Јунлин

Јунлин

Град во Тајван. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајван
0.0
(0 критики)

Увид за Јунлин

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Јунлин

Овие податоци се наследени од Тајван, не припаѓаат на Јунлин.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.63
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 2.96
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.69
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.68
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.79
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.37
Гориво (1 литар)
$ 0.97
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 31,781.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,717.82

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 35.96
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.15
Кино (1 седиште)
$ 9.46

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 68.21
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.52
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 83.16
Машки кожени деловни чевли
$ 103.77

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 8,068.23
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,902.39
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.89
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.38
Млеко (1 литар)
$ 3.03
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.91
Бел ориз (1 кг)
$ 3.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.92
локално сирење (1 кг)
$ 14.72
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.35
Говедско месо (1 кг)
$ 18.79
Јаболко (1 кг)
$ 4.22
Банана (1 кг)
$ 2.00
Портокал (1 кг)
$ 2.64
Домат (1 кг)
$ 3.36
Компир (1 кг)
$ 2.67
Кромид (1 кг)
$ 2.36
зелена салата (1 парче)
$ 1.89
Вода (1,5 литри)
$ 1.13
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.65
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.79

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 83.51
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.38

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 525.26
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,559.11

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 450.97
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 328.76
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,072.38
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 787.67

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,600.20

Јунлин Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

 • 4.5
  2022-03-19 18:23:42
 • 4.6
  1999-10-22 05:43:27
 • 4.5
  1986-03-22 10:57:21
 • 6.0
  1930-08-08 01:47:44
 • 6.1
  1922-05-22 21:04:47

Најдобри Населби во Јунлин

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Јунлин Географски информации

Дознајте повеќе за Јунлин

Јунлин е прекрасен град кој се наоѓа во централниот дел на Тајван. Познат е по своите живописни пејзажи, богатата култура и пријателските локални жители. Со население од над 700.000 жители, овој раздвижен град нуди уникатен спој на модерни удобности и традиционални обичаи.

Една од најголемите атракции во Јунлин е шармантниот град Дулиу, кој може да се пофали со низа историски градби, ноќни пазари и вкусна локална кујна. Посетителите можат да го истражуваат познатиот мост Ксилуо, историска локација која датира од династијата Кинг или да уживаат во глетките и звуците на живиот ноќен пазар, нудејќи низа деликатеси како што се скара лигњи, пржени свински лепчиња и голем избор на тропски плодови.

Љубителите на природата можат да се препуштат на прекрасните пејзажи низ градот. Земјоделскиот експо парк во округот Јунлин е одлично место за одмор и уживање во живописните погледи. Патеката Суао-Хепинг, која е дел од прекрасната патека за разгледување североисточни знаменитости, се наоѓа во близина и нуди неверојатни глетки на околината што го одземаат здивот.

Јунлин е исто така дом на различни музеи и културни локалитети како што се Куќата на приказната Јунлин, храмот Беиганг Хаотиан и музејот за сол на Тајван. Посетителите можат да научат за богатата историја и култура на локалното подрачје бидејќи откриваат многу тајни и легенди од минатото на Јунлин.

Подалеку од метежот и вревата на градот, во Јунлин има некои извонредни плажи, како што е рекреативната плажа Баишајинг лоцирана во селото Венхуа. Можете да се опуштите на сонце и да пливате освежувачки во кристално чистите води, уживајќи во природниот амбиент.

Јунлин е совршена дестинација за оние кои сакаат да ја искусат автентичната тајванска култура и бескрајната природна убавина. Со многу да понуди, не е ни чудо што Јунлин, Тајван станува сè попопуларна туристичка дестинација за луѓе од целиот свет.

Популарни прашања за Јунлин

Јунлин нуди различни атракции како што се Меморијалната сала Баожонг, храмот Беиганг Хаотиан и железничката станица Дунан Шенгсинг.

Најдобро време за посета на Јунлин е во текот на пролетта (март до мај) или есента (од септември до ноември), кога времето е пријатно и идеално за активности на отворено.

Јунлин е познат по своите вкусни јадења како Dougan Zong (тофу оризово пудинг), Douhua (тофу пудинг) и Taikong пилешко.

Јунлин доживува суптропска клима со топли и влажни лета, додека зимите се благи и ладни. Можни се тајфуни во текот на летните месеци.

Јунлин има широка транспортна мрежа вклучувајќи автобуси, возови и такси. Изнајмувањето скутер или велосипед е исто така погодна опција за истражување на градот.

Фестивалот на рачни кукли, аџилакот Беиганг Мазу и фестивалот на фенерите во Јунлин се некои од популарните настани и фестивали кои се слават во Јунлин.

Да, Јунлин е дом на неколку природни паркови и резервати како што се мочуришниот парк Ксилуо, зелениот тунел Чајсанг и планината Тајпинг.

Атракции во близина го вклучуваат езерото Сончева месечина во Нанту, Националната сценска област Алишан и крајбрежниот град Чијаи.

За љубителите на шопинг, ноќниот пазар Дулиу, старата улица Тајпинг и културниот креативен парк за ракотворби Јунлин се дестинации кои мора да се посетат.

Јунлин нуди културни локалитети и музеи кои ја прикажуваат историјата и наследството на регионот, како што се Куќата на приказната Јунлин и Музејот на кукли Јунлин.