Лампанг

Лампанг

Град во Тајланд. Имаме 16 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Лампанг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Лампанг

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Лампанг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.61
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.59
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.84
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.25
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,851.22
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,742.43

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.02
Кино (1 седиште)
$ 6.13

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.36
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.16
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.11
Машки кожени деловни чевли
$ 70.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,642.82
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,973.39
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.39

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 17.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.14
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.87
Домат (1 кг)
$ 1.37
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.73
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 69.99
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.42

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.25
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,944.15

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 465.88
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.30
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,000.02
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 629.63

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 535.85

Лампанг Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Лампанг Географски информации

Дознајте повеќе за Лампанг

Лампанг, кој се наоѓа во северниот дел на Тајланд, е град кој е полн со богати културни искуства. Градот има долга и историска историја која датира од кралството Лан На. Тоа е популарна дестинација за туристите кои сакаат да ги истражат уникатните традиции и обичаи на Тајланд.

Една од најпознатите знаменитости во Лампанг е Ват Фра Тоа Лампанг Луанг, древен и почитуван храм кој датира од 13 век. Познат е по својот иконски дрвен покрив и сложените резби, и мора да го посети секој што сака да дознае повеќе за религиозните традиции на Тајланд.

Покрај историските знаменитости, Лампанг е познат и по својата прекрасна природна околина. Градот е опкружен со бујни шуми и високи планини, што го прави популарна дестинација за љубителите на трекинг и планинарење. Ако барате авантура, можете да го истражите блиското засолниште за диви животни Дои Фра Бах, кое е дом на различни егзотични животни и растителни видови.

За оние кои се заинтересирани да дознаат повеќе за уникатната култура на Лампанг, постојат неколку музеи и културни центри кои обезбедуваат длабоко нурнување во богатата историја на градот. Керамичкиот музеј Данабади е популарна атракција, која ја прикажува познатата керамичка уметност на градот. Посетителите можат да ги гледаат уметниците додека работат, па дури и да земат часови за да научат како да креираат сопствена керамика.

Конечно, ниту една посета на Лампанг не би била целосна без да се доживее неговите познати возења со кочии. Традиционалните дрвени колички се знак на минатото на градот и обезбедуваат пријатен и лежерен начин за истражување на улиците и архитектурата на градот.

Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура или природа, Лампанг има по нешто за секого. Станува збор за шармантен и автентичен тајландски град кој не смее да се пропушти.

Популарни прашања за Лампанг

Лампанг, Тајланд доживува тропска клима со топли и влажни услови во текот на целата година. Просечните температури се движат од 25°C до 35°C (77°F до 95°F).

Лампанг, Тајланд може да се пофали со популарни атракции како Ват Фра Тоа Лампанг Луанг, Ват Фра Каео Дон Тао, керамичкиот музеј Данабади и познатите тури со кочии.

Некои авиокомпании кои вршат летови до Лампанг, Тајланд ги вклучуваат Нок Ер, Тајланд ЕрАзија и Бангкок Ервејс.

Најдобрите месеци за посета на Лампанг, Тајланд се меѓу ноември и февруари кога времето е поладно и попријатно за истражување на атракциите на градот.

Да, Лампанг, Тајланд ја слави познатата „Поворка на коњски кочии“ во текот на првата недела од февруари, привлекувајќи посетители со своите културни прикази и живописни паради.

Лампанг, Тајланд нуди прекрасни искуства за јадење во ресторани како Ban Tung Ku, Aroy One Baht, The Riverside и Mummy's Café.

Да, неколку агенции за изнајмување автомобили работат во Лампанг, Тајланд. Се препорачува да резервирате однапред за да се обезбеди достапност.

Во Лампанг, Тајланд, можете да се движите со тук-тук, такси со мотори, песни (заеднички такси) и изнајмување автомобили. Локалните автобуси исто така поврзуваат различни делови од градот.

Да, Националниот парк Дои Хунтан и Националниот парк Чае Сон се популарни природни атракции во близина кои нудат пешачки патеки, водопади и живописни пејзажи.

Лампанг, Тајланд е познат по своите традиционални рачно изработени предмети како керамичка керамика, резби во дрво и ткаен текстил, кои може да се купат како сувенири или украсни предмети.