Карабук

Карабук

Град во Турција. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Карабук

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Карабук

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Карабук.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.10
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.58
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,990.24
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,665.06

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.04
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.12
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.87
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.85
Машки кожени деловни чевли
$ 70.20

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,804.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.58
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.66

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.91
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.36
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.78
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.34
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,613.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.73
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.47
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.27
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.21

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 610.82

Карабук Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Карабук Географски информации

Дознајте повеќе за Карабук

Карабук е град кој се наоѓа во северозападниот регион на Турција. Тој е главен град на провинцијата Карабук и е познат по својата богата култура, историско значење и природна убавина. Градот е опкружен со шуми и планини, што го прави популарна туристичка дестинација за љубителите на природата.

Карабук има долга историја која датира од античките времиња. Тој бил важен град во Отоманската империја и служел како трговски центар поради неговата локација во близина на главните трговски патишта. Денес, Карабук е дом на многу историски локалитети како што е историскиот округ Сафранболу, кој е дел од светското наследство на УНЕСКО.

Покрај својата историја, Карабук е познат и по својата уникатна кујна. Локалните специјалитети вклучуваат јадења од јагнешко месо, полнети листови од грозје и баклава. Градот има и раздвижена шопинг сцена, со традиционални чаршии и модерни трговски центри.

За оние кои се заинтересирани за активности на отворено, Karabük има многу опции. Националниот парк Планина Илгаз е популарно место за скијање и пешачење. Во областа има и неколку термални извори и бањи, кои нудат релаксирачки одмор од метежот и вревата на градскиот живот.

Жителите на Карабук се познати по тоа што се гостопримливи и пријателски настроени. Посетителите може да очекуваат топло добредојде и богато културно искуство. До градот е достапен и преку аеродромот Карабук или со автомобил преку главните автопати.

Генерално, Карабук е жив град со многу да понуди. Без разлика дали станува збор за истражување на историски локалитети, уживање во природните убавини или земање примероци од локалната кујна, посетителите сигурно ќе имаат незаборавно искуство во овој уникатен турски град.

Популарни прашања за Карабук

Населението на Карабук, Турција е приближно 243.341 според неодамнешните проценки.

Карабук, Турција доживува умерена клима со топли лета и студени зими, кои се карактеризираат со слаби врнежи во текот на годината.

Карабук, Турција може да се пофали со неколку атракции, вклучувајќи го историскиот град Сафранболу, куќите и музеите Сафранболу и замокот Кастамону.

Љубителите на отворено можат да уживаат во активности како пешачење, кампување и истражување на прекрасните шуми и природните пејзажи околу Карабук, Турција.

Карабук, Турција е лесно достапен по пат и јавен превоз. До него може да се стигне од Истанбул со автобус или автомобил за приближно 4-5 часа.

Карабук, Турција нуди вкусна палета на локални јадења, вклучувајќи ќофтиња Сафранболу, баклава Сафранболу и разни традиционални турски ќебапи.

Да, Карабук, Турција е домаќин на различни настани и фестивали во текот на годината, како што е меѓународниот фестивал за култура и туризам Сафранболу.

Неколку блиски градови кои вреди да се посетат од Карабук, Турција ги вклучуваат Сафранболу, Бартин, Кастамону и Зонгулдак, секој од нив нуди уникатни атракции и искуства.

Карабук, Турција има добро развиен транспортен систем, вклучувајќи автобуси, такси и услуги за долмус, што го олеснува навигацијата низ градот и неговата околина.

Карабук, Турција генерално се смета за безбедно место за посета. Сепак, како и со секоја дестинација за патување, секогаш се препорачува да се преземат основни безбедносни мерки.