Судан

Судан

🇸🇩
Земја. Имаме 18 држави и 71 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Судан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Судан

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.04
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 33.50
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.19
Капучино (нормално)
$ 2.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.67

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.46
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 24.98
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.74
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.92
Гориво (1 литар)
$ 3.88
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 314.29
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 17,830.90

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.75
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.10
Кино (1 седиште)
$ 3.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 18.09
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 20.62
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 55.01
Машки кожени деловни чевли
$ 40.33

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,140.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 805.56
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 21.33

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.55
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.12
Бел ориз (1 кг)
$ 2.12
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.86
локално сирење (1 кг)
$ 11.54
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.14
Говедско месо (1 кг)
$ 6.79
Јаболко (1 кг)
$ 4.45
Банана (1 кг)
$ 1.10
Портокал (1 кг)
$ 1.98
Домат (1 кг)
$ 1.77
Компир (1 кг)
$ 1.34
Кромид (1 кг)
$ 0.96
зелена салата (1 парче)
$ 1.00
Вода (1,5 литри)
$ 0.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.80

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 51.56
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 67.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 63.10
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,060.10

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 765.83
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 309.20
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,379.48
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 536.36

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 197.22

Детали за квалитетот на воздухот за Судан

Метрика за квалитет на воздухот за Судан

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Судан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Судан Географски информации

ISO2
: SD
ISO3
: SDN
Phone Code
: +249
Currency
: SDG
Population
: 45,657,202 (2021)

Дознајте повеќе за Судан

Доверба во домот: Откријте ги најдобрите места за живеење во Судан

Добре дојдовте во TrustLocale.com, вашиот доверлив извор за прегледи и увиди на имот. Ако размислувате да се преселите во Судан, дојдовте на вистинското место. Овде, ќе најдете сè што треба да знаете за врвните градови, населби и имоти во земјата. Ја прегледавме мрежата, разговаравме со локалното население и составивме податоци за да ви обезбедиме сеопфатен водич за Судан.

Судан е огромна и разновидна земја во североисточна Африка. Се граничи со Египет, Либија, Чад, Централноафриканска Република, Јужен Судан, Етиопија и Еритреја. Со население од над 43 милиони, Судан е една од најголемите земји во Африка. Арапскиот е официјален јазик, но има и многу други локални јазици, како што се нубиски, беја и крзно. Земјата е позната по своите историски знаменитости, културно наследство и природни убавини. Од пирамидите на Меро до плажите на Порт Судан, Судан има многу што да им понуди на посетителите и жителите.

Во однос на недвижен имот, Судан има различни опции за избор. Главниот град Картум е најпопуларна дестинација за иселениците и локалното население. Тоа е раздвижена метропола со широк спектар на станбени и комерцијални имоти. Некои од најдобрите населби во Картум вклучуваат Ал-Ријад, Ал-Маншиа и Ал-Тавра. Овие области се добро поврзани и нудат мешавина од станови, вили и градски куќи. Тие имаат и удобности како што се супермаркети, училишта и болници на дофат.

Надвор од Картум, има многу други градови кои вреди да се истражат. Порт Судан е крајбрежен град со прекрасни плажи и корални гребени. Тоа е идеална дестинација за љубителите на водени спортови и љубителите на природата. Други градови како Вад Мадани, Нјала и Касала исто така имаат свој шарм. Тие нудат потивок начин на живот и шанса одблиску да ја доживеете суданската култура.

Без оглед на вашите потреби, буџет или преференции, TrustLocale.com може да ви помогне да го најдете совршениот имот во Судан. Нашата платформа содржи прегледи на корисници, оценки и инсајдерски совети кои ќе ви помогнат да донесете информирана одлука. Можете исто така да стапите во контакт со нашите експерти за недвижнини за персонализиран совет и помош. Верувајте ни да ви помогнеме да го пронајдете вашиот дом од соништата во Судан.

Популарни прашања за Судан

Некои популарни градови за посета во Судан вклучуваат Картум, Омдурман, Порт Судан и Нјала.

Најдобро време за посета на Судан е во текот на зимските месеци од ноември до февруари кога температурите се поблаги.

Туристичките атракции во Судан кои мора да се посетат ги вклучуваат античките пирамиди Меро, реката Нил, Националниот парк Диндер и Нубиската пустина.

Официјален јазик на Судан е арапскиот, додека англискиот исто така се зборува нашироко.

Валутата што се користи во Судан е суданската фунта (SDG).

Традиционалната суданска кујна главно се состои од јадења како што се фул медами (пасиран грав од фава), кисра (леб од сорго) и бамија (чорба од бамија).

Важно е да се облекувате скромно, да ги поздравувате локалните жители со ракување и да ги извадите чевлите пред да влезете во џамии или домови во Судан.

Иако Судан може да биде генерално безбеден, препорачливо е да останете ажурирани за советите за патување и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост, особено во оддалечените области.

Вообичаените превозни средства во Судан вклучуваат автобуси, такси и домашни летови на подолги растојанија.

Популарните сувенири од Судан вклучуваат рачно изработени занаети како традиционална облека, керамика, дограма и сребрен накит.