Сиирт

Сиирт

Град во Турција. Имаме 22 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Турција
0.0
(0 критики)

Увид за Сиирт

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сиирт

Овие податоци се наследени од Турција, не припаѓаат на Сиирт.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.50
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.12
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.97
Капучино (нормално)
$ 2.31
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.04

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.51
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 32.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.82
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 42,981.18
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 41,667.05

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.05
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.62
Кино (1 седиште)
$ 4.47

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.14
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 33.88
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.87
Машки кожени деловни чевли
$ 70.23

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,804.86
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,094.78
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 30.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.63
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.91
Млеко (1 литар)
$ 0.84
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.67
Бел ориз (1 кг)
$ 1.47
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.55
локално сирење (1 кг)
$ 7.33
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.56
Говедско месо (1 кг)
$ 13.36
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 1.11
Домат (1 кг)
$ 0.86
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.42
зелена салата (1 парче)
$ 0.91
Вода (1,5 литри)
$ 0.30
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.79
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.76

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 60.33
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.11
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 328.97
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,618.34

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 518.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 366.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 916.33
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 617.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 611.11

Сиирт Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Сиирт Географски информации

Дознајте повеќе за Сиирт

Сиирт е шармантен град кој се наоѓа во југоисточна Турција, во регионот на Месопотамија. Градот има богато културно наследство кое е обликувано од неговата историја и географија.

Сиирт е познат по својата традиционална архитектура, која е спој на курдски и отомански стилови. Градот е особено познат по своите уникатни камени куќи, кои се изградени со локални материјали и имаат сложени резби.

Освен неговата архитектура, Сиирт е дом и на голем број антички места, вклучувајќи ги и урнатините на средновековниот град Медјат. Градот се наоѓа покрај реката Тигар и е опкружен со нерамни планини, што го прави идеална дестинација за ентузијасти на отворено.

Една од најпопуларните атракции во Сиирт е познатото сирење Кепенек, кое се прави со локално козјо млеко. Посетителите можат да го пробаат ова вкусно сирење во еден од многуте локални ресторани и кафулиња.

Покрај неговите културни и историски атракции, Сиирт нуди и широк спектар на активности на отворено. Градот е дом на неколку паркови и пешачки патеки, вклучувајќи ја и живописната долина на реката Јиријанки, која е задолжителна посета за љубителите на природата.

Генерално, Сиирт е уникатен и фасцинантен град кој на посетителите им нуди поглед на богатото културно наследство на Турција и прекрасните природни пејзажи. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, архитектура или авантура на отворено, Сиирт сигурно ќе има што да понуди.

Популарни прашања за Сиирт

Џамијата Сиирт Улу, реката Ботан, џамијата Хазрети Ебу Муса, замокот Сиирт и браната Курталан се некои популарни атракции во Сиирт, Турција.

Најдобро време за посета на Сиирт, Турција е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (од септември до ноември) кога времето е пријатно за истражување на градот.

Сиирт има богата кулинарска традиција. Локалните јадења како што се сииртските кефтеси, сииртското сирење и сииртската баклава се задолжителни деликатеси кои ги претставуваат уникатните вкусови на регионот.

Да, Сиирт нуди различни пешачки патеки за љубителите на природата. Некои популарни ги вклучуваат патеките долината Ботан и планината Габар, кои нудат неверојатен поглед на околните пејзажи.

Сиирт има богата историска позадина и бил под влијание на различни цивилизации низ времето. Тоа беше важен центар на Патот на свилата и има историски места како замокот Сиирт.

Сиирт има мал аеродром, но повеќето посетители претпочитаат да пристигнуваат преку соседните градови како Дијарбакир и Батман, кои имаат поголеми аеродроми со подобра поврзаност. Од таму, можете да одите со автобус или приватно возило до Сиирт.

Сиирт е домаќин на неколку традиционални фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и фестивалот за културен туризам во Сиирт Кебан и Меѓународниот фестивал Чатомичи Буластира, кој го прикажува културното наследство на регионот.

Сиирт нуди низа опции за сместување, вклучително и хотели и куќи за гости со различен буџет. Некои популарни избори вклучуваат Siirt City Hotel, Ramada Siirt и Siirt Palace Hotel.

Да, Сиирт е опкружен со природна убавина. Дневните патувања до места како реката Бетмен и пештерата Ајдинлар се популарни меѓу посетителите кои бараат авантури на отворено и спектакуларни пејзажи.

Да, Сиирт е безбедна дестинација за соло патници. Локалните жители се пријателски расположени и гостопримливи, а градот нуди уникатни културни искуства, што го прави одличен избор за соло истражувачи.