Таојуан

Таојуан

Град во Тајван. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Таојуан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Таојуан

Овие податоци се наследени од Тајван, не припаѓаат на Таојуан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.68
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.54
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 2.96
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.70
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.84
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.78
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.48
Гориво (1 литар)
$ 0.97
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 32,004.26
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,673.29

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 35.84
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.06
Кино (1 седиште)
$ 9.44

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 67.53
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.38
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.85
Машки кожени деловни чевли
$ 103.43

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 8,062.48
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,894.58
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.88
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.38
Млеко (1 литар)
$ 3.03
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.91
Бел ориз (1 кг)
$ 3.01
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.91
локално сирење (1 кг)
$ 14.70
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.32
Говедско месо (1 кг)
$ 18.69
Јаболко (1 кг)
$ 4.20
Банана (1 кг)
$ 2.00
Портокал (1 кг)
$ 2.62
Домат (1 кг)
$ 3.34
Компир (1 кг)
$ 2.67
Кромид (1 кг)
$ 2.35
зелена салата (1 парче)
$ 1.88
Вода (1,5 литри)
$ 1.13
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.60
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.77

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 83.01
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.25

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 523.64
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,585.77

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 452.39
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 329.72
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,072.99
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 787.78

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,600.09

Таојуан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Таојуан

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Таојуан Географски информации

Дознајте повеќе за Таојуан

Добредојдовте во Таојуан - еден од најживописните и раздвижените градови на Тајван! Сместено во северниот дел на земјата, Таојуан е просперитетен урбан центар кој е преплавен со историја, култура и природна убавина. Со своите зачудувачки храмови, раздвижените ноќни пазари и спектакуларните пејзажи, Таојуан е дестинација која мора да ја посети секој што е заинтересиран да се потоне во богатата култура на Тајван.

Еден од најважните моменти на Таојуан е неговата сцена со храна. Од улични продавачи до ресторани со висока класа, овој град има широк спектар на опции за јадење што одговараат на секое непце и буџет. Ноќните пазари се особено познати по нивната улична храна која ја напојува устата, вклучувајќи смрдливо тофу, омлети од остриги и пржено пилешко. Посетителите можат да ја истражуваат муслиманската улица, каде што можат да вкусат локална супа од говедско тестенини и ражен.

Покрај храната, Таојуан има и свој дел од природни чуда. Старата улица Дакси во Таојуан е позната по старите градски структури и носталгичната атмосфера, а планинската патека Лала стара 110 години им овозможува на посетителите неверојатен поглед на Тајван. Ова пешачење не е за оние со слабо срце, но за оние кои ќе стигнат до врвот, има неверојатно чувство на достигнување и спокојство.

Љубителите на историјата ќе сакаат да го посетат Претседателскиот погреб во Чиху, кој го почитува споменот на претседателот Чианг Каи-Шек. Паркот Џиаобаншан, со својата идилична фарма, им овозможува на посетителите да научат за земјоделството на Тајван преку искусување практични активности на фарма.

Генерално, Таојуан е жив и возбудлив град кој нуди по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за кулинарски задоволства, природна убавина или културно потопување, Taoyuan гарантирано ќе ви овозможи незаборавно искуство што ќе го негувате цел живот. Посетете не на TrustLocale.com денес и дознајте повеќе за работите што треба да ги правите и местата за престој во Таојуан, Тајван.

Популарни прашања за Таојуан

Населението на Таојуан, Тајван е над 2,2 милиони.

Таојуан има суптропска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) до 34°C (93°F).

Таојуан е дом на атракции како Ноќниот пазар Таојуан, Старата улица Дакси, мавзолејот Чиху и Тематскиот парк Прозорец во Кина.

Таојуан има меѓународен аеродром, железнички станици со голема брзина и добро поврзана автобуска мрежа. Достапни се и такси и автомобили за изнајмување.

Таојуан нуди низа образовни институции, вклучувајќи универзитети, колеџи и меѓународни училишта.

Трошоците за живот во Таојуан се релативно прифатливи во споредба со поголемите градови во Тајван. Домувањето и дневните трошоци се со разумни цени.

Таојуан има неколку болници и здравствени центри кои обезбедуваат квалитетни медицински услуги за жителите и посетителите.

Таојуан има релативно ниска стапка на криминал, но како и во секој град, секогаш е препорачливо да се преземат општи безбедносни мерки.

Таојуан е познат по својата вкусна улична храна, вклучувајќи тестенини од говедско месо, смрдливо тофу, миризливо тофу и крцкаво пилешко.

Таојуан нуди различни шопинг места, со стоковни куќи, трговски центри и традиционални пазари кои се грижат за различни преференции.