Денизли

Денизли

Град во Турција. Имаме 24 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Денизли

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Денизли

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Денизли.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.10
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.58
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,990.24
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,665.06

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.12
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.87
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.85
Машки кожени деловни чевли
$ 70.20

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,804.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.58
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.66

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.91
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.36
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.78
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,613.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.73
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.47
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.27
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.21

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 610.82

Денизли Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Денизли Географски информации

Дознајте повеќе за Денизли

Денизли, Турција – Скриен скапоцен камен на егејскиот регион

Денизли е бучен град кој се наоѓа во југозападниот регион на Турција и се наоѓа на бреговите на реката Голема Мендерес. Тој е град кој е натопен со историја, култура и природна убавина и често се нарекува скриен скапоцен камен на Егејскиот регион.

Градот има богата историја која датира од античките времиња, а прекрасните урнатини на Хиераполис, антички бањски град, привлекуваат љубители на историјата од целиот свет. Градот може да се пофали со енергична културна сцена, со бројни уметнички галерии, музеи и културни центри кои ја прикажуваат уметничката моќ на градот и ракотворбите кои се уникатни за регионот.

Една од главните атракции на градот е Памуккале, место за светско наследство на УНЕСКО, кое е познато по своите неверојатни бели травертински тераси и топли извори. Водите богати со минерали на Памукале се смета дека имаат терапевтски својства, а посетителите можат да се капат во термички базен за незаборавно спа искуство.

Друга популарна атракција во Денизли е езерото Аџигол, кое е познато по кристално чистите води и живописниот поглед. Езерото е идеално место за риболов, пикник и набљудување птици.

Денизли е исто така познат по својата вкусна кујна, со препознатливи јадења како Denizli Çorbası, супа од леќа и Sırıngan Etli Börek, солено пециво исполнето со јагнешко или говедско месо. Градот има бројни ресторани кои служат автентична турска кујна, а посетителите можат да пробаат локални деликатеси по пристапни цени.

За љубителите на шопинг, чаршиите и пазарите на Денизли нудат разновиден избор на стоки, од традиционални текстил до рачно изработени сувенири. Градот е познат и по својот висококвалитетен памук, а посетителите можат да купат низа производи од памук што се произведуваат локално.

Како заклучок, Денизли е град кој има по нешто за секого. Со својата богата историја, живописните пејзажи, живописната културна сцена и вкусната кујна, таа е дестинација која вреди да се истражи. Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на природата или гастрономски ентузијаст, Денизли нема да ве разочара.

Популарни прашања за Денизли

Населението на Денизли, Турција е приближно 1 милион.

Денизли, Турција има медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Некои популарни атракции во Денизли, Турција вклучуваат Памуккале, Хиераполис и жичарницата Денизли.

Просечните трошоци за живот во Денизли, Турција се релативно прифатливи во споредба со другите градови во Турција.

Денизли, Турција има добро развиен транспортен систем, вклучувајќи автобуси, такси и долмус (заеднички такси).

Главните индустрии во Денизли, Турција се текстилната и туризмот.

Некои локални јадења што треба да ги пробате во Денизли, Турција се тепсија со пилешко Денизли, кескек (вид пченично јадење) и тандир ќебап.

Денизли, Турција е дом на неколку универзитети и образовни институции, вклучувајќи го и Универзитетот Памуккале.

Најдобро време за посета на Денизли, Турција е во текот на пролетта (април до јуни) или есента (септември до ноември) кога времето е пријатно.

Некои блиски градови кои треба да се посетат од Денизли, Турција се Измир, Анталија и Бодрум.