Зонгулдак

Зонгулдак

Град во Турција. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Зонгулдак

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Зонгулдак

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Зонгулдак.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.09
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.57
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.61
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.44
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,999.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,662.95

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.02
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.10
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.86
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.82
Машки кожени деловни чевли
$ 70.18

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,803.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.33
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.64

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.90
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.35
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.78
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.48
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,607.65

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.65
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.40
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.19
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 610.51

Зонгулдак Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Зонгулдак Географски информации

Дознајте повеќе за Зонгулдак

Добредојдовте на страницата Zonguldak на TrustLocale.com. Сместен на брегот на Црното Море во Турција, Зонгулдак е шармантен град со богата историја и многу за истражување.

Градот е познат по својата индустрија за ископување јаглен, која е столбот на неговата економија со децении. Сепак, може да се пофали и со разновиден спектар на атракции, вклучувајќи прекрасни природни пејзажи, историска архитектура и културни искуства.

Една од најпопуларните природни атракции во Зонгулдак се пештерите Гокгол, серија од варовнички пештери со спектакуларни сталактити и сталагмити. Друга дестинација која мора да се посети е пристаништето Фиљос, живописна област преполна со кафулиња и ресторани, совршена за лежерна прошетка.

За оние кои се заинтересирани за историјата, замокот Ататурк е одлична станица. Замокот бил изграден во 19 век и бил летна резиденција на основачот на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Зачуван е како музеј, нудејќи им на посетителите поглед во минатото.

Зонгулдак има и енергична културна сцена, со годишни фестивали кои слават сè, од џез музика до традиционална турска кујна. Градот е дом на неколку галерии и музеи, кои ги прикажуваат делата на локалните уметници и артефактите од богатата историја на регионот.

На љубителите на храна ќе им се допаднат традиционалните јадења на Зонгулдак, вклучувајќи михлама, кремасто јадење со сирење и пченкарно брашно и јапрак сарма, полнети листови од грозје. Не заборавајте да го пробате локално сварениот чај, за кој се вели дека е еден од најдобрите во Турција.

Накратко, Зонгулдак е град полн со изненадувања, комбинирајќи природни чуда, културни искуства и историски богатства. Без разлика дали сте љубител на историјата или барате авантура на отворено, овој град има се. Па зошто да чекаме? Резервирајте го вашето патување денес и искусете ја магијата на Зонгулдак сами!

Популарни прашања за Зонгулдак

Зонгулдак не е една од најпопуларните туристички дестинации во Турција, но има свој шарм и атракции за посетителите да ги истражуваат.

Зонгулдак нуди атракции како што се пештерата Гокгол, замокот Фиљос и Националниот парк Караелмас за посетителите да уживаат.

Зонгулдак има умерена клима со благи лета и студени зими. Во текот на годината има умерени врнежи од дожд.

Кога сте во Зонгулдак, не пропуштајте да пробате локални деликатеси како Zonguldak Köfte (ќофтиња), Hamsi (аншоа) и Sinop Mantısı (кнедли).

Да, Зонгулдак има крајбрежје долж Црното Море и нуди плажи како плажата Инчивез и плажата Бурункој за посетителите да се релаксираат и уживаат.

Во Зонгулдак, можете да го искористите јавниот превоз како автобуси и минибуси за да се движите низ градот. Такси се исто така лесно достапни.

Зонгулдак е домаќин на различни настани и фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и младинскиот фестивал Зонгулдак и Меѓународниот фестивал на кромидот Зонгулдак Гокчебеј.

Локалните пазари, како што се Градскиот пазар Зонгулдак и маркетот Чајкума, нудат широк спектар на производи и традиционални стоки за купувачите да ги истражуваат.

Зонгулдак може да биде буџетска дестинација, нудејќи прифатливи сместувања, локални ресторани и ефтини опции за превоз.

Изнајмувањето автомобил може да ви обезбеди поголема слобода да го истражувате регионот околу Зонгулдак, но тоа не е од суштинско значење за движење низ самиот град.