Након Патом

Након Патом

Град во Тајланд. Имаме 10 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Након Патом

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Након Патом

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Након Патом.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.59
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.59
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.84
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.19
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,861.61
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,749.48

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.03
Кино (1 седиште)
$ 6.14

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.36
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.19
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.13
Машки кожени деловни чевли
$ 70.56

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,642.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,973.41
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.39

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 17.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.15
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.87
Домат (1 кг)
$ 1.37
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.74
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 69.96
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.43

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.34
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,939.89

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 466.23
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.42
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 999.86
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 629.83

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 536.07

Након Патом Географски информации

Дознајте повеќе за Након Патом

Након Патом, Тајланд е шармантен град кој е богат со историја, култура и природна убавина. Сместено на само 56 километри западно од Бангкок, тој е главен град на провинцијата Након Патом и е дом на над 120.000 луѓе.

Градот е познат по својот познат Phra Pathom Chedi, највисоката ступа во светот висока 120 метри. Чеди е најважното религиозно место во градот и се верува дека е изградено пред повеќе од 2.000 години, што го прави еден од најстарите и најзначајните религиозни објекти на Тајланд.

Освен Phra Pathom Chedi, Nakhon Pathom има уште неколку атракции кои не треба да ги пропуштите. На кратко растојание од градот, можете да го истражите живописниот пловечки пазар Дон Ваи каде што можете да најдете широк спектар на локални деликатеси и производи. Друга популарна дестинација е неверојатната палата Санам Чан, која некогаш била резиденција на кралот Рама Шести и има прекрасна градина во европски стил.

Ако сте љубители на природата, ќе ви биде мило да знаете дека Након Патом е дом и на бројни паркови и градини. На пример, Розе Гарден е прекрасно уреден парк кој може да се пофали со широк спектар на шарени цвеќиња, растенија и дрвја. Во меѓувреме, Јапонското село е мирна градина која на посетителите им нуди поглед на јапонската култура и традиција.

За оние кои сакаат шопинг, Након Патом има низа пазари, центри и трговски центри за истражување. Ноќниот пазар Након Патом е особено популарен, со многу штандови со храна, локални ракотворби и културни претстави.

Накратко, Након Патом е град кој е богат со историја, култура и природна убавина. Без разлика дали сте љубител на историјата, културен мршојадец, љубител на храна или љубител на природата, Nakhon Pathom има нешто за вас. Дефинитивно вреди да се посети ако сте во областа Бангкок.

Популарни прашања за Након Патом

Након Патом, Тајланд има население од приближно 226.000 луѓе.

Након Патом, Тајланд доживува тропска клима со топли температури во текот на целата година. Просечните максимални температури се движат од 32-36°C (90-97°F).

Некои популарни атракции во Након Патом, Тајланд ги вклучуваат прекрасните Фра Патом Чеди, палатата Санам Чан и Ват Раи Кинг.

Можете да стигнете до Након Патом, Тајланд со воз или автобус од Бангкок. Се наоѓа на околу 56 километри западно од главниот град.

Након Патом, Тајланд е познат по своите прифатливи трошоци за живот. Цените на киријата, вечерата и дневните трошоци се генерално пониски во споредба со поголемите градови.

Да, Након Патом, Тајланд има неколку трговски центри, вклучувајќи ги Central Plaza Salaya, Big C Supercenter и Phra Pathom Стоковната куќа.

Главниот јазик што се зборува во Након Патом, Тајланд е тајландски. Сепак, англискиот јазик најчесто се разбира во популарните туристички области.

Након Патом, Тајланд е генерално безбеден град за посета. Сепак, како и со секоја дестинација за патување, се препорачува да се преземат стандардни безбедносни мерки на претпазливост.

Некои блиски атракции од Након Патом, Тајланд го вклучуваат познатиот пловечки пазар Дамноен Садуак и Земјиштето и Зоолошката градина Самфран Слон.

Да, Након Патом, Тајланд е дом на Универзитетот Махидол, еден од најдобрите универзитети во земјата.