Того

Того

🇹🇬
Земја. Имаме 5 држави и 22 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Того

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Того

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.06
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 19.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.73
Капучино (нормално)
$ 3.86
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.42

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.59
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 49.60
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.58
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.33
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.30
Гориво (1 литар)
$ 1.09
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 13,225.50
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,246.76

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.96
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.27
Кино (1 седиште)
$ 8.27

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 20.94
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.59
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 31.41
Машки кожени деловни чевли
$ 78.80

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,198.56
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 438.09
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.83
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.08
Млеко (1 литар)
$ 1.87
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.73
Бел ориз (1 кг)
$ 1.72
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.70
локално сирење (1 кг)
$ 7.38
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.13
Говедско месо (1 кг)
$ 6.79
Јаболко (1 кг)
$ 1.93
Банана (1 кг)
$ 1.88
Портокал (1 кг)
$ 3.67
Домат (1 кг)
$ 3.18
Компир (1 кг)
$ 2.76
Кромид (1 кг)
$ 4.03
зелена салата (1 парче)
$ 0.61
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.74
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.71

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 126.37
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 58.21

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 107.46
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,234.15

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 258.22
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 101.65
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 447.90
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 305.57

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 551.06

Детали за квалитетот на воздухот за Того

Метрика за квалитет на воздухот за Того

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Того Географски информации

ISO2
: TG
ISO3
: TGO
Phone Code
: +228
Currency
: XOF
Population
: 8,644,829 (2021)

Дознајте повеќе за Того

Добре дојдовте во TrustLocale.com, вашата платформа за преглед на имот! Овде, на нашата страница во Того, обезбедуваме детален и сеопфатен водич за пазарот на недвижности во Того, вклучувајќи ги сите основни информации за оние кои сакаат да инвестираат во оваа прекрасна западноафриканска земја.

Того е земја со голема разновидност и контраст, со богато културно наследство, неверојатни природни пејзажи и просперитетен пазар на недвижности. Како економија во развој во регионот, Того привлече големо внимание од меѓународните инвеститори, што го прави возбудливо место за инвестирање во имот.

Со својата стратешка локација на брегот на Западна Африка и нејзините силни трговски врски со другите земји во регионот, Того е одлично место за странските бизниси кои сакаат да ги прошират своите операции и за поединци кои бараат нов начин на живот. Без разлика дали барате семеен дом, инвестициски имот или одморалиште, Того нуди широк спектар на опции за недвижнини кои одговараат на вашите потреби.

Во TrustLocale.com, ги отстрануваме претпоставките за инвестирање на пазарот за недвижнини во Того. Нашата платформа обезбедува ажурирани информации за најновите трендови за имот и новости на пазарот, осигурувајќи дека ќе останете информирани и пред играта. Ние исто така нудиме непристрасни и искрени прегледи на имотот, дозволувајќи им на потенцијалните купувачи да донесат информирани одлуки за нивните инвестициски опции.

Кога станува збор за пазарот на недвижности во Того, ќе најдете широк спектар на опции кои одговараат на вашиот буџет и преференции, од луксузни куќи и апартмани на брегот до попристапни опции во раздвижениот центар на градот. Со својата топла клима, добредојдени луѓе и прифатливи трошоци за живот, Того е атрактивна дестинација за оние кои сакаат да се населат или да се пензионираат во мирна и опуштена средина.

Па зошто да не се придружите на нашата растечка заедница на инвеститори и ентузијасти за недвижнини и да го направите вашиот прв чекор кон инвестирање во живиот и динамичен пазар на имот во Того денес? TrustLocale.com ве опфати на секој чекор од патот.

Популарни прашања за Того

Ломе и Сокоде се популарни градови во Того за инвестирање во имот поради нивниот економски раст и можности за развој.

Просечната цена за купување имот во Того зависи од фактори како локација, големина и состојба. Сепак, цените се движат од 50.000 до 150.000 долари.

Да, на странците им е дозволено да купуваат имот во Того. Сепак, препорачливо е да се побара правен совет и да се разбере системот и процедурите за поседување земјиште.

Того нуди низа видови на имот, вклучувајќи станови, куќи, вили и комерцијални имоти. Купувачите можат да изберат според нивните преференции и буџет.

Даноците на имот во Того вклучуваат данок на земја, кој обично е 1-2% од вредноста на имотот и данок на трансфер од 5-6% што го плаќа купувачот за време на трансакцијата.

Нема конкретни ограничувања за сопственоста на имот за странци во Того. Сепак, важно е разбирањето на локалните регулативи и правните процеси.

Клучните фактори што треба да се земат предвид при купување имот во Того вклучуваат локација, потврда на титулата, инфраструктура, пристап до удобности и потенцијал за иден раст.

Пазарот за изнајмување во Того постојано расте, особено во урбаните области како Ломе. Цените за изнајмување варираат во зависност од видот на имотот, големината и локацијата.

Вообичаено е купувачите да реновираат имоти во Того според нивните преференции и барања. Трошоците за реновирање треба да се вклучат во буџетот.

Да, постојат компании за управување со имот во Того кои можат да помогнат во управувањето со имотот, пронаоѓањето станари и одржувањето и поправките.