Туркменистан

Туркменистан

🇹🇲
Земја. Имаме 6 држави и 30 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Туркменистан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Туркменистан

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 39.72
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 93.79
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 11.51
Капучино (нормално)
$ 6.36
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.90

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.21
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.57
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.85
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.85
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.56
Гориво (1 литар)
$ 0.43
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 41,911.71
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 44,703.30

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 81.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 38.84
Кино (1 седиште)
$ 17.10

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 86.04
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 92.22
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 300.07
Машки кожени деловни чевли
$ 322.93

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,154.33
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,120.39
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.17

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.09
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 11.26
Млеко (1 литар)
$ 4.07
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.28
Бел ориз (1 кг)
$ 5.12
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 6.84
локално сирење (1 кг)
$ 33.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 11.82
Говедско месо (1 кг)
$ 22.94
Јаболко (1 кг)
$ 5.64
Банана (1 кг)
$ 8.44
Портокал (1 кг)
$ 7.27
Домат (1 кг)
$ 4.01
Компир (1 кг)
$ 1.96
Кромид (1 кг)
$ 1.69
зелена салата (1 парче)
$ 1.57
Вода (1,5 литри)
$ 1.28
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 28.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 28.61

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 562.02
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 210.30

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 39.86
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 287.70

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 846.14
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 660.85
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,607.40
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,404.87

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 617.44

Детали за квалитетот на воздухот за Туркменистан

Метрика за квалитет на воздухот за Туркменистан

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Туркменистан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Туркменистан Географски информации

ISO2
: TM
ISO3
: TKM
Phone Code
: +993
Currency
: TMT
Population
: 6,341,855 (2021)

Дознајте повеќе за Туркменистан

Добредојдовте на страницата Туркменистан на TrustLocale.com! Овде можете да ги најдете сите информации што ви се потребни за да донесувате информирани одлуки за имотите во Туркменистан.

Туркменистан е земја лоцирана во Централна Азија, позната по својата богата историја, античките урнатини и традиционалната номадска култура. Разновидниот пејзаж на земјата ја вклучува пустината Кара Кум, неколку планински масиви и брегот на Каспиското Море. Главен град на Туркменистан е Ашхабат, кој е и најнаселен град во земјата.

Пазарот на недвижности во Туркменистан постојано расте, со нови и модерни домови кои се градат во градовите и населбите. Постојат различни видови на опции за домување достапни во Туркменистан, вклучувајќи апартмани, одвоени и полу-одвоени куќи и луксузни вили. Трошоците за живот во Туркменистан се релативно ниски, што го прави атрактивна дестинација за иселениците и пензионерите кои бараат пристапни опции за живот.

Кога станува збор за купување или изнајмување имот во Туркменистан, од суштинско значење е темелно да се истражи локалниот пазар. Контактирањето со локален агент за недвижнини може да биде корисно во обезбедувањето помош и насоки во текот на целиот процес. Исто така, критично е да се земат предвид културните и правните разлики кога се работи за имотите во Туркменистан.

Туркменистан нуди богато културно искуство, вклучувајќи ја својата традиционална музика, танц и занаетчиски занаети. Историските локалитети и природните знаменитости на земјата се исто така привлечни за туристите, што ја прави идеална локација за оние кои сакаат да инвестираат во туристичката индустрија.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени на обезбедување сигурни и ажурирани информации за да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за имотите во Туркменистан. Истражете ги нашите огласи и поврзете се со еден од нашите доверливи локални агенти денес!

Популарни прашања за Туркменистан

Просечната цена за купување имот во Туркменистан варира во зависност од локацијата, големината и состојбата. Цените може да се движат од 50.000 долари до неколку милиони долари.

Да, на странците им е дозволено да поседуваат имот во Туркменистан. Сепак, може да има одредени ограничувања и прописи што треба да се следат.

Ашгабат, Туркменабат и Дашогуз се едни од најпопуларните градови во Туркменистан за купувачите на имот.

Во Туркменистан, можете да најдете различни имоти, вклучувајќи станови, куќи, вили и комерцијални имоти како канцеларии и продавници.

За да купите имот во Туркменистан, ќе треба да обезбедите валиден пасош, да добиете дозвола од релевантните органи и да се придржувате до локалните регулативи.

Да, има даноци на имот во Туркменистан. Точниот износ и методот на пресметка може да се разликуваат врз основа на вредноста на имотот и локацијата.

Да, вообичаено е да се користат агенти за недвижнини или брокери кога се купува или продава имот во Туркменистан. Тие можат да помогнат при пребарување на имот, преговори и документи.

Процесот на пренесување на сопственоста на имотот во Туркменистан вклучува потпишување договор за продажба, добивање потребни дозволи и регистрирање на трансакцијата кај релевантните органи.

Пред да купите имот во Туркменистан, важно е да се земат предвид факторите како што се локацијата, инфраструктурата, состојбата на имотот, правните аспекти и потенцијалниот поврат на инвестициите.

Додека на странците обично им е дозволено да поседуваат имот во Туркменистан, може да има одредени ограничувања за одредени локации или типови на имот. Се советува да се консултирате со локалните власти или правни професионалци за точни информации.