Фајао

Фајао

Град во Тајланд. Имаме 14 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Фајао

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Фајао

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Фајао.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.57
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.60
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.84
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.14
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,870.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,755.42

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.02
Кино (1 седиште)
$ 6.14

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.36
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.20
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.15
Машки кожени деловни чевли
$ 70.62

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,642.49
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,973.72
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.38

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 16.99
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.16
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.87
Домат (1 кг)
$ 1.36
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.75
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 69.94
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.44

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.41
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,936.88

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 466.48
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.54
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 999.71
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 630.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 536.29

Фајао Географски информации

Дознајте повеќе за Фајао

Фајао е скриен скапоцен камен во северниот регион на Тајланд, сместен во долината помеѓу два планински венци. Овој шармантен град е познат по прекрасното езеро, планинските погледи и античките храмови кои го прикажуваат богатото културно наследство на регионот. Фајао е совршено место за доживување на природната убавина на Тајланд, со своите живописни пејзажи, спокојна атмосфера и широк спектар на активности за туристите.

Главната атракција на градот е неверојатното езеро Фајао, кое е опкружено со бујно зеленило, градини и клупи за излет. Прошетката околу езерото ви овозможува да погледнете во неверојатниот поглед на мирната сина вода на езерото, а ако барате некоја авантура, можете да изнајмите брод или велосипед за да ја истражите областа.

Фајао има неколку антички храмови, а еден од најпознатите е Ват Си Хом Кам, кој се наоѓа во близина на езерото. Овој прекрасен храм е дом на голема златна статуа на Буда и опкружен со прекрасна градина што го прави мирно место за медитација и размислување.

Градот е познат по својата локална храна, а најпознатото јадење е Као Сои, супа од кари со тестенини со крцкави тестенини на страна. Можете исто така да вкусите низа локални деликатеси на ноќниот пазар, кој е отворен секоја вечер и е едно од најпопуларните места за оброк во градот.

Phayao има многу активности на отворено да понуди, а една од најпопуларните е пешачење по околните ридови. Можете да одите на патување со водич за да ги доживеете прекрасните погледи на планинските масиви или да тргнете од претепаната патека. Велосипедизмот и возењето мотор се исто така популарни активности во регионот.

Како заклучок, Фајао е прекрасен град кој нуди поглед во богатата култура на Тајланд, природната убавина, вкусната храна и активностите на отворено. Ако барате мирно бегство од метежот и вревата, Phayao може да биде совршена дестинација.

Популарни прашања за Фајао

Населението на Фајао, Тајланд е приближно 20.000.

Фајао, Тајланд доживува тропска клима со топли температури во просек околу 28°C.

Да, Фајао, Тајланд генерално се смета за безбеден за туристите. Сепак, треба да се преземат вообичаени мерки на претпазливост.

Некои популарни атракции во Фајао, Тајланд ги вклучуваат езерото Кван Фајао, Ват Тилок Арам и Ват Аналајо.

Да, Фајао, Тајланд ги слави трките со бродови во Фајао и фестивалот на улицата Фајао.

Некои блиски градови до Фајао, Тајланд вклучуваат Чианг Раи, Чианг Маи и ​​Лампанг.

Додека англискиот не се зборува најчесто, основниот англиски се разбира во туристичките области.

Популарните активности на отворено во Фајао, Тајланд вклучуваат тури со брод, возење велосипед и истражување на живописни паркови.

Да, јавниот превоз како автобуси и такси се лесно достапни во Фајао, Тајланд.

Најдобро време за посета на Фајао, Тајланд е за време на студената и сувата сезона од ноември до февруари.