Сомалија

Сомалија

🇸🇴
Земја. Имаме 16 држави и 46 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Сомалија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сомалија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.01
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 15.64
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.02
Капучино (нормално)
$ 1.17
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.72

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.30
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.77
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.52
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.64
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.77
Гориво (1 литар)
$ 1.06
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 6,615.54
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 6,904.80

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 28.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.29
Кино (1 седиште)
$ 4.74

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 15.95
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.84
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 23.42
Машки кожени деловни чевли
$ 37.76

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 27,040.31
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 29,345.89
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.62

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 9.92
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 7.74
Млеко (1 литар)
$ 1.60
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.92
Бел ориз (1 кг)
$ 1.18
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.33
локално сирење (1 кг)
$ 4.85
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.28
Говедско месо (1 кг)
$ 5.67
Јаболко (1 кг)
$ 3.18
Банана (1 кг)
$ 1.35
Портокал (1 кг)
$ 2.44
Домат (1 кг)
$ 1.05
Компир (1 кг)
$ 0.96
Кромид (1 кг)
$ 1.00
зелена салата (1 парче)
$ 0.75
Вода (1,5 литри)
$ 0.70
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.20
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.47
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.21
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 27.92

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 45.10
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 936.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 171.34
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 74.89
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 409.80
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 184.77

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 356.63

Детали за квалитетот на воздухот за Сомалија

Метрика за квалитет на воздухот за Сомалија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Сомалија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Сомалија Географски информации

ISO2
: SO
ISO3
: SOM
Phone Code
: +252
Currency
: SOS
Population
: 17,065,581 (2021)

Дознајте повеќе за Сомалија

Добре дојдовте на страницата Сомалија на TrustLocale.com, вашиот водич за новите и динамични пазари на недвижности во оваа источноафриканска земја. Со своето прекрасно крајбрежје, богатото културно наследство и растечката економија, Сомалија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Сомалија има пазар на недвижности во развој кој нуди низа можности за инвестирање. , од традиционални куќи до модерни апартмани. Дополнително, Сомалија има силна репутација како популарна дестинација за туризам, што може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот на Сомалија е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки на долг период. термин. Пазарот на недвижности во земјата покажува раст со текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи и демографски услуги. транспарентни информации за пазарот на недвижности во Сомалија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Сомалија.

Без разлика дали сте заинтересирани за плажите на Могадишу, историските места на Харгеиса или дивиот свет на Пунтланд, страницата на TrustLocale.com во Сомалија има се што треба да знаете за вашата инвестиција во имот да биде успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Сомалија може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Сомалија

Могадишу, Харгеиса, Босасо, Кисмајо и Мерка се некои од популарните градови во Сомалија.

Просечната цена за изнајмување куќа во Сомалија варира во зависност од локацијата и големината. Може да се движи од 500 до 1500 долари месечно.

Патувањето во Сомалија генерално не се препорачува поради безбедносни причини. Високото ниво на насилство и терористички активности претставуваат значителен ризик.

Можете да најдете различни видови имоти за продажба во Сомалија, вклучувајќи станови, вили, станбени куќи и комерцијални згради.

Странците не можат да поседуваат земјиште во Сомалија, но можат да изнајмат земјиште до 99 години или да основаат заеднички вложувања со сомалиски граѓани или ентитети.

Најчесто се гледаат традиционални сомалиски архитектонски стилови, кои ја нагласуваат едноставноста и функционалноста. Вообичаено, куќите се еднокатни со рамни покриви.

Повеќето сомалиски куќи доаѓаат со основни погодности како што се струја, проточна вода и санитарни јазли. Сепак, достапноста може да варира во зависност од локацијата.

Сомалискиот е официјален јазик во Сомалија. Арапски, англиски и италијански исто така зборуваат некои сегменти од населението.

Сомалија има топла пустинска клима која се карактеризира со високи температури во текот на целата година. Во крајбрежните региони има поумерени температури.

Некои популарни атракции во Сомалија вклучуваат Лаас Гел, катедралата Могадишу, плажите Пунтланд, плажата Бербера и сточниот пазар на Харгеиса.