Фечабури

Фечабури

Град во Тајланд. Имаме 12 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Фечабури

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Фечабури

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Фечабури.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.57
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.60
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.84
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.14
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,870.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,755.42

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.02
Кино (1 седиште)
$ 6.14

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.36
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.20
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.15
Машки кожени деловни чевли
$ 70.62

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,642.49
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,973.72
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.38

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 16.99
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.16
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.87
Домат (1 кг)
$ 1.36
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.75
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 69.94
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.44

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.41
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,936.88

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 466.48
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.54
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 999.71
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 630.03

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 536.29

Фечабури Географски информации

Дознајте повеќе за Фечабури

Фечабури, познат како „Градот на дијамантите“ во Тајланд, е живописен крајбрежен град кој се наоѓа на источниот брег на Тајландскиот залив. Градот може да се пофали со богата историја и култура, со различни историски знаменитости, храмови и кралски резиденции.

Еден од најважните моменти на Фечабури е прекрасниот историски парк Фра Након Кири, познат и како Као Ванг. Овој историски комплекс на храмови и палати на планина гледа кон градот и нуди неверојатен поглед на околниот пејзаж. Посетителите можат да се искачуваат на планината или со жичара до оваа уникатна атракција.

Друго место што мора да се посети во Фечабури е храмот Ват Махатат Воравихан. Овој будистички храм, изграден во 13 век, е еден од најстарите и најпознатите храмови во градот. Во храмот има висок чеди (ступа), златни статуи и сложени дизајни на вратите и ѕидовите на храмот.

За оние кои се заинтересирани за природата и дивиот свет, блискиот национален парк Каенг Крачан нуди низа пешачки патеки, водопади и видувања на дивиот свет. Паркот е дом на слонови, леопарди, елени и многу видови птици.

Покрај неговите културни и природни атракции, Фечабури е познат и по својата вкусна локална кујна. Градот е познат по својот Као Чае, јадење направено од ориз натопено во вода со мирис на јасмин, послужено со разни додатоци како што се пржени топчиња од паста од ракчиња, сладок кисела зеленчук и полнети шелоти.

Накратко, Фечабури е град кој нуди уникатни културни и природни атракции, што го прави задолжително да се посети дестинација во Тајланд. Од историскиот комплекс Као Ванг до егзотичниот див свет во националниот парк Каенг Крачан, тука во Фечабури има по нешто за секој тип на патници.

Популарни прашања за Фечабури

Трошоците за живот во Фечабури, Тајланд се релативно ниски во споредба со другите поголеми градови. Просечните месечни трошоци за едно лице без кирија се околу 500 долари.

Печабури, Тајланд има тропска саванска клима која се карактеризира со топли и влажни услови во текот на целата година. Температурите се движат од 25°C (77°F) до 35°C (95°F) со висока влажност.

Фечабури, Тајланд е познат по своите неверојатни историски места, вклучувајќи го историскиот парк Фра Након Кири, Ват Махатат Воравихан и пештерите Као Луанг, кои привлекуваат бројни туристи.

Фечабури, Тајланд нуди различни опции за превоз, вклучувајќи такси со мотори, такси со песни (заеднички такси) и тук-тукс за кратки растојанија. Автобуси и возови се достапни за подолги патувања.

Просечната цена на куќата во Фечабури, Тајланд варира во зависност од локацијата и големината на имотот. Цените може да се движат од 150.000 до 500.000 долари за типична куќа.

Печабури, Тајланд има релативно ниска стапка на криминал во споредба со многу други градови. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се биде внимателен како патник или жител.

Примарниот јазик што се зборува во Печабури, Тајланд е тајландски. Англискиот исто така се разбира и зборува до одреден степен, особено во туристичките области и од помладите генерации.

Фечабури, Тајланд има соодветни здравствени установи, вклучувајќи болници и клиники, обезбедувајќи квалитетни медицински услуги. Достапни се и јавните и приватните опции за здравствена заштита.

Да, Фечабури, Тајланд е фамилијарен град со бројни паркови, рекреативни области и училишта. Тој нуди безбедна и пријатна средина за семејствата и децата.

Фечабури, Тајланд слави неколку фестивали и настани, вклучувајќи го саемот Phra Nakhon Khiri, свеченостите Songkran (тајландска Нова Година) и саемот за храна и овошје во Phetchaburi.