Муш

Муш

Град во Турција. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Муш

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Муш

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Муш.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.50
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.12
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.04

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,981.18
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,667.05

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.05
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.14
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.88
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.87
Машки кожени деловни чевли
$ 70.23

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,804.86
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.78
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.91
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.36
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.79
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.33
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.97
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,618.34

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.33
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 611.11

Муш Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Муш Географски информации

Дознајте повеќе за Муш

Муш, Турција, е прекрасен град кој се наоѓа во источниот регион на земјата. Познат по своите неверојатни пејзажи, антички урнатини и богата историја, овој град има што да понуди за секој што сака патување.

Една од главните атракции во Муш е замокот Муш, тврдина која датира од 9 век. Можете да се искачите на врвот на замокот за да уживате во воодушевувачките погледи на околните планини и долини. Друга атракција која мора да се види во Муш е палатата Исхак Паша, неверојатна палата од 17 век која служи како одличен пример за турската архитектура.

Освен историските локалитети, Муш е дом на неколку прекрасни природни атракции, како што е езерото Чилдир, кое се наоѓа на околу триесет километри од центарот на градот. Формирана од вулкански кратер, тоа е второто по големина езеро во Турција. Посетителите можат да пешачат покрај езерото или да одат на риболов во зима, кога тоа ќе стане популарно место за риболов на мраз.

Градот Муш е познат и по својата вкусна локална кујна, која е спој на традиционални отомански и ерменски јадења. Некои од јадењата кои мора да ги пробате во Муш вклучуваат кабурга долмаси (полнети јагнешки ребра), јапрак долмаси (полнети листови од грозје) и мухалеби (сладок десерт направен со млеко, оризово брашно и шеќер).

Ако барате место за престој во Муш, има многу опции на располагање, почнувајќи од буџетски куќи за гости до луксузни хотели. Посетителите можат да изберат да останат во центарот на градот или да се одлучат за позатскриена локација во околните села.

Како заклучок, Муш, Турција, е скриен скапоцен камен што чека да се истражи. Со својата богата историја, неверојатни природни убавини и вкусна локална кујна, тој е совршена дестинација за патниците кои бараат автентично турско искуство.

Популарни прашања за Муш

Од 2021 година, населението на Муш, Турција е приближно 82.311.

Муш доживува континентална клима со топли лета и студени зими. Температурите може да се движат од -30°C во зима до 30°C во лето.

Замокот Муш, Чифт Минарели Медресе, Ески џамија и мостот Асланли се некои од значајните атракции во Муш.

Муш е познат по своите вкусни локални јадења како што се кујмак (јадење со сирење и пченкарно брашно), цигер тава (пржен црн дроб) и куру долма (сушени полнети пиперки).

Муш има автобуска станица со врски со други градови во Турција. Такси се исто така достапни за локален превоз во градот.

Трошоците за живот во Муш се релативно пониски во споредба со поголемите градови во Турција. Изнајмување, намирници и јадење надвор се достапни.

Муш има неколку јавни и приватни болници и клиники кои обезбедуваат здравствени услуги за жителите и посетителите.

Некои блиски градови кои вреди да се посетат од Муш се Татван, Битлис, Малазгирт и Бингол. Секој нуди уникатни атракции и пејзажи.

Основниот јазик што се зборува во Муш е турскиот, но може да слушнете и курдски што го зборуваат некои локални жители.

Земјоделството, сточарството и трговијата се главните индустрии во Муш, со производи како мед, млечни производи и месо се истакнати.