Дистрикт Сиронко

Дистрикт Сиронко

Град во Уганда. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Дистрикт Сиронко

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Дистрикт Сиронко

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Дистрикт Сиронко

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Дистрикт Сиронко

Овие податоци се наследени од Уганда, не припаѓаат на Дистрикт Сиронко.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.74
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.85
Капучино (нормално)
$ 2.40
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.38

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.79
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 45.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.79
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.39
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.14
Гориво (1 литар)
$ 1.52
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 10,284.78
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 13,284.74

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 46.88
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.21
Кино (1 седиште)
$ 5.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 16.04
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.31
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 34.94
Машки кожени деловни чевли
$ 54.76

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,200.74
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 9,041.49
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 19.47

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.05
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.25
Млеко (1 литар)
$ 0.71
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.15
Бел ориз (1 кг)
$ 1.28
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.72
локално сирење (1 кг)
$ 4.02
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.61
Говедско месо (1 кг)
$ 4.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.80
Банана (1 кг)
$ 1.40
Портокал (1 кг)
$ 1.64
Домат (1 кг)
$ 1.26
Компир (1 кг)
$ 1.03
Кромид (1 кг)
$ 1.26
зелена салата (1 парче)
$ 0.90
Вода (1,5 литри)
$ 0.55
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.32
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 54.33
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 86.48

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 145.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,341.20

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 245.67
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 158.82
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 580.17
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 353.98

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 184.01

Дистрикт Сиронко Географски информации

Дознајте повеќе за Дистрикт Сиронко

Дистриктот Сиронко е прекрасно место кое го одзема здивот лоцирано во источниот дел на Уганда. Овој регион е познат по своите ридови, живописни села, бујни зелени шуми и водопади, што го прави одлична туристичка дестинација.

Самата област е центар за различни земјоделски активности и е познат по своето производство на кафе. Областа е дом на неколку плантажи за кафе, кои произведуваат некои од најдобрите кафе во земјата.

Жителите на округот Сиронко се добредојдени и гостопримливи, а посетителите може да очекуваат да бидат третирани со топлина и љубезност. Областа е топење на различни култури и етникуми, што му дава уникатен спој на обичаи, традиции и практики.

Туристите и посетителите на областа можат да ги истражат многуте природни атракции што ги нуди Сиронко. Една од најпознатите атракции се водопадите Сипи. Овој спектакуларен водопад е составен од три соседни водопади и нуди хипнотизирачки погледи кои никогаш не престануваат да ги восхитуваат посетителите.

Освен Сипи водопадите, областа е дом и на планината Елгон, вулканска планина со втор највисок врв во Уганда. Посетителите можат да патуваат низ бујните шуми кои напредуваат на падините на планината, да забележат разни диви животни и да уживаат во прекрасните погледи на околните долини.

Дистриктот Сиронко е исто така познат по своите енергични културни фестивали кои ги прикажуваат уникатните традиции и обичаи на регионот. Овие фестивали се можност за посетителите да се нурнат во локалната култура и да уживаат во традиционалните танци, музика и храна.

Накратко, округот Сиронко е убава, добредојдена и културно богата дестинација која на посетителите им нуди незаборавно искуство. Без разлика дали станува збор за истражување на природни атракции, плантажи за кафе или откривање на локалните обичаи, посетата на округот Сиронко е вредно искуство.

Популарни прашања за Дистрикт Сиронко

Округот Сиронко, Уганда има население од приближно XXXXX.

Главната економска активност во округот Сиронко, Уганда е земјоделството, со акцент на одгледувањето кафе.

Локалниот јазик што се зборува во округот Сиронко, Уганда е Лумасаба.

Популарни туристички атракции во округот Сиронко, Уганда ги вклучуваат водопадите Сипи и гребенот Ванале.

Округот Сиронко, Уганда има блага тропска висорамнина клима со пониски температури поради неговата поголема надморска височина.

Да, округот Сиронко, Уганда има повеќе болници и здравствени центри кои ги задоволуваат здравствените потреби на нејзините жители.

Соседните области на округот Сиронко, Уганда ги вклучуваат Буламбули, Мбале и Капчорва.

Главниот начин на транспорт во округот Сиронко, Уганда е по пат, а автобусите и таксито се најчестото средство за патување.

Дистриктот Сиронко, Уганда е генерално безбедно место за посета, но секогаш е препорачливо да се преземат мерки на претпазливост и да се биде свесен за вашата околина.

Округот Сиронко, Уганда има голем број основни училишта кои нудат квалитетно образование на локалното население.