Чијаи

Чијаи

Град во Тајван. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајван
0.0
(0 критики)

Увид за Чијаи

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Чијаи

Овие податоци се наследени од Тајван, не припаѓаат на Чијаи.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.61
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 2.96
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.69
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.96
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.79
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.37
Гориво (1 литар)
$ 0.97
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 31,777.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,713.95

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 35.96
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.14
Кино (1 седиште)
$ 9.46

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 68.15
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.51
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 83.13
Машки кожени деловни чевли
$ 103.73

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 8,066.52
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 4,902.26
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.88
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.38
Млеко (1 литар)
$ 3.03
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.91
Бел ориз (1 кг)
$ 3.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.92
локално сирење (1 кг)
$ 14.72
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.34
Говедско месо (1 кг)
$ 18.78
Јаболко (1 кг)
$ 4.22
Банана (1 кг)
$ 2.00
Портокал (1 кг)
$ 2.64
Домат (1 кг)
$ 3.36
Компир (1 кг)
$ 2.67
Кромид (1 кг)
$ 2.36
зелена салата (1 парче)
$ 1.89
Вода (1,5 литри)
$ 1.13
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.64
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.78

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 83.48
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.37

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 525.07
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 14,562.94

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 451.20
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 328.92
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,072.49
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 787.74

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,600.25

Чијаи Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Чијаи

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Чијаи Географски информации

Дознајте повеќе за Чијаи

Добредојдовте во Chiayi, Тајван! Сместен во југозападниот дел на Тајван, овој град е богат со култура, историја и природни атракции кои сигурно ќе ви го пленат срцето.

Една од главните знаменитости во градот е Националната шумска рекреативна област Алишан. Овој природен резерват е познат по своите живописни планински погледи, живописни изгрејсонца и разновидна флора и фауна. Ако се чувствувате авантуристички, можете да пешачите до светата планина Јушан, највисокиот врв на Тајван кој нуди панорамски поглед со поглед на целиот остров.

Друга атракција што мора да се посети е Ноќниот пазар Чиаји Венхуа, еден од најживописните и најраздвижените ноќни пазари во земјата. Овде ќе најдете низа локални деликатеси и закуски, како што се крцкавиот пилешки стек, омлети од остриги и чај со меурчиња. Можете исто така да подигнете сувенири, облека и други интересни предмети на различни тезги.

За оние кои се заинтересирани за историјата и културата, Chiayi City има и многу што да понуди. Музејот Чијаи и Музејот на историски реликти на градот Чијаи го прикажуваат културното наследство на градот и историјата на областа. Првиот има колекција на артефакти од многуте домородни и имигрантски заедници кои ја населувале областа низ вековите.

Ако сакате да се опуштите и да се опуштите, Меморијалниот центар на Буда Багуашан е одлична опција. Оваа спокојна локација има прекрасни градини, прекрасна архитектура и панорамски поглед на градот. Тоа е одлично место да се одморите од градската гужва и да уживате во моменти на размислување.

Генерално, Чијаи, Тајван е град кој нуди по нешто за секого. Без разлика дали сте љубител на природата, љубител на храна или љубител на културата, ќе најдете многу што да видите и да направите овде. Посетете го и откријте што го прави овој град толку посебен!

Популарни прашања за Чијаи

Чијаи, Тајван доживува влажна суптропска клима со топли лета и студени зими. Просечната температура е околу 25°C.

Чијаи е познат по атракции како Националната сценска област Алишан, паркот Чијаи, Националниот музеј на тајванската литература и паркот за културна и креативна индустрија Чијаи.

Најдобро време за посета на Чијаи, Тајван е пролетта (март до мај) или есента (септември до ноември) кога времето е пријатно за активности на отворено и разгледување знаменитости.

Можете да стигнете до Чијаи, Тајван со летање до аеродромот Чијаи или со воз или автобус од големите градови како Тајпеј. Брзата железница е достапна и од Тајпеј до Чијаи.

Chiayi е познат по својата вкусна локална кујна, вклучувајќи мисиркино ориз, пилешки ориз, замрзнато тофу и та-а тестенини во стилот на Chiayi. Не пропуштајте да ги пробате овие специјалитети додека ги посетувате.

Chiayi нуди различни опции за сместување, почнувајќи од луксузни хотели до буџетски куќи за гости и домови. Некои популарни избори вклучуваат Maison de Chine Hotel, South Urban Hotel и Forte Hotel Chiayi.

Во Чијаи, можете да уживате во активности како што се пешачење во Националната сценска област Алишан, истражување на рекреативната зона на морската шума Sun Link, посета на пристаништето Будаи за да забележите делфини и возење велосипед во градот Чијаи.

Да, Chiayi е домаќин на неколку фестивали и настани во текот на годината. Некои значајни вклучуваат сезона на цвеќиња во Алишан, фестивал на градските фенери во Чијаи, фестивал на балони со топол воздух и меѓународен фестивал на бендови Чијаи.

Chiayi има различни опции за купување, вклучувајќи стоковни куќи како Chuiyang Mall и Carrefour, ноќни пазари како Wenhua Road Night Market и традиционални пазари како Chiayi City Flea Market.

Chiayi има ефикасен систем за јавен транспорт. Можете да се движите низ градот користејќи автобуси, такси или да изнајмите скутер. Автобуската станица Chiayi и Chiayi HSR станицата се главните транспортни центри.