Регион Саванес

Регион Саванес

Град во Того. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Того
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Саванес

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Саванес

Овие податоци се наследени од Того, не припаѓаат на Регион Саванес.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.07
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 19.54
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.75
Капучино (нормално)
$ 3.86
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.42

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.59
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 49.61
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.58
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.33
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.32
Гориво (1 литар)
$ 1.09
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 13,229.06
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,253.27

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.97
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.27
Кино (1 седиште)
$ 8.27

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 20.95
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 22.60
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 31.42
Машки кожени деловни чевли
$ 78.82

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,198.88
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 438.21
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.83
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.08
Млеко (1 литар)
$ 1.87
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.73
Бел ориз (1 кг)
$ 1.73
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.70
локално сирење (1 кг)
$ 7.39
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.12
Говедско месо (1 кг)
$ 6.80
Јаболко (1 кг)
$ 1.93
Банана (1 кг)
$ 1.88
Портокал (1 кг)
$ 3.69
Домат (1 кг)
$ 3.20
Компир (1 кг)
$ 2.76
Кромид (1 кг)
$ 4.03
зелена салата (1 парче)
$ 0.61
Вода (1,5 литри)
$ 0.87
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.80
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.70

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 126.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 58.22

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 107.49
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,269.73

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 259.60
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 101.61
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 449.63
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 306.60

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 551.21

Регион Саванес Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Саванес

Добредојдовте во регионот Саванес во Того! Дом на живи луѓе, различни култури и богати истории, Саванес нуди уникатно искуство за сите посетители кои се пробиваат овде.

Лоциран во северниот дел на Того, Саванес е најголемиот регион во земјата, со главен град Дапаонг. Регионот зафаќа површина од 16.975 квадратни километри и е дом на приближно 1.250.000 луѓе.

Една од главните атракции на регионот Саванес е неговата неверојатна природна убавина. Регионот се карактеризира со огромни савански рамнини, тркалачки ридови и прекрасните планини Атакора. Со изобилство на диви животни, вклучувајќи слонови, хиени и антилопи, регионот е игралиште за љубителите на природата.

Освен неговата природна убавина, регионот Саванес е дом на богата култура, полна со традиција. Регионот е дом на народот Тамберма, познат по својата уникатна архитектура која им донесе место на листата на светско наследство на УНЕСКО. Покрај тоа, регионот е дом на многу фестивали и прослави, а фестивалот Епе Екпе на народот Каби е еден од најпопуларните.

Регионот е дом и на неколку историски и културни локалитети, како што е тврдината Моба, која била изградена во 1890-тите од Германците. Други популарни атракции ги вклучуваат куќите Тата Сомба, кои се традиционални куќи дизајнирани да служат како тврдини за време на напад.

Ако сакате да го доживеете најдоброто од Саванес, тогаш задолжително посетете ја реката Оти, една од најпопуларните места во регионот, каде што можете да уживате во спортови на вода, како што се рафтинг и риболов. Регионот може да се пофали и со енергична пазарна сцена, каде што локалното население продава сè, од свежи производи до рачно изработени сувенири.

Накратко, регионот Саванес во Того им нуди на посетителите уникатно искуство, со својата неверојатна природна убавина, богата култура и изобилство на историски и културни места. Ако барате авантура, патувањето во регионот Саванес треба да биде на вашата листа.

Популарни прашања за Регион Саванес

Регионот Саванес во Того има тропска клима, која се карактеризира со различни влажни и суви сезони. Просечната годишна температура се движи од 25°C до 32°C.

Главните градови во регионот Саванес, Того ги вклучуваат Дапаонг, Манго и Танџоаре. Овие градови нудат низа културни, историски и природни атракции.

Регионот Саванес е познат по своите неверојатни природни атракции како што се Националниот парк Керан, Националниот парк Фазао-Малфакаса и Каскадата де Кпиме. Културни места како античките села Тамберма се исто така популарни.

Главниот јазик што се зборува во регионот Саванес е кабије. Сепак, францускиот јазик е исто така широко зборуван и разбран, особено во урбаните области и туристичките дестинации.

Традиционалната кујна на регионот Саванес вклучува јадења како фуфо (главен производ направен од маниока или јам), месо на скара или задушено и разни јадења од растително потекло. Локалните пијалоци како палминото вино се исто така популарни.

Локалната валута што се користи во регионот Саванес, Того е западноафриканскиот CFA франк (XOF). Се препорачува да носите готовина бидејќи кредитните картички можеби нема да бидат широко прифатени надвор од големите хотели.

Во регионот Саванес, можете да патувате со јавни автобуси, познати како „woro-woro“, кои се главниот начин на транспорт. Такси и мото-такси се исто така достапни за пократки релации.

Регионот Саванес, Того е генерално безбеден за патниците. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат вообичаени безбедносни мерки, како што се избегнување изолирани области во текот на ноќта и чување на вредни предмети обезбедени.

Најдобро време за посета на регионот Саванес е во сувата сезона, која обично трае од ноември до март. Овој период нуди пријатни временски услови и е идеален за активности на отворено.

Да, постојат различни опции за сместување достапни во регионот Саванес, кои се движат од буџетски куќи за гости до хотели со среден опсег. Поголемите градови како Дапаонг нудат поширок избор на хотели.