Округ Јабланица

Округ Јабланица

Град во Србија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Србија
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Јабланица

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Јабланица

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Јабланица

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Јабланица

Овие податоци се наследени од Србија, не припаѓаат на Округ Јабланица.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 36.02
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.86
Капучино (нормално)
$ 1.87
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.77

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.62
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 23.17
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.89
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.10
Гориво (1 литар)
$ 1.68
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 27,595.61
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,564.11

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 29.59
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.27
Кино (1 седиште)
$ 5.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 76.01
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 36.30
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 96.10
Машки кожени деловни чевли
$ 107.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,875.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,867.44
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 6.91

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.31
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.03
Млеко (1 литар)
$ 1.29
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.73
Бел ориз (1 кг)
$ 2.28
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.50
локално сирење (1 кг)
$ 8.48
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.81
Говедско месо (1 кг)
$ 11.14
Јаболко (1 кг)
$ 1.07
Банана (1 кг)
$ 1.68
Портокал (1 кг)
$ 1.63
Домат (1 кг)
$ 2.03
Компир (1 кг)
$ 1.04
Кромид (1 кг)
$ 0.98
зелена салата (1 парче)
$ 0.69
Вода (1,5 литри)
$ 0.58
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.74

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 158.26
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.10
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 25.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 281.79
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,675.78

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 530.52
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 352.23
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 951.90
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 633.60

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 697.76

Округ Јабланица Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Јабланица

Добредојдовте на страницата на TrustLocale.com посветена на округот Јабланица, Србија. Овој југозападен српски округ се наоѓа во близина на реките Дрина и Лим, а административен центар е градот Лесковац. Областа Јабланица е позната по своето историско значење и прекрасните природни глетки.

Историјата на округот Јабланица датира од римскиот период, за што сведочат бројните урнатини на антички утврдувања, мостови и патишта. Низ вековите, областа била обележана со различни цивилизации, најзначајно од Отоманската империја. Денес, округот Јабланица е спој на културни и архитектонски влијанија, каде традиционалната архитектура од отоманскиот период сè уште е видлива во шарените чаршии, џамии и куќи.

Освен културното наследство, областа Јабланица е дом на огромен број природни убавини. Областа е опкружена со планински венци, меѓу кои Сува Планина се издвојува како популарно место за екскурзија. Во областа има и бројни пештери и водопади, како што се Пролом и Велики Бук.

Во градот Лесковац, срцето на округот Јабланица, има неколку атракции кои вреди да се посетат. Една од највпечатливите знаменитости секако е Лесковачката тврдина, која датира од 17 век. Народниот музеј Лесковац обезбедува сеопфатен увид во културното и историското наследство на областа. За гурманите, Лесковац е познат по својата традиционална српска скара, позната како „Лесковачки роштиљ“.

Областа Јабланица е интересна дестинација, без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на природата или едноставно барате нови гастрономски искуства. Неговата културна и природна разновидност, како и неговите гостопримливи жители, го прават задолжителна локација во балканскиот регион.

Популарни прашања за Округ Јабланица

Населението во округот Јабланица, Србија е приближно XX,XXX.

Главните градови во областа Јабланица, Србија ги вклучуваат Градот 1, Градот 2 и Градот 3.

Округот Јабланица, Србија доживува [континентална клима] (https://en.wikipedia.org/wiki/Continental_climate) со студени зими и топли лета.

Некои популарни атракции во областа Јабланица, Србија ги вклучуваат Атракции 1, Атракции 2 и Атракции 3.

Трошоците за живот во округот Јабланица, Србија се релативно прифатливи во споредба со поголемите градови во земјата.

Опциите за превоз во областа Јабланица, Србија вклучуваат автобуси, такси и приватни возила.

Округот Јабланица, Србија има неколку образовни институции, вклучувајќи училишта, колеџи и универзитети.

Да, здравствените установи се лесно достапни во округот Јабланица, Србија, со болници и клиники на располагање.

Да, округот Јабланица, Србија има неколку рекреативни паркови и зелени површини каде жителите можат да уживаат во активности на отворено.

Некои специјалитети на локалната кујна во областа Јабланица, Србија вклучуваат јадење 1, јадење 2 и јадење 3.