Габес

Габес

Град во Тунис. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тунис
0.0
(0 критики)

Увид за Габес

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Габес

Овие податоци се наследени од Тунис, не припаѓаат на Габес.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.11
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.52
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 0.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.25
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.81
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.29
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.00
Гориво (1 литар)
$ 0.78
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 37,464.24
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 32,135.96

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 26.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 10.63
Кино (1 седиште)
$ 4.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.65
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 50.10
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 91.20
Машки кожени деловни чевли
$ 66.66

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 918.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 627.21
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.40

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.44
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.53
Млеко (1 литар)
$ 0.46
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.15
Бел ориз (1 кг)
$ 0.99
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.45
локално сирење (1 кг)
$ 9.66
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.42
Говедско месо (1 кг)
$ 11.06
Јаболко (1 кг)
$ 1.73
Банана (1 кг)
$ 2.62
Портокал (1 кг)
$ 1.00
Домат (1 кг)
$ 0.68
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.52
зелена салата (1 парче)
$ 0.40
Вода (1,5 литри)
$ 0.27
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.30
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 48.68
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.13

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 78.06
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,503.76

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 206.41
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 144.89
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 349.73
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 242.14

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 301.08

Габес Географски информации

Дознајте повеќе за Габес

Габес е крајбрежен град кој се наоѓа на југот на Тунис, во заливот Габес, граничи со Средоземното Море. Тој е главен град на гувернерот Габес и е еден од енергичните трговски центри во земјата. Град со богато културно наследство, Габес е познат по своите пејзажи кои го одземаат здивот, прекрасните плажи и уникатната архитектура.

За туристите, Габес е центар за истражување на огромното пространство на регионот Сахара во јужен Тунис. Исто така, тој е дом на голем број историски знаменитости и атракции, вклучувајќи ја и Медина Габес, светско наследство признаено од УНЕСКО кое датира од 17 век. Медина е лавиринт од тесни улици, бели ѕидови и традиционални пазари кои продаваат широк спектар на туниски производи.

Големата џамија во Габес, една од најистакнатите знаменитости на градот, е импресивна градба која може да се пофали со сложени геометриски дизајни и сложени мозаици. Посетителите можат да се прошетаат по крајбрежната област Габес, да уживаат во мирниот поглед на Средоземното Море и да ја набљудуваат локалната рибарска култура.

Покрај своето богато културно наследство, Габес е и главен индустриски центар во Тунис, со активна економија фокусирана на рударството, рафинирањето нафта и туризмот. Ова го направи градот атрактивна локација за бизниси и оние кои бараат работа. Покрај тоа, Габес е дом на неколку функционални удобности, вклучувајќи модерни болници, сигурен јавен превоз и голем број жаришта за забава.

Кога станува збор за сместување, посетителите на Габес имаат разновиден сет на опции за избор. Од луксузни одморалишта на плажа до буџетски хотели, градот има сè да понуди. Генерално, Габес е хармоничен спој на богато културно наследство, модерна инфраструктура и неверојатни природни убавини - што го прави одлична дестинација за истражување и за туристите и за локалното население.

Популарни прашања за Габес

Просечната цена на куќа во Габес, Тунис е околу 70.000 до 150.000 долари, во зависност од големината, локацијата и удобностите.

Некои од популарните населби во Габес, Тунис ги вклучуваат Ел Медина, Ел Мензах и Ел Риад, познати по нивната погодна локација и удобности.

Габес, Тунис нуди низа погодности, вклучувајќи паркови, трговски центри, училишта, болници и опции за транспорт за погодност на жителите.

Габес, Тунис има релативно ниска стапка на криминал во споредба со другите градови во земјата. Сепак, секогаш е препорачливо да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да останете свесни за вашата околина.

Да, Габес, Тунис има неколку реномирани образовни институции, вклучувајќи училишта и универзитети, кои нудат квалитетно образование во различни области.

Габес, Тунис има медитеранска клима со топли лета и благи зими. Летата може да бидат доста жешки, со температури кои често надминуваат 30 степени Целзиусови (86 степени целзиусови).

Некои од популарните атракции во Габес, Тунис ги вклучуваат Медина Габес, оазата Матмата и Габес Корниш, нудејќи прекрасни пејзажи и културни искуства.

Да, Габес, Тунис е туристички град со добредојдени локални жители и многу атракции за истражување. Посетителите можат да уживаат во богатата историја, живописните предели и локалната кујна.

Габес, Тунис има добро развиен транспортен систем, вклучувајќи автобуси и такси, што го прави погодно да се движите низ градот и да ги истражувате околните области.

Да, Габес, Тунис нуди различни можности за активности на отворено, како што се пешачење, возење со камили и посета на блиските плажи за пливање и релаксација.