Сивас

Сивас

Град во Турција. Имаме 19 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Сивас

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сивас

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Сивас.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.50
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.12
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.04

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,981.18
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,667.05

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.05
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.14
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.88
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.87
Машки кожени деловни чевли
$ 70.23

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,804.86
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.78
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.91
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.36
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.79
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.33
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.97
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,618.34

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.33
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 611.11

Сивас Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Сивас Географски информации

Дознајте повеќе за Сивас

Сивас, лоциран во срцето на регионот Централна Анадолија во Турција, е уникатен град кој е опкружен со прекрасни природни убавини и може да се пофали со богато културно и историско наследство. Сивас е познат по својот уникатен спој на отоманска, византиска и селџучка архитектура и е популарна туристичка дестинација и за локалните и за меѓународните патници.

Една од најзначајните атракции во Сивас е Големата џамија, која била изградена во 1238 година од страна на селџучкиот султан Алаедин Кејкубат. Џамијата може да се пофали со огромна купола, неверојатна калиграфија и ќерамиди кои останале недопрени со векови, што ја прави дестинација која мора да ја посети секој што е заинтересиран за отоманската архитектура.

Друга знаменитост во Сивас е замокот Сивас, кој бил изграден во 12 век од страна на Селџуците и гледа на градот од висок рид. Тој е дом на многу историски градби како што се Бедестен (покриена чаршија), саат-кула од отоманската ера и подземното Чифте Минарели Медресе (Медресе со двојно минаре).

Едно од најпопуларните места за посета во Сивас е Гок Медресе, кој нашироко се смета за еден од најдобрите примери на традиционалната отоманска архитектура. Изградена во 1271 година, оваа историска градба некогаш била користена како училиште за исламските научници, а денес служи како изложбен простор каде посетителите можат да се восхитуваат на сложените резби и плочки.

Ако сте во потрага по природна убавина, тогаш не можете да го пропуштите блиското езеро Tödürge, кое се наоѓа веднаш надвор од градот. Тоа е фантастично место за релаксација и уживање во пикник со семејството и пријателите додека се гледа во неверојатната глетка.

Севкупно, Сивас е град кој нуди широк спектар на атракции и активности, што го прави дестинација која ќе им се допадне на различни патници. Неговото богато културно и историско наследство, неверојатната природна убавина и уникатниот спој на архитектура го прават задолжителна дестинација за секој кој патува во Турција.

Популарни прашања за Сивас

Сивас, Турција има население од приближно 639.764 луѓе.

Сивас, Турција доживува континентална клима со студени зими и топли лета.

Некои популарни атракции во Сивас, Турција ги вклучуваат замокот Сивас, Конгресот на Ататурк и музејот за етнографија и Шифахие Медресе.

Сивас, Турција е познат по своите локални кујни, како што се супата Сивас тархана, етли екмек (месен леб) и мадимак (јадење од зеленчук).

Да, Сивас, Турција е домаќин на различни годишни фестивали како што е Меѓународниот фестивал за култура и уметност во Сивас Деде Коркут, кој ги прикажува локалните традиции.

Сивас, Турција има добро поврзан транспортен систем, вклучувајќи автобуски услуги, железничка станица и аеродромот Сивас Нури Демираг.

Сивас, Турција е генерално безбеден град за посета, но секогаш се препорачува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Некои блиски градови кои вреди да се посетат од Сивас, Турција се Кајсери, Малатија и Ерзинџан.

Сивас, Турција има богата историја која датира од античко време, со значајни влијанија од Хетитите, Грците, Римјаните и Селџуците.

Да, Сивас, Турција е дом на неколку универзитети, вклучувајќи ги Универзитетот Џумхуриет и Универзитетот Сивас Џумхуриет.