Чианг Маи

Чианг Маи

Град во Тајланд. Имаме 33 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тајланд
0.0
(0 критики)

Увид за Чианг Маи

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Чианг Маи

Овие податоци се наследени од Тајланд, не припаѓаат на Чианг Маи.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.73
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.61
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.59
Капучино (нормално)
$ 1.91
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.84
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.26
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.92
Гориво (1 литар)
$ 1.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,848.99
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,740.86

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 44.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 9.02
Кино (1 седиште)
$ 6.13

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.36
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.15
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 86.10
Машки кожени деловни чевли
$ 70.47

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,642.59
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,973.27
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.39

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.98
Млеко (1 литар)
$ 1.59
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.31
Бел ориз (1 кг)
$ 1.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.96
локално сирење (1 кг)
$ 17.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 2.54
Говедско месо (1 кг)
$ 10.13
Јаболко (1 кг)
$ 2.62
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 1.87
Домат (1 кг)
$ 1.37
Компир (1 кг)
$ 1.37
Кромид (1 кг)
$ 1.10
зелена салата (1 парче)
$ 1.08
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.73
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 70.00
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 16.42

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 386.23
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,945.44

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 465.81
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.28
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,000.05
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 629.59

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 535.78

Чианг Маи Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Чианг Маи Географски информации

Дознајте повеќе за Чианг Маи

Чианг Маи, познат и како „Роза на Северот“, е град во северниот дел на Тајланд кој може да се пофали со богато културно наследство, прекрасни природни предели и релаксиран начин на живот. Со население од над еден милион жители, Чианг Маи е најголемиот град во северниот дел на Тајланд и е главен град на провинцијата Чианг Маи.

Градот е познат по многуте атракции, вклучувајќи ги неговите антички храмови, ноќни пазари и релаксирачки бањи. Една од најпознатите атракции во Чианг Маи е храмот Wat Phra That Doi Suthep, кој се наоѓа на врвот на планината и нуди неверојатен поглед на околните пејзажи и на самиот град.

Ноќните пазари во Чианг Маи се исто така неопходна посета на туристите. Овде, посетителите можат да најдат широк спектар на стоки, вклучувајќи рачно изработени занаети, традиционална тајландска облека и вкусна улична храна. Покрај тоа, градот е добро познат по своите кафулиња и кафулиња, кои нудат широк спектар на пијалоци и закуски.

Со својата близина до планините и природните паркови, Чианг Маи е исто така одлична дестинација за активности на отворено. Посетителите можат да одат пешачење, планинарење, па дури и да се прошетаат со балон на топол воздух над градот и околните села.

Еден од најуникатните аспекти на Чианг Маи е неговата живописна култура и фестивали. Градот е дом на бројни фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и познатиот фестивал Лој Кратонг, кој се одржува во ноември.

Севкупно, Чианг Маи е идеална дестинација за секој кој бара релаксирачко, културно и искуство на отворено во еден од најубавите и историски градови на Тајланд. Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви ги обезбедиме најточните и доверливи информации за да можете да донесувате најинформирани одлуки за вашите планови за патување.

Популарни прашања за Чианг Маи

Чианг Маи нуди прифатливи трошоци за живот во споредба со многу западни земји. Можете удобно да живеете со буџет од околу 800 до 1.200 долари месечно.

Чианг Маи доживува тропска клима со топли и влажни лета и посвежи, посува зими. Просечните температури се движат од 20°C (68°F) во зима до 35°C (95°F) во лето.

Чианг Маи е познат по своите историски храмови како Ват Фра Тоа Дои Сутеп и Ват Чеди Луанг. Неделната пешачка улица, Ноќниот пазар и Националниот парк Дои Интанон се исто така места кои мора да се посетат.

Чианг Маи има сигурен јавен транспортен систем, вклучувајќи songthaew (црвени камиони), тук-тук и такси. Изнајмувањето мотоцикли е исто така популарно за движење низ градот.

Чианг Маи нуди богато кулинарско искуство. Традиционалните северни тајландски јадења како као сои и саи уа (колбас од Чианг Маи) мора да се пробаат. Исто така, ќе најдете широк спектар на интернационални кујни.

Чианг Маи има одлични здравствени установи со јавни и приватни болници. Болниците како Чианг Маи Рам, болницата во Бангкок и болницата Махарај Накорн Чианг Маи обезбедуваат квалитетна медицинска нега.

Ниманхемин, Стариот град и Сантитам се популарни населби меѓу иселениците. Тие нудат спој на модерни удобности, културни атракции и лесен пристап до шопинг и јадење.

Чианг Маи генерално се смета за безбеден град за живеење. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат основни мерки на претпазливост, како што се избегнување соло прошетки во доцните ноќни часови и обезбедување на вашите работи.

За долгорочен престој, можете да аплицирате за неимигрантска виза во тајландска амбасада или конзулат пред да пристигнете. Опции како што се визи за пензионирање и работни дозволи се достапни за специфични цели.

Фестивалот на фенери Ји Пенг и Сонгкран (тајландска Нова година) се два од најпознатите фестивали кои се слават во Чианг Маи. Овие живописни настани ги привлекуваат локалното население и туристите.