Лоеи

Лоеи

Град во Тајланд. Имаме 17 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Лоеи

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Лоеи

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Лоеи.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.58
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.60
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.84
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.18
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,863.91
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,751.07

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.03
Кино (1 седиште)
$ 6.14

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.36
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.19
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.13
Машки кожени деловни чевли
$ 70.58

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,642.86
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,973.50
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.38

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 16.99
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.15
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.87
Домат (1 кг)
$ 1.36
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.74
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 69.96
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.44

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.36
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,939.21

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 466.29
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.45
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 999.82
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 629.88

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 536.12

Лоеи Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Лоеи Географски информации

Дознајте повеќе за Лоеи

Ако барате дестинација која нуди мешавина од култура, природна убавина и релаксација, Лоеи е идеална дестинација во Тајланд. Лоциран во североисточниот дел на земјата, Лоеи е скриен скапоцен камен кој полека го откриваат патниците кои сакаат да видат поинаква страна од земјата на насмевките.

Лоеи е провинција која често се нарекува „Земја на морињата на планините“ поради нејзиниот планински терен кој е покриен со густи шуми, високи висорамнини и плодни долини. Во него се наоѓа и реката Меконг, која е една од најдолгите реки во Азија, како и неколку национални паркови и природни резервати кои се совршени за истражување.

Една од најпопуларните атракции во Лоеи е Националниот парк Фу Крадуенг, кој е познат по своите прекрасни водопади, зелените шуми и живописните патеки кои водат до врвот на планината. Паркот е исто така дом на различни диви животни, како што се елени, мајмуни и птици, што го прави идеална дестинација за љубителите на природата и љубителите на дивиот свет.

Ако сте заинтересирани да дознаете за богатата историја и култура на регионот, можете да го посетите културниот центар Лоеи, кој ги прикажува традиционалните уметности, музика и танц на покраината. Исто така, постојат неколку антички храмови и религиозни места расфрлани низ провинцијата, вклучувајќи го и импресивниот Phra That Si Song Rak, кој датира од периодот на Ајутаја.

За оние кои сакаат да се релаксираат и да се релаксираат, Лоеи има голем број топли извори и бањи каде што можете да се впиете во лековитите води и да се препуштите на традиционалната тајландска масажа. Алтернативно, можете едноставно да седнете и да уживате во неверојатната глетка со освежителен пијалок во рака во едно од многуте кафулиња и ресторани што се наоѓаат низ провинцијата.

Сè на сè, Loei е дестинација која нуди по нешто за секого. Без разлика дали сте трагач за авантури, љубител на култура или едноставно некој што сака да се извлече од сето тоа, Лоеи дефинитивно вреди да се посети.

Популарни прашања за Лоеи

Некои популарни атракции во Лоеи, Тајланд ги вклучуваат Националниот парк Фу Крадуенг, Националниот парк Пу Руа и Винаријата Шато де Лоеи.

Најдобро време за посета на Лоеи, Тајланд е за време на студената и сувата сезона, која обично е од ноември до февруари.

Просечната температура во Лоеи, Тајланд се движи од 20°C (68°F) до 30°C (86°F), во зависност од сезоната.

Локалната кујна на Лоеи, Тајланд вклучува јадења како као чае (ориз натопен во вода со мирис на јасмин), саи уа (зачинет колбас) и наам прик онг (чили со мелено свинско месо).

Да, Лоеи го слави фестивалот Phi Ta Khon, познат и како фестивал на духови, на кој има шарени костими и парада.

Популарните опции за купување во Лоеи, Тајланд ги вклучуваат Ноќниот пазар на улицата Лоеи и Централ Плаза Лоеи.

Лоеи, Тајланд генерално се смета за безбеден град за туристите, но секогаш е важно да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Активностите на отворено во Лоеи, Тајланд вклучуваат пешачење во националните паркови, посета на водопади и истражување на живописното село.

Да, можете да бидете сведоци на уникатни културни традиции во Лоеи, Тајланд, како што е локалната традиција за правење маски за духови Phi Ta Khon.

Иако англискиот може да не се зборува широко, основниот англиски може да се разбере во популарните туристички области на Лоеи, Тајланд.