Тајчунг

Тајчунг

Град во Тајван. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајван
0.0
(0 критики)

Увид за Тајчунг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Тајчунг

Овие податоци се наследени од Тајван, не припаѓаат на Тајчунг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.62
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 2.96
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.69
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.79
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.37
Гориво (1 литар)
$ 0.97
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 31,780.03
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,716.51

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 35.96
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.14
Кино (1 седиште)
$ 9.46

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 68.19
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.52
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 83.15
Машки кожени деловни чевли
$ 103.76

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 8,067.65
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,902.18
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.88
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.38
Млеко (1 литар)
$ 3.03
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.91
Бел ориз (1 кг)
$ 3.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.92
локално сирење (1 кг)
$ 14.72
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.34
Говедско месо (1 кг)
$ 18.79
Јаболко (1 кг)
$ 4.22
Банана (1 кг)
$ 2.00
Портокал (1 кг)
$ 2.64
Домат (1 кг)
$ 3.36
Компир (1 кг)
$ 2.67
Кромид (1 кг)
$ 2.36
зелена салата (1 парче)
$ 1.89
Вода (1,5 литри)
$ 1.13
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.64
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.78

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 83.50
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.38

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 525.20
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,560.40

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 451.05
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 328.81
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,072.42
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 787.69

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,600.22

Тајчунг Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Тајчунг

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Тајчунг Географски информации

Дознајте повеќе за Тајчунг

Добредојдовте во Тајчунг, Тајван, третиот по големина град во земјата и центар на култура, историја и модерност. Лоциран во централниот дел на островот, Таичунг е познат по своите прометни улици, живи ноќни пазари и зачудувачки природно опкружување, што го прави дестинација која мора да ја посетат туристите.

Една од истакнатите атракции во Таичунг е несомнено Националниот тајвански музеј за ликовни уметности. Овој музеј од светска класа ја прикажува современата уметност и е домаќин на изложби и од тајвански и од меѓународни уметници. Друго интересно место е селото Виножито, кое е живописно и колоритно соседство кое е создадено од некогашните воени ветерани од областа.

За љубителите на природата, Таичунг има и многу што да понуди. Езерото Сонце Месечино, кое се наоѓа на кратко возење од градот, е едно од најубавите езера во Тајван. Езерото е опкружено со бујни планини и има многу пешачки патеки за уживање. Дополнително, Метрополитен парк Таичунг може да се пофали со 406 хектари зеленило, вклучувајќи и живописно езеро со педалинки достапни за изнајмување.

Тајчунг, исто така, може да се пофали со одлична кулинарска сцена, со познати јадења, вклучително и сончева торта, пржен свински ориз и чај со меурчиња. Ноќниот пазар Фенг Чиа е задолжителен посета за оние кои сакаат да искусат вкусни улични деликатеси и да уживаат во живата атмосфера на градот.

Генерално, Тајчунг, Тајван на посетителите им нуди совршена комбинација на култура, историја и природна убавина. Од бројните музеи и паркови до раздвижените ноќни пазари и вкусната кујна, овој град сигурно ќе биде незаборавна дестинација за патниците од целиот свет. Дојдете и искусете ја за себе високата енергија на Таичунг и гарантираме дека ќе заминете со незаборавни спомени.

Популарни прашања за Тајчунг

Најдобро време за посета на Тајчунг, Тајван е во текот на пролетта (март до мај) и есента (септември до ноември), кога времето е пријатно, а температурите се благи.

Некои популарни атракции во Тајчунг, Тајван ги вклучуваат Ноќниот пазар Фенџиа, Националниот театар Таичунг, селото Виножито и Колибата со лаванда.

Просечната цена на сместување во Тајчунг, Тајван варира во зависност од видот и локацијата. Буџетните хотели започнуваат околу 40-60 долари за ноќ, додека луксузните хотели може да чинат 100-200 долари за ноќ.

Некои јадења што мора да ги пробате во Тајчунг, Тајван вклучуваат чај со меур (чај од бисер млеко), колачи за сончање, пржен свински ориз, миризлив тофу и смрдливо тофу во стилот на Тајчунг.

Системот за јавен превоз во Таичунг, Тајван е добро развиен. Автобусите и возовите се широко достапни, а во моментов се гради и метро систем. Цените се достапни, а навигацијата е релативно лесна.

Познати шопинг области во Таичунг, Тајван ги вклучуваат Ноќниот пазар Fengjia, улицата Yizhong, ноќниот пазар Zhongxiao и стоковната куќа Shin Kong Mitsukoshi.

Некои блиски дестинации од Тајчунг, Тајван ги вклучуваат езерото Сонце Месечина, мочуриштата Гаомеи, селото на абориџинската култура на Формозан и фармата Цингинг.

Да, Тајчунг, Тајван е домаќин на неколку годишни настани и фестивали, вклучувајќи го џез-фестивалот Таичунг, Меѓународниот фестивал на цветни теписи во Таичунг и Меѓународното шоу за чај, кафе и пекара во Таичунг.

Атракции погодни за семејството во Таичунг, Тајван го вклучуваат Националниот музеј за природни науки, паркот за креативност на Картон Кинг, мочуриштата Гао Меи и селото Виножито во западен стил.

Давањето бакшиш не е вообичаено во Тајчунг, Тајван. Некои ресторани од повисока класа може да вклучуваат наплата за услугата, па затоа е најдобро да ја проверите сметката пред да дадете бакшиш. Сепак, тоа не се очекува во повеќето случаи.