Хуалиен

Хуалиен

Град во Тајван. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајван
0.0
(0 критики)

Увид за Хуалиен

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Хуалиен

Овие податоци се наследени од Тајван, не припаѓаат на Хуалиен.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.62
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 2.96
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.69
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.79
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.37
Гориво (1 литар)
$ 0.97
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 31,780.03
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,716.51

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 35.96
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.14
Кино (1 седиште)
$ 9.46

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 68.19
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.52
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 83.15
Машки кожени деловни чевли
$ 103.76

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 8,067.65
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,902.18
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.88
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.38
Млеко (1 литар)
$ 3.03
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.91
Бел ориз (1 кг)
$ 3.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.92
локално сирење (1 кг)
$ 14.72
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.34
Говедско месо (1 кг)
$ 18.79
Јаболко (1 кг)
$ 4.22
Банана (1 кг)
$ 2.00
Портокал (1 кг)
$ 2.64
Домат (1 кг)
$ 3.36
Компир (1 кг)
$ 2.67
Кромид (1 кг)
$ 2.36
зелена салата (1 парче)
$ 1.89
Вода (1,5 литри)
$ 1.13
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.64
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.78

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 83.50
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.38

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 525.20
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,560.40

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 451.05
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 328.81
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,072.42
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 787.69

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,600.22

Хуалиен Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Хуалиен

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Хуалиен Географски информации

Дознајте повеќе за Хуалиен

Хуалиен, Тајван е прекрасен град кој се наоѓа на источниот брег на островот. Познат по своите неверојатни природни пејзажи и пријателските луѓе, Хуалиен е дестинација која мора да се посети за оние кои сакаат да ги истражат помалку познатите скапоцени камења на Тајван.

Градот е познат по неговата близина до Националниот парк Тароко, кој е дом на некои од најневеројатните глетки во цел Тајван. Посетителите можат да истражуваат високи карпи, кристално чисти потоци и прекрасни водопади, а сето тоа додека уживаат во свежиот воздух и природната убавина на паркот.

Надвор од Националниот парк Тароко, Хуалиен е исто така центар за активности на отворено, како што се пешачење, качување и велосипедизам. Има неколку добро одржувани патеки и патеки во и околу градот, што го прави одлично место за истражување на одличното отворено.

Но, Хуалиен не се однесува само на природата. Градот е исто така дом на голем број шарени храмови и други културни знаменитости, вклучувајќи го и познатото светилиште Вечна пролет и паркот за културна креативна индустрија Хуалиен.

Ако барате вкус на локалната тајванска кујна, Hualien нема да ве разочара. Градот е познат по своите морски плодови, а има многу ресторани и тезги каде што можете да пробате некои од најсвежите и највкусните јадења од морска храна.

Севкупно, Хуалиен е прекрасно место за посета за секој кој сака да ужива во природната убавина и живописната култура на Тајван. Без разлика дали сакате да се опуштите, да истражувате или едноставно да ја впиете локалната атмосфера, овој шармантен град има по нешто за секого.

Популарни прашања за Хуалиен

Хуалиен е дом на прекрасни природни чуда како националниот парк Тароко, карпите Кингшуи и езерото Лију.

Најдобро време за посета на Хуалиен е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (од септември до ноември), кога времето е пријатно за активности на отворено.

Не пропуштајте ја шансата да ги вкусите познатите локални специјалитети како мочи, чадена патка, автентична тајванска кујна и свежа морска храна.

Можете лесно да го заобиколите Хуалиен со изнајмување скутер, возење такси, скокање во локални автобуси или изнајмување приватен автомобил со возач.

Некои популарни сместувања во Хуалиен вклучуваат Silks Place Taroko, Fullon Hotel Hualien, Parkview Hotel и Just Sleep Hualien Zhongzheng.

За шопинг во Хуалиен, погрижете се да ги посетите Ноќниот пазар Зи Кианг, Ноќниот пазар Хуалиен Донгдамен и паркот за културна и креативна индустрија Хуалиен.

Да, има водичи кои зборуваат англиски достапни во Хуалиен за патувања со водич и активности на отворено.

Искусете ја енергичната атмосфера на локалните фестивали како што се музичкиот фестивал Hualien Pacific, Меѓународниот фестивал на камени скулптури во Hualien и фестивалот Dragon Boat.

Хуалиен е генерално безбеден град за туристите, но секогаш е важно да останете внимателни и да ги преземете неопходните мерки на претпазливост, како што е обезбедувањето на вашите работи.

Размислете за истражување на места како што се клисурата Тароко, долината Источен Рифт, плажата Чихсингтан или да ги посетите топлите извори во Руисуи за возбудливо еднодневно патување од Хуалиен.