Дистрикт Кисоро

Дистрикт Кисоро

Град во Уганда. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Дистрикт Кисоро

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Дистрикт Кисоро

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Дистрикт Кисоро

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Дистрикт Кисоро

Овие податоци се наследени од Уганда, не припаѓаат на Дистрикт Кисоро.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.73
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.85
Капучино (нормално)
$ 2.40
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.38

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.79
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 45.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.39
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.16
Гориво (1 литар)
$ 1.52
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 10,271.88
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 13,289.55

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.85
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.20
Кино (1 седиште)
$ 5.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.05
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.30
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 34.90
Машки кожени деловни чевли
$ 54.76

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,200.75
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 9,051.69
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 19.46

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.05
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.26
Млеко (1 литар)
$ 0.71
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.28
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.73
локално сирење (1 кг)
$ 4.02
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.61
Говедско месо (1 кг)
$ 4.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.80
Банана (1 кг)
$ 1.40
Портокал (1 кг)
$ 1.64
Домат (1 кг)
$ 1.26
Компир (1 кг)
$ 1.03
Кромид (1 кг)
$ 1.26
зелена салата (1 парче)
$ 0.89
Вода (1,5 литри)
$ 0.55
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.32
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 54.23
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 86.51

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 145.58
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,339.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 245.70
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 159.08
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 581.81
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 354.41

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 183.93

Дистрикт Кисоро Географски информации

Дознајте повеќе за Дистрикт Кисоро

Областа Кисоро се наоѓа во југозападна Уганда, сместена во прекрасните планини Вирунга. Овој кварт е познат по својата прекрасна глетка и богатото културно наследство, што го прави популарна дестинација за патниците кои бараат уникатно искуство во Африка.

Областа е дом на неколку одлични атракции како што се следење горили, набљудување птици и културни тури. Следењето горила е несомнено најпопуларната активност во Кисоро за туристите. Прекрасниот планински екосистем овде е дом на околу 400 горили кои вреди да се видат одблиску. Туристите ќе следат стручни водичи во шумата, каде што ќе можат да поминат еден час набљудувајќи едно од семејствата на горилата во дивината. Ова создава незаборавно искуство!

Кисоро е исто така познат по својот животински свет на птици, особено по „африканската зелена широка сметка“. Посетителите можат да направат турнеја за набљудување птици, да ги посетат блиските шуми и мочуришта за да ги гледаат и слушаат нашите пријатели со пердуви. Кисоро има речиси 50% од видовите птици кои се наоѓаат во Уганда, вистински рај за птици.

Културните тури се исто така суштински дел од понудите на областа. Има многу рурални села што го опкружуваат Кисоро, а сите нудат уникатно културно искуство за посетителите. Преку овие интеракции, туристите се запознаваат со локалните традиции и начин на живот, комуницираат со локалното население, па дури и учат да готват храна од Уганда.

Сместувањето во областа е прифатливо и е направено со соодветни капацитети за посетителите, од буџетски домови до луксузни хотели, има нешто што одговара на буџетот на секој патник. Преку нашата платформа TrustLocale.com, ќе најдете обемна листа на проверени сместувачки капацитети кои ќе ви помогнат да го најдете идеалното место за вас.

Генерално, округот Кисоро нуди единствено африканско искуство за патниците кои сакаат авантура, култура и топло гостопримство. Тоа е совршено место за уживање во мирно планинско повлекување, истражување на дивината и потопување во локалната култура.

Популарни прашања за Дистрикт Кисоро

Од 2014 година, населението во округот Кисоро, Уганда е приближно 248.300 луѓе.

Дистриктот Кисоро, Уганда зафаќа површина од околу 530 квадратни километри.

Дистриктот Кисоро, Уганда доживува блага клима со температури кои се движат од 10 до 25 Целзиусови степени во текот на годината.

Доминантните јазици што се зборуваат во округот Кисоро, Уганда се англискиот и кињарванда.

Некои популарни туристички атракции во округот Кисоро, Уганда ги вклучуваат езерото Мутанда, Националниот парк Мгахинга Горила и вулканите Вирунга што го одземаат здивот.

Економијата на округот Кисоро, Уганда првенствено се заснова на земјоделството, со главни култури вклучувајќи компири, грав и сорго.

Да, округот Кисоро, Уганда нуди различни хотели и сместувања кои се движат од буџетски куќи за гости до луксузни одморалишта.

Округот Кисоро, Уганда генерално се смета за безбеден за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства.

Транспортот во округот Кисоро, Уганда главно се потпира на автобуси, такси и приватни возила.

Да, округот Кисоро, Уганда слави различни културни фестивали како што се церемонијата на обрежување Имбалу и церемонијата на именување на горилата Квита Изина.