Тозеур

Тозеур

Град во Тунис. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Тунис
0.0
(0 критики)

Увид за Тозеур

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Тозеур

Овие податоци се наследени од Тунис, не припаѓаат на Тозеур.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.11
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 18.50
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.76
Капучино (нормално)
$ 0.79
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.25
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.81
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.29
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.98
Гориво (1 литар)
$ 0.78
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 37,436.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 32,127.84

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 26.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 10.63
Кино (1 седиште)
$ 4.89

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.70
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 50.17
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 91.15
Машки кожени деловни чевли
$ 66.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 917.97
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 627.25
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 11.39

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.43
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.53
Млеко (1 литар)
$ 0.46
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.15
Бел ориз (1 кг)
$ 0.98
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.45
локално сирење (1 кг)
$ 9.65
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.41
Говедско месо (1 кг)
$ 11.04
Јаболко (1 кг)
$ 1.73
Банана (1 кг)
$ 2.61
Портокал (1 кг)
$ 1.00
Домат (1 кг)
$ 0.68
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.52
зелена салата (1 парче)
$ 0.40
Вода (1,5 литри)
$ 0.27
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.27
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 48.64
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.15

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 77.86
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,499.41

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 206.15
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 144.73
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 349.53
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 242.05

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 300.95

Тозеур Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Тозеур

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Тозеур Географски информации

Дознајте повеќе за Тозеур

Тозеур, мал град сместен во југозападниот дел на Тунис, е познат по својата неверојатна оаза и живописни пејзажи. Таа е една од најпопуларните туристички дестинации во земјата, која привлекува посетители од целиот свет кои доаѓаат да ја истражат нејзината единствена убавина.

Една од главните атракции на Tozeur е Tozeur Oasis, зелена оаза која се протега на неколку хектари. Оазата се напојува со природен извор што тече под земја, што ја прави ретка и единствена глетка за гледање. Постојат различни видови палми, овошни дрвја и други растенија кои се одгледуваат во оваа оаза, која служи и како популарно место за пешачење и пикник.

Освен по оазата, Тозеур е познат и по своите традиционални пазари, каде што посетителите можат да купат сувенири, ракотворби и локални производи како што се урми, маслинки и зачини. Пазарите нудат увид во локалната култура и традиции, а купувачите можат да се пазарат за најдобри зделки.

Друга атракција во Тозеур е Шот Ел-Џерид, огромно солено езеро кое се наоѓа на периферијата на градот. Ова природно чудо е познато по своите светкави бои и неговиот уникатен пејзаж, кој е прикажан во неколку филмови, вклучувајќи ја и серијалот „Војна на ѕвездите“.

Во Тозеур се наоѓаат и неколку историски знаменитости, вклучувајќи го музејот Дар Шераит и Големата џамија, која датира од 9 век. Овие знаменитости им даваат на посетителите увид во фасцинантната историја и култура на градот.

Во однос на сместувањето, Tozeur има неколку хотели и одморалишта кои се грижат за сите буџети. Посетителите можат да избираат од луксузни одморалишта со сеопфатни пакети или буџетски хотели блиску до центарот на градот.

Како заклучок, Tozeur е дестинација која мора да ја посети секој кој сака да ја доживее убавината и уникатноста на Тунис. Од својата неверојатна оаза до историските знаменитости и живописните пејзажи, Tozeur нуди по нешто за секого.

Популарни прашања за Тозеур

Тозеур, Тунис има топла пустинска клима со жешки лета и благи зими. Температурите често надминуваат 40 ° C во лето.

Тозеур е познат по своите пустински пејзажи кои го одземаат здивот, како што се пустината Сахара и солената тава Шот ел Џерид. Оазата на Тозеур исто така мора да се види.

Да, Тозеур е домаќин на Меѓународниот фестивал на оазата, културен настан кој го слави традиционалното наследство на регионот. Се одржува секоја година и привлекува посетители од целиот свет.

Тозеур има мал аеродром за домашни летови. Дополнително, такси и изнајмени автомобили се популарни методи за транспорт во градот и неговите околни области.

Tozeur нуди низа сместувања, вклучувајќи луксузни одморалишта, бутик хотели и традиционални куќи за гости. Некои високо препорачани опции се хотел Рас Ел Аин и Дар Саида Беја.

Тозеур е познат по својата вкусна традиционална кујна, како што се кускус, таџине и јагнешко месо. Посетителите треба да ги пробаат и локалните десерти на база на датуми и традиционалниот чај од нане.

Tozeur е дом на популарниот музеј Dar Chrait, кој ја прикажува традиционалната туниска уметност, артефакти и историја. Стариот римски град Тисавар е исто така значајна историска локација во близина.

Тозеур генерално се смета за безбеден за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да ги преземете неопходните мерки на претпазливост, како што се избегнување на изолирани области во текот на ноќта и да бидете свесни за вашата околина.

Tozeur нуди различни активности на отворено, вклучувајќи пешачење со камили, сафари во пустината и пешачење низ прекрасните пустински пејзажи. Тоа е рај за љубителите на природата и авантурите.

Најдобро време за посета на Тозеур е во постудените месеци од ноември до февруари, кога температурите се попријатни за истражување на пустината и уживање во активности на отворено.