Мериленд

Мериленд

Град во Соединети Американски Држави. Имаме 364 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Соединети Американски Држави
0.0
(0 критики)

Увид за Мериленд

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мериленд

Овие податоци се наследени од Соединети Американски Држави, не припаѓаат на Мериленд.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 20.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.07
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.68
Капучино (нормално)
$ 5.06
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 74.05
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.05
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.87
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 32.70
Гориво (1 литар)
$ 0.97
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 30,944.78
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 25,819.18

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.95
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.23
Кино (1 седиште)
$ 13.86

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 52.57
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 44.33
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.39
Машки кожени деловни чевли
$ 115.78

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,841.84
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,535.20
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.54

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 5.27
Млеко (1 литар)
$ 1.06
Свеж бел леб (500 грама)
$ 3.57
Бел ориз (1 кг)
$ 4.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.81
локално сирење (1 кг)
$ 12.91
Пилешко месо (1 кг)
$ 12.16
Говедско месо (1 кг)
$ 15.95
Јаболко (1 кг)
$ 5.33
Банана (1 кг)
$ 1.68
Портокал (1 кг)
$ 4.54
Домат (1 кг)
$ 4.89
Компир (1 кг)
$ 3.04
Кромид (1 кг)
$ 3.04
зелена салата (1 парче)
$ 2.16
Вода (1,5 литри)
$ 2.18
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.86
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 9.87

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 207.87
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 71.13

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 1,370.25
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 22,771.01

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,797.47
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 1,473.69
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 3,016.51
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 2,439.14

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 4,610.96

Мериленд Географски информации

Дознајте повеќе за Мериленд

Добредојдовте во Мериленд, една од најмалите држави во Америка, полна со шарм, убавина и богата историја. Лоциран во средно-атлантскиот регион, Мериленд е ризница на знаменитости и искуства. Државата е позната по своето историско значење, природна убавина и топло гостопримство, што ја прави одлична дестинација за туристите.

Мериленд е држава со многу контрасти и доминирана од заливот Чесапик. Државата има огромна мрежа од реки, потоци, водопади и стари шуми. Државата може да се пофали со повеќе од 40 државни паркови, со активности на отворено кои се движат од планинарење, велосипедизам, пловење, риболов, голф и лов. Посетителите можат лежерно да се прошетаат низ прекрасните паркови и да ги видат прекрасните погледи на заливот Чесапик. Државата е популарна и по своите прекрасни плажи на Атлантскиот Океан, со познатиот Океан Сити секоја година привлекува илјадници посетители.

Мериленд е натопен во историја, а посетителите можат да го истражуваат минатото со посета на многуте историски места и знаменитости на државата. Државата одигра значајна улога во Американската граѓанска војна, а љубителите на историјата можат да го посетат Националното бојно поле Антиетам, каде се водеше една од најсмртоносните битки во војната. Посетителите можат да го посетат и родното место на Националната химна на Соединетите Американски Држави, „The Star-Spangled Banner“, во Националниот споменик и историски храм Форт МекХенри.

Мериленд има енергична култура, храна и уметничка сцена. Државата има реномирани ресторани за морска храна кои служат јадења како што се колачи со ракови од Мериленд, остриги, ракчиња и многу повеќе. Посетителите можат да ги истражуваат локалните пивари, винарски визби и дестилерии кои нудат тури за дегустација на гостите. Љубителите на музиката можат да го проверат симфонискиот оркестар на Мериленд или разновидните музички места од џез-клубови до рок-локали.

Генерално, Мериленд е држава која нуди по нешто за секого, без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на храна или ентузијаст на отворено! TrustLocale.com е возбуден да го прикаже најдоброто од имотите на државата, од раздвижените градски центри до мирни бегства од селата. Нашата платформа обезбедува сеопфатни прегледи за да им помогне на посетителите да донесат информирани одлуки кога станува збор за резервација на дом во државата Мериленд.

Популарни прашања за Мериленд

Некои од врвните атракции во Мериленд, Соединетите Американски Држави ги вклучуваат Националниот аквариум, Националниот морски брег на островот Асатиг, Внатрешното пристаниште и Националниот споменик Форт МекХенри.

Популарни градови за посета во Мериленд, Соединетите Американски Држави вклучуваат Балтимор, Анаполис, Оушн Сити, Фредерик и Бетезда.

Мериленд, САД има генерално умерена клима. Летата се топли и влажни, додека зимите варираат од благи до студени со повремени врнежи од снег.

Главните индустрии во Мериленд, САД вклучуваат биотехнологија, информатичка технологија, воздушна, одбрана, здравство и туризам.

Да, Мериленд, Соединетите Американски Држави е дом на неколку познати музеи, како што се Музејот на уметност во Балтимор, музеј за уметност Волтерс и Националниот криптолошки музеј.

Некои од најдобрите универзитети во Мериленд, САД ги вклучуваат Универзитетот Џон Хопкинс, Универзитетот во Мериленд, Колеџ Парк и Универзитетот Лојола Мериленд.

Популарните активности на отворено во Мериленд, САД вклучуваат пешачење, пловење, риболов, кампување и посета на државните паркови и засолништата за диви животни.

Просечните трошоци за живот во Мериленд, САД се релативно повисоки во споредба со националниот просек, главно поради трошоците за домување и транспорт.

Државната птица на Мериленд, САД е Балтимор Ориоле, а државниот цвет е Црнооката Сузан.

Да, Мериленд, Соединетите Американски Држави има познати спортски тимови како што се Балтимор Равенс (НФЛ) и Балтимор Ориолс (МЛБ).