Нонг Буа Лам Пу

Нонг Буа Лам Пу

Град во Тајланд. Имаме 10 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Нонг Буа Лам Пу

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нонг Буа Лам Пу

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Нонг Буа Лам Пу.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.72
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.59
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.83
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.58
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.16
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,874.78
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,747.52

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.82
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.02
Кино (1 седиште)
$ 6.12

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.35
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.96
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.00
Машки кожени деловни чевли
$ 70.11

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,647.92
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,974.06
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.18
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 17.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.86
Домат (1 кг)
$ 1.37
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 70.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.37

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.35
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 11,002.44

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 464.04
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.03
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,001.84
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 628.17

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 535.83

Нонг Буа Лам Пу Географски информации

Дознајте повеќе за Нонг Буа Лам Пу

Нонг Буа Лам Пу е шармантен град кој се наоѓа во североисточниот регион на Тајланд. Тоа е прекрасна дестинација позната по својата неверојатна природна убавина, историските храмови и топлото гостопримство. Градот е дом на некои од најживописните пејзажи што може да ги понуди Тајланд.

Нонг Буа Лам Пу е скриен скапоцен камен кој е релативно непознат за повеќето патници, но оние кои го посетиле би се согласиле дека тоа е фасцинантна дестинација што вреди да се истражува. Градот е познат по своите живи пазари, каде што локалното население доаѓа да купува свежи производи, ракотворби и сувенири. Овие пазари се одличен начин да се доживее локалниот начин на живот, да пробате автентична тајландска храна и да комуницирате со пријателските локални жители.

Ако сте заинтересирани да го истражувате религиозното наследство на Тајланд, Нонг Буа Лам Пу е дестинација што мора да ја посетите. Градот е дом на неколку антички храмови, вклучувајќи ги Ват Кланг Минг Муанг, Фра Буда Чинарат и Ват Там Клонг Пен. Овие храмови не се само архитектонски чуда, туку служат и како значајни културни знаменитости на градот.

Нонг Буа Лам Пу е исто така одлична дестинација за љубителите на природата. Областа е полна со живописни пејзажи, вклучувајќи прекрасни водопади, шуми и планини. Националниот парк Phu Pha Man е популарно место меѓу планинарите. Паркот дава одлична можност да се истражат фауната и флората на регионот додека уживате во неверојатниот поглед на околните пејзажи.

Градот е исто така дом на низа возбудливи настани и фестивали. Фестивалите Бун Луанг и Фи Та Кон се два од најпознатите фестивали во градот. Овие настани ја прикажуваат уникатната култура и традиции на регионот, нудејќи автентично тајландско искуство кое е навистина незаборавно.

Како заклучок, Нонг Буа Лам Пу е фантастична дестинација која нуди прекрасен спој на природна убавина, богато културно наследство и топло гостопримство. Тоа е одлично место за истражување и доживување на помалку познатите региони на Тајланд и создавање незаборавни спомени.

Популарни прашања за Нонг Буа Лам Пу

Некои популарни атракции во Нонг Буа Лам Пу вклучуваат националниот парк Пу Фан, Ват Там Клонг Пен и кафе Пино Лате.

Просечните трошоци за сместување во Нонг Буа Лам Пу се движат од буџетски куќи за гости од 10 долари за ноќевање до хотели со среден опсег со околу 40 долари за ноќ.

Да, мора да ги пробате локалните деликатеси како тестенините Као Џи, ферментираниот рибен сос и лепливите десерти од ориз како Као Том Мат и Као Лам.

Апсолутно! Нонг Буа Лам Пу нуди активности на отворено, како што се пешачење во планините Пу Фан, истражување на пештери и посета на водопади како Тат Хонг.

Најдобро време за посета на Нонг Буа Лам Пу е за време на студената и сувата сезона од ноември до февруари, кога времето е пријатно за активности на отворено.

Да, Ракетниот фестивал Бун Бангфаи што се одржа во мај е популарен локален фестивал во Нонг Буа Лам Пу, познат по своите живописни паради и ракетни натпревари.

Нонг Буа Лам Пу се наоѓа на приближно 430 километри североисточно од Бангкок, што го прави патување од околу 6-7 часа со автомобил или автобус.

Секако! Некои препорачани опции за сместување во Нонг Буа Лам Пу ги вклучуваат хотелот Зана, Куќата Критсанаи и одморалиштето за органска фарма Та Вифха.

Владеењето на англискиот јазик може да биде ограничено во Нонг Буа Лам Пу, бидејќи тоа е рурална област. Основната комуникација на англискиот јазик треба да биде доволна за повеќето ситуации.

Околните провинции кои вреди да се посетат од Нонг Буа Лам Пу вклучуваат Удон Тани, Лоеи и Након Фаном, секоја од нив нуди уникатни културни и природни атракции.