Рачабури

Рачабури

Град во Тајланд. Имаме 16 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Рачабури

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Рачабури

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Рачабури.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.69
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.58
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.83
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.16
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,858.46
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,739.19

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.80
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.02
Кино (1 седиште)
$ 6.12

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.35
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.01
Машки кожени деловни чевли
$ 70.18

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,645.12
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,973.30
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.18
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 17.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.86
Домат (1 кг)
$ 1.37
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 70.17
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.38

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.27
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,988.24

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 464.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.01
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,001.20
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 628.43

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 535.68

Рачабури Географски информации

Дознајте повеќе за Рачабури

Рачабури е живописна провинција лоцирана во централен Тајланд. Опкружен е со бујно зеленило, величествени планини и кривулести реки. Оваа провинција е позната по своето богато културно наследство, шармантните села и античките храмови. Дом на приближно 900.000 луѓе, Рачабури е совршена дестинација за патниците кои бараат мирно одморалиште далеку од метежот и вревата на градскиот живот.

Една од главните атракции во Рачабури е пловечкиот пазар Дамноен Садуак. Овој пазар е познат по своите шарени чамци исполнети со свежи производи и вкусна улична храна. Посетителите можат и лежерно да се прошетаат со брод по каналите и да се впијат во живописната атмосфера на пазарот.

Рачабури е дом на неколку антички храмови како Ват Канон Нанг Јаи, кој има сложени изведби на кукли. Тука е и Ват Фра Си Ратана Махатат, кој е познат по својата прекрасна пагода и прекрасни мурали. Друг храм што мора да се види е Ват Саотонг Танг, кој може да се пофали со златна статуа на Буда и нуди прекрасен поглед на провинцијата од нејзината локација на врвот на ридот.

Националниот музеј Рачабури е уште една фасцинантна дестинација што ја прикажува културата и историјата на регионот. Посетителите можат да ги истражуваат изложбените сали исполнети со антички артефакти, традиционални носии и религиозна уметност.

Љубителите на природата ќе уживаат во прекрасните пејзажи на водопадот Као Чон и Камениот парк Као Нгу. Овие живописни места нудат неверојатен поглед на грубиот пејзаж, со многу пешачки патеки и места за излет за истражување.

За оние кои бараат поизвонредно искуство, неколку локални домови и одморалишта им нудат на посетителите шанса да ја искусат културата и традициите на регионот. Овие сместувачки капацитети обезбедуваат можности за учество во локални активности, како што се часови за готвење, традиционални танци и работилници за ракотворби.

Како заклучок, Рачабури е дестинација која нуди совршен спој на природна убавина, културни атракции и извонредни искуства. Без разлика дали сакате да ги истражувате древните храмови, да уживате во вкусната улична храна или да одите на пешачење во живописното опкружување, Рачабури е место што треба да се биде. Со своите топли и добредојдени локални жители, сигурно ќе имате незаборавно искуство во оваа шармантна провинција.

Популарни прашања за Рачабури

Од 2021 година, населението на Рачабури, Тајланд е приближно 857.361.

Рачабури има тропска клима со топло и влажно време во текот на целата година. Просечните температури се околу 30°C (86°F).

Рачабури е познат по своите неверојатни пловечки пазари, волшебните пештери како камениот парк Као Нгу и иконскиот пловечки пазар Дамноен Садуак.

Да, Рачабури е домаќин на годишниот фестивал Боек Фа Андаман, шарен настан кој прикажува традиционални танци, музика и локална кујна.

Рачабури има сигурна мрежа на такси, тук-тукс и такси со мотор. Автобуси и минибуси се достапни за патување во блиските градови и населени места.

Да, Ват Фра Си Ратана Махатат е познат храм во Рачабури, препознатлив по својата неверојатна архитектура и моштите на Буда.

Рачабури генерално се смета за безбеден град за туристите. Сепак, секогаш е важно да се преземат стандардни мерки на претпазливост, како што е да се биде свесен за околината и да се чуваат личните предмети.

Рачабури нуди различни вкусни тајландски јадења, вклучувајќи го и познатиот Khanom Jeen (тестенини од ориз кои се служат со различни кари) и Moo Hong (јадење со варено свинско месо).

Да, Рачабури има неколку пазари и трговски центри каде што можете да најдете локални ракотворби, облека и свежи производи.

Најдобро време за посета на Рачабури е во сувата сезона, од ноември до февруари, кога времето е посвежо и помалку влажно.