Елазиг

Елазиг

Град во Турција. Имаме 13 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Елазиг

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Елазиг

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Елазиг.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.70
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.43
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.08
Капучино (нормално)
$ 2.35
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.05

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.83
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.58
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 43,236.97
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,838.41

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.60
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.63
Кино (1 седиште)
$ 4.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.77
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 34.36
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 82.84
Машки кожени деловни чевли
$ 71.19

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,824.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,106.15
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 31.16

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.67
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.96
Млеко (1 литар)
$ 0.85
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.69
Бел ориз (1 кг)
$ 1.50
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.56
локално сирење (1 кг)
$ 7.63
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.87
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.43
Портокал (1 кг)
$ 1.10
Домат (1 кг)
$ 0.90
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.43
зелена салата (1 парче)
$ 0.93
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.82
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.77

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.56
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.20

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 339.80
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,805.98

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 525.25
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 370.60
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 925.96
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 624.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 620.79

Елазиг Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Населби во Елазиг

Елазиг Географски информации

Дознајте повеќе за Елазиг

Добредојдовте во Елазиг, градот на историски чуда и природни убавини. Сместен во источниот регион на Турција, Елазиг е град познат по својата богата историја, прекрасните пејзажи и уникатната култура.

Елазиг е сместен во срцето на прекрасна долина опкружена со прекрасни планини со реката Мурат што тече низ градот. Ова создава неверојатен поглед за посетителите и локалното население. Климата е блага, а природните чуда како замокот Харпут, браната Каракаја и езерото Хазар го прават овој град дестинација која мора да се посети.

Елазиг е познат по своето уникатно културно наследство и артефакти, вклучувајќи антички карпести формации и историски мостови. Најпознатото обележје на градот, замокот Харпут, е тврдина од 12 век изградена на рид со поглед на градот. Урнатините на замокот служат како потсетник на античките времиња и нудат незаборавно искуство за љубителите на историјата.

Елазиг, исто така, може да се пофали со неколку музеи, каде што посетителите можат да ја истражуваат историјата и културата на градот, вклучувајќи ги Археолошкиот музеј Елазиг и музејот Хазарбаба. Посетителите можат да уживаат и во традиционалната кујна, која вклучува јадења од јагнешко месо, кисела зеленчук и локални десерти како баклава и хелва.

Елазиг е исто така центар за активности на отворено, како што се планинарење, планинарење и скијање. Во текот на зимата, скијачкиот центар Хазарбаба нуди низа скијачки патеки и зимски спортски активности.

Градот Елазиг има добредојдена и пријателска атмосфера, совршена дестинација за оние кои сакаат да избегаат од метежот и вревата на градскиот живот и да се потопат во природата и историјата.

Накратко, Елазиг е скриен скапоцен камен исполнет со природна убавина, уникатна историја и локална култура што ги плени посетителите. Препорачуваме да ја посетите Елазиг за да ја искусите нејзината исклучителна убавина од прва рака.

Популарни прашања за Елазиг

Според последните податоци, населението на Елазиг, Турција е околу 591.455 жители.

Просечната месечна цена за изнајмување куќа во Елазиг, Турција е приближно 1.500 турски лири.

Елазиг има континентална клима, со топли и суви лета и студени зими. Просечните температури се движат од 5°C (41°F) во зима до 28°C (82°F) во лето.

Елазиг има неколку популарни знаменитости, вклучувајќи го замокот Харпут, скијачкиот центар Хазарбаба, браната Кебан и археолошкиот и етнолошки музеј Елазиг.

Елазиг има добро развиен транспортен систем, вклучувајќи автобуси, такси и домашен аеродром. Јавниот превоз е лесно достапен во градот.

Елазиг е познат по своето земјоделство, особено по производството на кајсии. Други важни индустрии вклучуваат текстилно производство, преработка на храна и рударство.

Да, Елазиг е дом на неколку универзитети, вклучувајќи го и Универзитетот Фират, кој е еден од најголемите и најстарите универзитети во Источна Анадолија.

Некои популарни локални јадења во Елазиг вклучуваат чорти (еден вид на леб), чагиртлак (јагнешки отпадоци) и тирит (јадење со месо и леб). Не пропуштајте да ги пробате познатите производи на Elazığ на база на кајсии.

Да, Елазиг е домаќин на различни настани и фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и Меѓународниот фестивал на кајсии, традиционалното првенство во борење и фестивалот за култура и уметност во Елазиг.

Елазиг има богато архитектонско наследство, со влијанија од отоманскиот, селџучкиот и византискиот период. Историските куќи во областа Харпут ја прикажуваат традиционалната архитектура на регионот.