency
: EUR
Population
: 5,447,247 (2021)

Дознајте повеќе за Словачка

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com во Словачка, вашиот водич за шармантниот и достапен пазар на недвижности во оваа прекрасна земја лоцирана во Централна Европа. Со своите прекрасни природни пејзажи, богатото културно наследство и растечката економија, Словачка е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Словачка има растечка економија и добро регулиран пазар на недвижности. , што го прави идеална дестинација за инвестирање во имот. Без разлика дали сте заинтересирани за имот што се купува за издавање, втор дом или долгорочна инвестиција, Словачка нуди многу можности.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Словачка е неговата достапност во споредба со другите европски земји. Пазарот на недвижности во земјата сè уште се развива, обезбедувајќи можности за раст и инвестиции. Дополнително, Словачка има добро развиен пазар за изнајмување, особено во големите градови како Братислава и Кошице, кои можат да понудат атрактивни приноси за изнајмување.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Словачка. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Словачка.

Без разлика дали сте заинтересирани за историските улици на Братислава, природните убавини на планините Татра или културниот шарм на Банска Бистрица , Страницата на TrustLocale.com во Словачка има сè што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Словачка е врвен избор за инвеститорите во имот кои бараат единствена можност за инвестирање во Централна Европа.

Популарни прашања за Словачка

Популарни градови во Словачка вклучуваат Братислава, Кошице, Прешов, Нитра и Банска Бистрица. Секој град нуди уникатни атракции и културни искуства.

Официјален јазик на Словачка е словачки. Сепак, може да најдете многу луѓе во туристичките области кои исто така знаат да зборуваат англиски.

Валутата што се користи во Словачка е еврото. Препорачливо е да имате пари при рака, иако кредитните картички се широко прифатени на повеќето места.

Словачка нуди низа атракции, вклучувајќи ги планините Високи Татри, замокот Братислава, замокот Спис, замокот Девин и живописниот град Чески Крумлов.

Најдобро време за посета на Словачка е во текот на пролетта (април-мај) и есента (септември-октомври) кога времето е пријатно, а туристичките гужви се помали.

Граѓаните на ЕУ и ЕЕА можат да влезат во Словачка со валиден пасош или лична карта. На посетителите кои не се членки на ЕУ може да им биде потребна виза, па затоа најдобро е да се консултираат со соодветната амбасада пред да патуваат.

Традиционалната словачка кујна вклучува јадења како што се bryndzové halušky (компирски кнедли со овчо сирење), гулаш, супа од зелка и слаткото пециво trdelník.

Словачка е генерално безбедна земја за посетителите. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат вообичаени безбедносни мерки на претпазливост, како што се свесност за околината и чување на работите безбедно.

Словачка има добро развиен јавен превоз, вклучувајќи возови и автобуси, што го олеснува патувањето меѓу градовите и истражувањето на земјата. Билетите може да се купат на станици или онлајн.

Словачка слави различни традиционални фестивали во текот на годината, како што се Годишнината на словачкото национално востание, божиќните пазари и фестивалите на народна музика и танц.