Убон Рачатани

Убон Рачатани

Град во Тајланд. Имаме 30 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Убон Рачатани

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Убон Рачатани

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Убон Рачатани.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.72
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.59
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.83
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.58
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.16
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,874.78
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,747.52

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.82
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.02
Кино (1 седиште)
$ 6.12

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.35
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 31.96
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.00
Машки кожени деловни чевли
$ 70.11

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,647.92
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,974.06
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.41

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.18
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 17.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.86
Домат (1 кг)
$ 1.37
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.99

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 70.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.37

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.35
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 11,002.44

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 464.04
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.03
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,001.84
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 628.17

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 535.83

Убон Рачатани Географски информации

Дознајте повеќе за Убон Рачатани

Добредојдовте во Убон Рачатани, шармантен град сместен на бреговите на реката Мун во североисточен Тајланд. Со својата богата историја, уникатна култура и природна убавина што го одзема здивот, Убон Рачатани е дестинација која мора да ја посети секој што го истражува Тајланд.

Историјата на Убон Рачатани датира со векови, како доказ од многуте историски храмови и урнатини расфрлани низ градот. Најпознатата од нив е спектакуларната Ват Фра Тоа Нонг Буа, висока златна ступа која гледа на градот од блискиот врв. Други значајни знаменитости се древните кмерски урнатини на националниот парк Фа Таем и неверојатната поворка осветлена со свеќи што се одржува секоја година за време на будистичкиот фестивал Бун Банг Фаи.

Покрај богатата историја, Убон Рачатани е дом и на уникатно културно наследство. Бројните традиционални пазари во градот, како што е Ноќниот пазар Убон Рачатани, нудат поглед во секојдневниот живот во руралните средини на Тајланд. Посетителите можат да пробаат вкусна локална кујна, да купуваат ракотворби и сувенири и да уживаат во традиционални музички и танцови изведби.

Љубителите на природата, исто така, ќе бидат во рајот во Убон Рачатани, со многубројните прекрасни природни знаменитости. Кањонот Сем Фан Бок кој го одзема здивот, познат и како „Големиот кањон на Тајланд“, мора да го посети секој што бара неверојатна природна убавина. Областа е дом на бројни водопади, вклучувајќи го и живописниот водопад Тад Фа, кој каскадира низ низа природни карпести формации.

Убон Рачатани е познат и по своите прекрасни фестивали, кои привлекуваат посетители од целиот Тајланд и пошироко. Познатиот фестивал на свеќи, кој се одржува секој јули, го гледа градот осветлен со безброј светлечки свеќи, додека фестивалот Лој Кратонг во ноември содржи пловечки лампиони и украсни плови на реката.

Генерално, Ubon Ratchathani е незаборавна дестинација која нуди по нешто за секого. Со својата богата историја, уникатна култура и неверојатна природна убавина, лесно е да се види зошто е омилен меѓу патниците во Тајланд. Дојдете и искусете ја магијата сами на вашето следно патување во Тајланд.

Популарни прашања за Убон Рачатани

Убон Рачатани нуди низа атракции, вклучувајќи ги Ват Фра Тоа Нонг Буа, паркот Тунг Си Муанг, Каенг Сапуе и Фестивалот на свеќи.

Убон Рачатани генерално доживува тропска клима, со топли и влажни лета и постудени сушни сезони. Температурите може да се движат од 25 до 35 Целзиусови степени.

Не пропуштајте да пробате локални деликатеси како Каенг Хин Фунг (зачинета супа) и Там Муа (салата од папаја) кога го посетувате Убон Рачатани.

Најдобро време за посета на Убон Рачатани е помеѓу ноември и февруари кога времето е поладно и има различни фестивали и настани.

Да.

Истражувањето на Националниот парк Фа Таем, посетата на водопадот Хуај Луанг и патувањето со брод по реката Мун се популарни активности на отворено во Убон Рачатани.

Убон Рачатани има богато културно наследство. Локалните жители ги слават традиционалните фестивали, го практикуваат будизмот на Теравада и се занимаваат со занаетчиство како свилено ткаење и керамика.

Да, можете да го посетите историскиот град Си Са Кет, да го истражите живописното Црвено Лотус Море во Удон Тани или да се восхитувате на древните урнатини на Кмери во Сурин.

Убон Рачатани има аеродром со домашни летови, а има и автобуски и железнички услуги кои го поврзуваат градот со другите делови на Тајланд.

Убон Рачатани генерално се смета за безбеден за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да преземете вообичаени мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.